W sobotę otwarcie nowego Centrum Chorób Płuc oraz piknik rodzinny

Reklama

„Z Funduszami Europejskimi oddychamy, zdrowe płuca mamy” – pod takim hasłem w sobotę (11 czerwca) przy Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej 2 odbędzie się Piknik Rodzinny.

 

Zdjęcia: KSW nr 1 w Rzeszowie

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie od 2017 roku jest w strukturach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. W sobotę szpital będzie świętował zakończenie pierwszego etapu rozbudowy Centrum. Inwestycja do tej pory pochłonęła 46 mln zł, w tym 38,5 mln pochodziło z budżetu Unii Europejskiej. 

Do rozbudowanego 5-kondygnacyjnego budynku przeniesiono Klinikę Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Klinikę Pulmonologii i Chemioterapii. Jest tam również w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja.

To nie koniec prac. W następnych dwóch latach powstaną m.in. oddział rehabilitacji pulmonologicznej, kompleks Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii oraz nowoczesna Izba Przyjęć. Dzięki temu pacjenci, w tym osoby po przebytym wirusie COVID-19, otrzymają kompleksową opiekę. Koszt całej inwestycji to około 80 mln zł.

Otwarcie nowego Centrum będzie punktem kulminacyjnym Pikniku Rodzinnego, który organizuje Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Impreza odbędzie się w sobotę na terenie zielonym przed budynkiem szpitala od godz. 11:00 do 15:00.

– Dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach z minionkiem, skorzystać z malowania twarzy i upinania fantazyjnych warkoczy. Będą też bańki mydlane, dmuchańce, wata i popcorn – zachęca do udziału w pikniku Andrzej Sroka, rzecznik KSW nr 1 Rzeszowie. 

Dorośli będą mogli wykonać podstawowe badania (m.in. skontrolować poziom cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi) oraz skorzystać z konsultacji lekarskich. Zaplanowano też quiz „Znasz Fundusze? To grasz! O funduszach odpowiedź krótka – roślina do ogródka”. Za prawidłową odpowiedź otrzymacie zieloną roślinkę – symbol zdrowego życia i otoczenia.

PROGRAM PIKNIKU RODZINNEGO:

– 11:00 – rozpoczęcie pikniku rodzinnego na terenach zielonych przy szpitalu,

– 11:00-15:00 – bezpłatne konsultacje lekarskie dla uczestników pikniku,

– 12:00 – uroczyste otwarcie i poświęcenie nowo wybudowanego oddziału szpitala,

– 15:00 – zakończenie pikniku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama