Zdjęcie: Youtube.com / BazaFazaPL

Fundacja Rzeszowska we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie zaprasza mieszkańców Rzeszowa i regionu do udziału w zbiórce „januszy”.

„Januszami” określano fotografie pochodzące z zakładu Edwarda Janusza, który działał w Rzeszowie od 1886 r. aż do lat 70. XX wieku. Z pewnością wielu mieszkańców Rzeszowa znajdzie je w swoich rodzinnych albumach. Można je rozpoznać po podpisie na kartoniku zdjęcia.

Zebrana i opracowana kolekcja „januszy” będzie stanowiła cenne źródło wiedzy na temat rzeszowskiego dziedzictwa kulturowego. Fotografie posłużą do stworzenia rzeszowskiego archiwum społecznego, filmu dokumentalnego oraz wystawy plenerowej w Rzeszowie w czasie festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2017, który odbędzie się w dniach 22-25 czerwca.

Kopie cyfrowe fotografii zostaną zamieszczone także na stronie internetowej prowadzonej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie pod nazwą: „Przeszłość w pamiątkach ukryta – cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego Podkarpacia z archiwów prywatnych”.

– Zachęcamy do przekazywania fotografii „januszy”. Po ich zeskanowaniu i opracowaniu wszystkie udostępnione zdjęcia zostaną zwrócone ich właścicielom. Wszelkie prace wykonywane są bezpłatnie z wykorzystaniem specjalistycznych skanerów – zapowiadają organizatorzy zbiórki.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Osoby zainteresowane włączeniem się w zbiórkę „januszy” proszone są o kontakt z Bożeną Jandą z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, ul. Sokoła 13, tel. 17 86 69 441, bjanda@wimbp.rzeszow.pl lub Iloną Duszą Kowalską z Fundacji Rzeszowskiej, tel. 737 900 850, e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl.

Akcja odbywa się w ramach inicjatywy Fundacji Rzeszowskiej „Sięgając do korzeni” i projektu WiMBP w Rzeszowie „Przeszłość w pamiątkach ukryta”. „Sięgając do korzeni” zostanie dofinansowany z budżetu miasta Rzeszowa. Więcej informacji o akcji możecie znaleźć na www.rzeszowska.org.pl.

Zdjęcie: Edward Janusz (ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie)
Zdjęcie: Edward Janusz (ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie)

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama