Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Rząd PiS chce zmusić amerykański koncern Discovery do sprzedaży udziałów w TVN. Do ogólnopolskich protestów w obronie stacji dołącza także Rzeszów.

W piątek po południu Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy tzw. lex TVN, a następnie przyjął lex TVN. Ustawa teraz czeka na podpis prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przyjęciem lex TVN jest oburzona TVN Grupa Discovery, która piątkowe wydarzenia w Sejmie nazywa „bezprecedensowym zamachem na wolne media”.

„To działanie wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki” – oświadczyła TVN Grupa Discovery, zapowiadając, że użyje „wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana”. 

TVN liczy, że ustawę zawetuje prezydent. „Głębokie zaniepokojenie” przyjęciem lex TVN wyraziły Stany Zjednoczone. „[Ustawa] podważa wolność słowa, osłabia wolność mediów i narusza zaufanie zagranicznych inwestorów do ich praw własności i nienaruszalności umów w Polsce” – oświadczył Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

W niedzielę wieczorem w całej Polsce odbędą się protesty, także w Rzeszowie – na Rynku o godz. 19:00. Protest „Veto, wolne media, wolni ludzie, wolna Polska” organizuje Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy wyrażą swoje „zdumienie i oburzenie bezmiarem bezprawia i bezdennością głupoty Zjednoczonej Prawicy spychającej Polskę w geopolityczny niebyt”.

„To najpoważniejszy przypadek uderzenia w wolność słowa w Polsce po 1989 r. Partia rządząca i jej akolici chcą zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda” – twierdzi KOD, dodając, że od ograniczania wolności mediów zaczęły się w Rosji rządy Władimira Putina.

„Nie zgadzamy się, by Polska poszła tą samą drogą co Rosja i Węgry. Żądamy wolności, w tym gospodarczej, dla niezależnych od władzy mediów” – oświadczył KOD. 

Zdominowana przez ludzi PiS KRRiT twierdzi, że przepisy ustawy o RTV są obchodzone – formalnie właścicielem TVN jest holenderska spółka Polish Television Holding, faktycznie kontroluje ją amerykański koncern Discovery. Limit udziałów spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w firmach posiadających polskie koncesje wynosi 49 proc.

Związek Zawodowy Pracowników TVN oświadczył, że lex TVN może doprowadzić do utraty pracy tysięcy pracowników i współpracowników stacji. 

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama