Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Rzeszowska kuria zarzuca twórcom „#chybanieja” tworzenie „atmosfery skandalu, która jest łatwą metodą lansowania przedsięwzięć, również w sztuce”. Tadeuszowi Ferencowi dziękuje z kolei za troskę o „pokój społeczny”.

Rzeszowska kuria w piątek opublikowała oświadczenie ws. spektaklu „#chybanieja”  w reżyserii Pawła Passiniego, o którym głośno w całej Polsce. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, nakazał odwołać prace nad sztuką w Teatrze Maska, bo rzekomo obraża ona uczucia religijne zarówno Żydów, jak i katolików. Taką decyzję władze miasta miały podjąć, jak twierdzą artyści, po rzekomych „telefonach z kurii”.

Rzeszowska kuria diecezjalna, w opublikowanym oświadczeniu, a podpisanym przez kanclerza kurii ks. Piotra Steczkowskiego, zarzuca twórcom sztuki, że mówiąc o rzekomych działaniach diecezji w tej sprawie stworzyli „atmosferę skandalu, która jest łatwą metodą lansowania przedsięwzięć, również w sztuce”.

Kuria przyznaje także, że trudno dyskutować o spektaklu, skoro nie został on jeszcze wystawiony. Podkreśla także, że niekorzystne byłoby, „gdyby kontrowersje wokół przygotowywanego przedstawienia miały oznaczać powrót cenzury”. Kuria twierdzi także, że w całym zamieszaniu może nie chodzić tylko o sztukę, ale także o kwestie ideologiczne.

Kuria zauważa, że w ostatnich miesiącach, po wyborach samorządowych, pojawiły się próby wywoływania sporów ideologicznych. Najdalej idąca w tym zakresie ma iść Warszawa. Chodzi w tym przypadku o deklarację o współpracy, jaką prezydent Rafał Trzaskowski podpisał ze środowiskami LGBT.

„Należy, zatem uznać za zasadne wątpliwości władz Miasta Rzeszowa, czy aby przygotowywany przez Teatr „Maska” spektakl nie jest elementem takiego procesu” – czytamy w oświadczeniu rzeszowskiej kurii.

Kuria podkreśla także, że docenia troskę ratusza „o pokój społeczny”oraz o to, aby „miejski teatr nie stał się uczestnikiem kampanii ideologicznej, ale jak najlepiej wypełniał swoją misję artystyczną, edukacyjną i kulturotwórczą, dla której został utworzony”.

Spektakl „#chybanieja” jest przygotowywany na festiwal „Nowe Epifanie”, który w dniach 9-10 marca odbędzie się w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Jego tematem przewodnim jest biblijna postać Judasza, który zdradził Chrystusa. W spektaklu są też wątki dotyczące pedofilii w Kościele katolickim.

W czwartek przed ratuszem odbył się protest przeciwko ocenzurowaniu sztuki przez Tadeusza Ferenca.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

11 KOMENTARZE

 1. bo może ja tu coś nie rozumiem, ale chyba niektórzy za całą ideologie to mają załapanie się na darmowe wejściówki i pod umowa o darmowe wejściówki jest gwiazdka, ze teraz trzeba chodzi po ulicach miasta z widocznymi oznakami przynależności do tej grupy ideologicznej, no jacy to z nas ideolodzy współczesności , a my tu po staremu żyć sobie chcemy i pod dywan pozamiatać te wszystkie śmieci ze spektaklu i udawać, że tu do nas kultura z najwyższej półki przyszła ii nie chcieć widzieć tego całego chamstwa

 2. Za mało czasu. A co do reszty, to kościołów nie odwiedzam i moi sąsiedzi też więc nie mam przed kim się chować. Obecnie prostesty nic nie dadzą. To jeszcze nie czas. Ten dopiero przyjdzie. Ciemnogród ma jeszcze liczną reprezentację.

 3. Marianku, Perpeto, Janinko – odważni przez internet?
  To może pora była pokazać odwagę i przyjść na protest?
  Za trudne? Za mało odwagi? Bo jeszcze zdjęcie ktoś zrobi i proboszcz zobaczy?
  A może sąsiad?

 4. dokładnie. I nie pisz „kościół” z dużej litery, bo na to nie zasługują. Pasożyty i dewianci pod znakiem krzyża, od 2 tysięcy lat wykorzystujący naiwnych ludzi o słabych umysłach.

 5. Jest napisane ,ze to spektakl o Judaszu to co z tymi uchodzcami się przysniło.Może najpierw w swojej stajni posprzatają bo od lat to raczej pod dywan zamiatają.Może tak ochoczo o Jankowskim się wypowiedzą

 6. Yeap! Dobrze że wszystkie brudy zarazy wychodzą na światło dzienne. Potrzebny jest jeszcze czas, aby „wierni” w sędziwym wieku przestali ich wspierać.

 7. Gdyby niby artyści przygotowali kontrowersyjna sztukę i obrażała uczucia wyznawców Mahometa to mogło by dojść od razu do ,, pojedynku w południe,, albo do to ,,nocy długich noży,, jak to było w centrum Paryża. Bo tam wyznawcy Mahometa nie pozwala na obrażenie ich uczyć religijnych.To tylko w niektórych krajach Europie,lewackie ugrupowania i niektórzy politycy zaczynają się zachowywać nadzwyczaj poprawnie i prowokacyjnie.W Portugalii w świątyni Santiago de Compostela gdzie jest od wielu lat wystawiona figura św.Jakuba jak walczy mieczem z ,,Maurami,, nakazano na polecenie chyba rządu aby tą figurę akurat przysłonić kwiatami, bo podobno może obrażać emigrantów z południa.U nas też dochodzi ostatnio do profanacji kościołów katolickich i nie robią to tylko wandale czy sataniści.

 8. nie wiem o czym jest #chybanieja, ale jeśli chodzi o gwałty, to w Poslce znacznie prawdopodobniejsze jest zgwałcenie przez osobę duchowną niż przez muzułmanina…

 9. Mam pytanie, bo nie mogę sobie przypomnieć a ciekawi mnie ta sprawa – kiedy polscy „artyści ostatni raz przygotowali sztukę poruszającą trudne wątki związane z islamem (chociazby terroryzm, sytuacja kobiet), uchodźcami czy środowiskami LGBT (pedofilia wśród tej grupy)? Bo nie ma nic łatwiejszego niż lans na „trudnych tematach” i problemach w Kościele, ale takich trudnych tematów jest dużo. A nie chce myśleć, że Pan Passini idzie na łatwiznę.
  No więc kto ostatni wystawił spektakl, zrobił film na temat gwałtów i przemocy seksualnej, której dopuszczają się uchodźcy?

Comments are closed.