Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News
Reklama

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie podjął decyzję, że w tym roku nie zostanie uruchomiona miejska wypożyczalnia rowerów. 

Zgodnie z wytycznymi rządu, które dotyczą tzw. odmrażania gospodarki, po 5 maja można uruchomić tzw. miejskie wypożyczalnie rowerów. Na taki krok zdecydowały się m.in. Częstochowa, Kalisz, Katowice, Kołobrzeg, Lublin, Poznań, Tanów, Warszawa, czy Wrocław. 

Oczywiście, uruchomienie wypożyczalni wiąże się m.in. z dezynfekcją pojazdów, w szczególności kierownic, siodełek, linek, czy manetek. Dezynfekcja w tych miastach ma się odbywać minimum dwa razy dziennie w ramach tzw. serwisu. 

W Rzeszowie od dwóch lat wypożyczalnię prowadzi Blinkee. W 2019 roku było 80 rowerów czwartej generacji, 20 elektrycznych skuterów i 50 e-hulajnóg. Zwykle sezon rozpoczynał się w maju. Trwał on na ogół do października lub listopada. To zależało od pogody. 

Jak będzie w tym roku? Okazuje się, że przez epidemię koronawirusa nic z tego nie wyjdzie. Po pierwsze, chodzi o dezynfekcję sprzętu. Wypożyczalnia bazuje na “IV generacji” – pojazdy nie mają stacji, można je zostawić w dowolnym miejscu specjalnej strefy. 

Zarząd Transportu Miejskiego nie chce w związku z tym angażować ludzi, którzy będą biegać po całym mieście i dezynfekować rowery, skutery i hulajnogi. 

– A nie możemy sobie pozwolić na narażenie zdrowia użytkowników i pozostawić rowery bez dezynfekcji. Ponadto, ZTM podejmując decyzję wziął także pod uwagę to, że rowery w ub. r. były wypożyczane 25 tys. razy, co jak na liczbę mieszkańców Rzeszowa nie stanowi zbyt wysokiego procentu – twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Dlatego w trosce o bezpieczeństwo użytkowników wypożyczalnia w tym roku nie będzie uruchomiona – dodaje. 

Inną rzeczą jest kwestia finansowa. ZTM na uruchomienie wypożyczalni wydaje co roku około 100 tys. zł. W tym roku, z uwagi na epidemię i ogromne straty finansowe z tego tytułu, ZTM musi dwa razy zastanowić się, na co wyda pieniądze i czy to rzeczywiście akurat w dobie kryzysu jest niezbędne. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: