Z 7 tysięcy pielgrzymów, którzy zapowiedzieli przyjazd na Podkarpacie w okresie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, udział w nich potwierdziło tylko 1,5 tysiąca osób.

[Not a valid template]

 

O tym, jak Podkarpacie przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą w dniach 27-31 lipca w stolicy Małopolski, mówiono w środę podczas konferencji w Rzeszowie z udziałem m.in. biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby.

W organizację ŚDM w diecezji rzeszowskiej zaangażowana jest nie tylko Kuria Diecezjalna, ale również Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki oraz prezydent Rzeszowa.

– Jesteśmy wystarczająco przygotowani, aby przyjąć wszystkich pielgrzymów, którzy zdeklarowali, że przyjadą do naszej diecezji – zapewniał bp Wątroba.

Brak finansów i strach

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie poprzedzą na Podkarpaciu Dni Młodych, które odbędą się w dniach 20-25 lipca. Udział w nich zapowiadało ok. 7 tys. pielgrzymów, ale tych, którzy przyjadą jest znacznie mniej – 1,5 tysiąca z około 40 krajów, m.in. z Francji, Argentyny, Chin, Ukrainy, Niemiec, Włoch, Egiptu, USA i Kanady.

Bp Jan Wątroba i cała kuria są jednak zaniepokojeni, że liczba pielgrzymów, którzy zapowiadali przyjazd do stolicy Podkarpacia, maleje.

– Przyczyną są przede wszystkim kwestie finansowe, chociażby mieszkańców takich państw jak Argentyna, Ukraina czy Urugwaj, gdzie wstępne deklaracje mówiły o 300 uczestnikach, a ostateczna liczba wniosła 160 – mówił ks. Daniel Drozd, koordynator ŚDM w diecezji rzeszowskiej.

– Należy też pamiętać, że np. na Ukrainie całotygodniowy wyjazd do Polski to koszt czterech pensji – podkreślał ks. Drozd. –  Drugą rzeczą jest bezpieczeństwo. Pojawiło się kilka takich grup, które nie przyjadą, bo się boją – dodawał koordynator ŚDM.

Dni Młodych w 5 diecezjach

Dni Młodych będą się odbywać w pięciu rejonach podkarpackich diecezji: rzeszowskiej, strzyżowskiej, gorlicko-jasielskiej, kolbuszowsko-sokołowskiej oraz ropczycko-sędziszowskiej. Tam w poszczególnych parafiach będą Wieczory Uwielbienia, pokaz filmowe, katechezy oraz spotkania z rodzinami, które zdecydowały się przyjąć pielgrzymów pod swój dach – w sumie ponad 60 wydarzeń w ramach programu duchowego i rekreacyjnego.

W planach jest również przygotowanie tekstów liturgicznych w różnych językach, tak, aby każdy mógł zrozumieć nabożeństwo, w którym będzie uczestniczył.

– To dla tych młodych ludzi przygotowujemy specjalny program pobytu. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i wielu służb jesteśmy gotowi. To ważne duchowe wydarzenie i chcemy je przeżyć w atmosferze wiary,  spokoju i radości – mówił bp Wątroba.

Z pomocą „językową” przyjdą lektorzy języków obcych. Pomoc zdeklarowało 50 osób.

Piersi na Rynku

W Rzeszowie 21 i 22 lipca (czwartek, piątek) na scenie Rynku odbywać się będą koncerty. – Prezentować się będą przede wszystkim nasze podkarpackie zespoły, natomiast gwiazdą piątkowego wieczoru będzie znany i obecnie lubiany zespół Piersi – mówił Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zapewnia, że zadba o to, by czas pielgrzymów, był jak najlepiej wypełniony. – W planach mamy wycieczki stacjonarne, m.in. do rzeszowskich muzeów, oraz objazdowe do Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Markowej czy Kolbuszowej – zapowiada Alicja Wosik, szefowa PROT.

23 lipca od godz. 9:00 do 16:00 w rzeszowskich kościołach i całej diecezji zaplanowano spotkania rekolekcyjne, od 19:00 do 23:00 w hali Podpromie trwać będzie spotkanie wszystkich pielgrzymów w ramach Wieczoru Uwielbienia.

24 lipca to dzień zarezerwowany na piknik z rodziną, u której zatrzymają się pielgrzymi. 25 lipca o 9:00 w Parku Papieskim odbędzie się msza święta, której przewodniczył będzie bp Jan Wątroba, a potem pielgrzymi ruszą w podróż do Krakowa. Będą też specjalne pociągi z Rzeszowa dla 2 tys. osób.

Policja na nogach

Podczas Dni Młodych na nogi postawiona będzie także policja (ok. 4,5 tys. funkcjonariuszy), która ma zadbać m.in. o bezpieczeństwo na podkarpackich drogach, przez które poruszać się będzie sporo pielgrzymów. Policja podczas ŚDM będzie prowadziła akcję pod kryptonimem „Przymierze”.

– Dbając o bezpieczeństwo naszych mieszkańców i pielgrzymów policjanci są szkoleni w trzech obszarach: doskonalenie umiejętności, prewencja i profilaktyka oraz rozpoznanie zagrożeń – tłumaczy podinsp. Mariusz Dziopa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Policja przewiduje, że podczas ŚDM będą utrudnienia w ruchu, ale to nie jedyne zmartwienie funkcjonariuszy. Mogą się zdarzać kradzieże, oszustwa i fuszerstwa.

– Nie wykluczamy ataków terrorystycznych, choć na dzisiaj stopień zagrożenia terrorystycznego jest niski – twierdzi nadinsp. Dziopa.

Każdy region został także zobligowany do przygotowania specjalnych koszulek promujących dane województwo. Pielgrzymi pojadą w nich do Krakowa. – Koszulki będą najwyższej jakości, aby pielgrzymom mogły służyć na lata – mówił ks. Daniel Drozd.

Rejestracja pielgrzymów trwać będzie do końca maja. Dopiero potem będzie znana dokładana liczba uczestników Dni Młodych, którzy przyjadą na Podkarpacie, a później ruszą w podróż do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama