Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Rzeszowska kuria zarzuca twórcom „#chybanieja” tworzenie „atmosfery skandalu, która jest łatwą metodą lansowania przedsięwzięć, również w sztuce”. Tadeuszowi Ferencowi dziękuje z kolei za troskę o „pokój społeczny”.

Rzeszowska kuria w piątek opublikowała oświadczenie ws. spektaklu „#chybanieja”  w reżyserii Pawła Passiniego, o którym głośno w całej Polsce. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, nakazał odwołać prace nad sztuką w Teatrze Maska, bo rzekomo obraża ona uczucia religijne zarówno Żydów, jak i katolików. Taką decyzję władze miasta miały podjąć, jak twierdzą artyści, po rzekomych „telefonach z kurii”.

Rzeszowska kuria diecezjalna, w opublikowanym oświadczeniu, a podpisanym przez kanclerza kurii ks. Piotra Steczkowskiego, zarzuca twórcom sztuki, że mówiąc o rzekomych działaniach diecezji w tej sprawie stworzyli „atmosferę skandalu, która jest łatwą metodą lansowania przedsięwzięć, również w sztuce”.

Kuria przyznaje także, że trudno dyskutować o spektaklu, skoro nie został on jeszcze wystawiony. Podkreśla także, że niekorzystne byłoby, „gdyby kontrowersje wokół przygotowywanego przedstawienia miały oznaczać powrót cenzury”. Kuria twierdzi także, że w całym zamieszaniu może nie chodzić tylko o sztukę, ale także o kwestie ideologiczne.

Kuria zauważa, że w ostatnich miesiącach, po wyborach samorządowych, pojawiły się próby wywoływania sporów ideologicznych. Najdalej idąca w tym zakresie ma iść Warszawa. Chodzi w tym przypadku o deklarację o współpracy, jaką prezydent Rafał Trzaskowski podpisał ze środowiskami LGBT.

„Należy, zatem uznać za zasadne wątpliwości władz Miasta Rzeszowa, czy aby przygotowywany przez Teatr „Maska” spektakl nie jest elementem takiego procesu” – czytamy w oświadczeniu rzeszowskiej kurii.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kuria podkreśla także, że docenia troskę ratusza „o pokój społeczny”oraz o to, aby „miejski teatr nie stał się uczestnikiem kampanii ideologicznej, ale jak najlepiej wypełniał swoją misję artystyczną, edukacyjną i kulturotwórczą, dla której został utworzony”.

Spektakl „#chybanieja” jest przygotowywany na festiwal „Nowe Epifanie”, który w dniach 9-10 marca odbędzie się w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Jego tematem przewodnim jest biblijna postać Judasza, który zdradził Chrystusa. W spektaklu są też wątki dotyczące pedofilii w Kościele katolickim.

W czwartek przed ratuszem odbył się protest przeciwko ocenzurowaniu sztuki przez Tadeusza Ferenca.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama