Uczniowie I LO w Rzeszowie w ramach projektu „Młodzież {dla} Miasta” zorganizowali w sobot „Spacer po Pańskiej”, czyli obecnej ulicy 3 Maja. Wiek XIX był ciemny i smutny, szczególnie w strojach.

Ulica 3 Maja została wybrana do improwizacji licealistów, bo niegdysiejsza Paniaga tętniła życiem społeczno-kupieckim. Namiastkę tego klimatu można poczuć na corocznym święcie ulicy Pańskiej. Ulica ta przypadła do gustu licealistom także dlatego, że znajduje się przy ich szkole, do której uczęszczają młodzi aktorzy. I LO istniało już w czasach, do których młodzi nawiązywali w sobotnim parateatralnym przedsięwzięciu.

Pogrążeni w smutku

Wiek XIX jest dla uczniów I LO wiekiem smutku i rozpaczy po przegranych walkach podczas Powstania Styczniowego. Dlatego też stroje uczniów przebranych za strzelców z Powstania, uczniów gimnazjum (obecnego I LO) z tamtych czasów, przekupki i mieszczanki były w kolorach szaro-burych.

– Stroje były dość skromne i proste. Zmieniały się przez cały wiek XIX, ale głównie dominowały ciemne kolory w związku z nastrojami, jakie panowały wtedy w Polsce, a były to nastroje dość żałobne – mówił Aleksandra Kot, uczennica I LO, jedna z organizatorek „Spaceru po Pańskiej”.

– Wszyscy pogrążeni byli w smutku po upadku Powstania Styczniowego. Tak to akcentowali. Lud chodził w ciemnych ubraniach, a mieszczanie, szlachta w kolorowych – dodała.

Na placu wewnątrz liceum zorganizowano ognisko z pieczonymi ziemniakami, a przechodniów częstowano proziakami.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Gazetka dla pięknej pani

W korytarzu można było obejrzeć skromną wystawę starych księgozbiorów oraz kluczy z rodziny jednej z licealistek. Niestety, historia większości egzemplarzy takich jak Nowego Testamentu z roku 1859, czy samouczka polsko-niemieckiego trudna jest do rozszyfrowania. Jednak już sam kontakt z takim „starociem” przyprawia o dreszcz emocji.

– XIX wiek był bardzo dawno temu. Ilu ludzi mogło mieć te książki, mogło je czytać, w jakim są stanie? To fascynuje mojego ojca, który na targach staroci wyszukuje takie egzemplarze i włącza je do swojej kolekcji – mówiła Ilona Król, kustoszka mikro wystawy staroci.

Oprócz tego można było przejechać się na bryczce, a  licealiści przebrani w stroje z epoki spacerowali po niegdysiejszej Paniadze, zaczepiali przechodniów, odgrywali scenki swarów przekupek, lub wręczali w niecodzienny sposób gazety.

– Gazetka dla pięknej pani – mówił ryży gazeciarz z nakładem współczesnych gazet, bo te przygotowane przez szkołę rozeszły się, jak ciepłe bułeczki.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama