Jak może wyglądać zburzony pomnik Czynu Rewolucyjnego? Czy słusznie kojarzy się mieszkańcom z intymnymi miejscami kobiety? Ilu mieszkańców Rzeszów będzie liczył w 2050 roku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie już w czwartek podczas prezentacji video mappingu.

[Not a valid template]

 

Co najbardziej piszczy, a w zasadzie rzuca się od razu w oczy, w przestrzeni miejskiej Rzeszowa? Pomnik Czynu Rewolucyjnego przy skrzyżowaniu al. Cieplińskiego i Piłsudskiego w pobliżu Galerii Rzeszów.

To właśnie on stanie się bohaterem czwartkowego video mappingu, który odbędzie się w ramach trwającego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Autorem tego widowiska jest Jakub Hader, założyciel Fundacji „Precyzja” z Bud Głogowskich. Natomiast muzykę do wizualizacji stworzył dr Radosław Rudnicki – artysta dźwięku, który ukończył kompozycję elektroniczną na University of York.

Archaiczna wersja aureoli

Inspiracją projektu był naczelny temat Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2016, który dotyczył ukazania Rzeszowa na przestrzeni stu lat (1950-2050).

– Bawiąc się światłem będziemy tworzyć alternatywną fasadę pomnika. Będą to twory abstrakcyjne, wśród których pojawi się również wizualizacja danych dotyczących tego, ilu mieszkańców liczył Rzeszów w 1950, a ilu będzie liczył 2050 roku – mówi Rzeszów News Jakub Hader.

Twórca, uzasadniając wybór miejsca prezentacji video mappingu, wspomina również o inspirującym kształcie pomnika. Choć wielu kojarzy się z jedynie z kobietą, to jednak Hader zaznacza, że jest to mandorla – archaiczna wersja aureoli, która otacza postać Jezusa lub Marii. Symbolizuje i podkreśla boską naturę przedstawianych postaci oraz jest najstarszym motywem w sztuce sakralnej.

– Kształt pomnika, który w sztuce sakralnej towarzyszył świętym pokazuje w symboliczny sposób, jak ważni są rzeszowianie dla miasta – mówił Jakub Hader.

Przedstawiając obraz w 3D na prawdziwym obiekcie, w towarzystwie muzyki elektronicznej będzie można przez ponad 7 minut oglądać pomnik, o jakim nie śniliśmy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Wszystko będzie wirowało i zmieniało kolor. Będziemy burzyć i budować na nowo – zapowiada swój video mapping Hader.

Aby się o tym przekonać wystarczy o godz. 21:30 w czwartek (2 czerwca) pojawić się przy pomniku. Wtedy właśnie premierowo zostanie zaprezentowana wizualizacja. Pokaz będzie powtarzany w kółko do 22:00.

W środę wieczorem odbyła się próba video mappingu na pomniku. Zdjęcia przesłał nam Czytelnik Tomasz Skoczylas. Dziękujemy!

A co jeszcze na Festiwalu?

Nim jednak rozpocznie się video mapping warto wcześniej pojawić się w ratuszu, ponieważ tam o godz. 15:00 odbędzie się prezentacja prac rewitalizujących tereny placu Balcerowicza i placu Wolności oraz debata oxfordzka. Następnie o 17:00 odbędzie się spotkanie z architektami  – Przemysławem Łukasikiem i Łukaszem Zagałą.

W piątek (3 czerwca) w kinie Zorza będzie możliwość od godz. 17:00 zobaczyć  filmy o architekturze. O 18:30 natomiast odbędzie się wernisaż wystawy SARP „Cement w architekturze”, podczas której gościem specjalnym będzie Kazimierz Łatak. Spotkanie zakończy dyskusja na temat „Możliwości kreacji w betonie”.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej zakończy się w sobotę (4 czerwca) o godz. 19:00 koncertem na rzeszowskim Rynku. Zagrają Oxford Drama oraz Fisz Emade Tworzywo.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama