Reklama

Lotnisko w Jasionce, po lotnisku im. Chopina w Warszawie, jest drugim w Polsce, gdzie uruchomiono przejście fitosanitarne. To jeden z pierwszych kroków do uruchomienia połączeń cargo z Rzeszowa do Miami.

 

[Not a valid template]

Przejście fitosanitarne w Jasionce zostało otwarte w czwartek (12 marca). Można już przewozić rośliny i produkty pochodzenia roślinnego.  Punkt odpraw fitosanitarnych uruchomiono na wniosek wojewody podkarpackiego. To drugi w Polsce taki punkt, po przejściu granicznym na lotnisku Chopina w Warszawie i najdalej wysunięty na wschód w Unii Europejskiej.

W przypadku złej  pogody na warszawskim lotnisku przedsiębiorcy odbierający przesyłki byli zmuszeni je odprawiać poza granicami Polski – w Pradze lub w Berlinie.

– Teraz portem zapasowym może stać się dla nich lotnisko w Jasionce. Mam jednak nadzieję, że rozwijać się będzie nasz regionalny rynek przewozów roślin, gdzie Jasionka będzie portem docelowym – powiedziała podczas otwarcia punktu wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska

Wojewoda jest przekonana, że uruchomienie odpraw fitosanitarnych będzie kolejnym argumentem do tego, aby Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka stał się prężnie funkcjonującym centrum logistycznym Polski południowo-wschodniej.

Rolą przejścia fitosanitarnego w podrzeszowskiej Jasionce będzie zapobieganie wwożenia organizmów szkodliwych z krajów trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej.

– Granicznej kontroli fitosanitarnej podlegać będą rośliny, produkty roślinne i przedmioty, np. owoce i warzywa, rośliny akwariowe, kwiaty cięte, ścięte drzewa z liśćmi, sadzonki, ziarna zbóż, drewno, drewniany materiał opakowaniowy – powiedział podkarpacki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Błażej Borowiec.

Kontroli fitosanitarnej nie będą podlegać niewielkie ilości produktów roślinnych przeznaczonych na własne potrzeby lub do spożycia podczas podróży, jeśli nie stanowią ryzyka fitosanitarnego.

Punkt odpraw fitosanitarnych w Jasionce został wyposażony w sprzęt laboratoryjny i autoklaw, czyli urządzenie wielofunkcyjne do sterylizacji i utylizacji roślin. W sytuacji zgłoszenia kontroli fitosanitarnej pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa pobiorą próbki i przeprowadzą wstępne badania laboratoryjne.

Natomiast szczegółowe badania prowadzone będą w laboratorium wojewódzkim w Rzeszowie lub Centralnym Laboratorium w Toruniu.

Punkt odpraw fitosanitarnych jest jednym z kroków do utworzenia w Jasionce centrum logistycznego. Podkarpacie od pewne czasu stara się o uruchomienia połączeń cargo z Rzeszowa do Miami.

– Centrum logistyczne będzie bramą na Europę Środkową i Wschodnią. Aby mogło ono funkcjonować potrzebne jest przejście fitosanitarne. Nie mamy przecież pewności, co znajduje się w przybywających tu samolotach, a nie możemy przecież zapominać, że musimy chronić nasz region, nasze rolnictwo i produkcję żywności – mówił marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: