W każdą środę w siedzibie Straży Miejskiej w Rzeszowie można bezpłatnie oznakować rower. Dzięki temu zwiększają się szanse na odzyskanie jednośladu, jeżeli zostanie on skradziony.

Straż Miejska w Rzeszowie rowery znakuje od czterech lat.  Niedawno rozpoczęła kolejny sezon. Znakowanie roweru trwa około 15 minut. Polega ono na wrysowaniu grawerem ciągu unikatowych znaków na ramie roweru, które składają się z następujących  części:  RZS + sześć cyfr + R.

Ta „rejestracja” jest dodatkowo znakowana białą naklejką z napisem „Oznakuj swój rower”. W części, która jest przezroczysta, widnieje ciąg wygrawerowanych znaków roweru, przypominający rejestrację samochodową. Numer identyfikacyjny wprowadzany jest do Rzeszowskiej Ewidencji Rowerów Znakowanych.

Rower można oznakować w każdą środę od godz. 15:00 do 18:00 w Straży Miejskiej przy ul. Ofiar Katynia 1. Na spotkanie należy się wcześniej umówić. Można wysłać e-maila na adres: komenda@sm.erzeszow.pl lub zadzwonić na numery: 986 lub  (17) 875 46 70.

Przy sobie należy mieć dowód potwierdzający zakup roweru (faktura, paragon) i dowód tożsamości. W przypadku braku dowodu zakupu jednośladu, należy wypełnić oświadczenie, że jest się właścicielem roweru.

– Każdy jest również zobligowany do podpisania regulaminu, który dostępny jest w komendzie –  mówi Grzegorz Kalandyk ze Straży Miejskiej w Rzeszowie.

Znakowanie rowerów jest bezpłatne. Mogą z tego skorzystać tylko osoby na stałe zameldowane w Rzeszowie. Znakowanie ogranicza ryzyko kradzieży jednośladu i zwiększa szansę na jego odzyskanie.

– Rower  przestaje być anonimowy. W większości przypadków złodziej nie pokusi się o przywłaszczenie jednośladu, który jest oznakowany – twierdzi Kalandyk. .

W ciągu czterech lat rzeszowska Straż Miejska oznakowała ponad 700 rowerów. W tym roku już 24.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama