Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszów

Rzeszowska firma ZETO została nowym partnerem międzynarodowego programu edukacyjno-zawodowego P-TECH. Będzie kształcić uczniów Zespół Szkół Technicznych.

– Wierzymy, że udział w tym projekcie przyniesie same korzyści. Zarówno uczniom zdobywającym kompetencje programistyczne, samej szkole, jak i nam, czyli rzeszowskiemu pracodawcy, obecnemu na rynku IT już ponad 55 lat – powiedział w czwartek po podpisaniu umowy Janusz Błażej, prezes ZETO Rzeszów.  

P-TECH to program edukacyjny technologicznego giganta IBM. Powstał w USA, w ciągu 11 lat został wprowadzony do ponad 300 szkół w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W Polsce jest w siedmiu szkołach, w październiku ub. roku do tego grona dołączył Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie.

Program P-TECH to połączenie wiedzy z praktyką oraz potrzebami rynku pracy w branży informatycznej. IBM zaprasza do współpracy firmy, które dzielą się ze szkołami swoją wiedzą i doświadczeniem. ZST przy ul. Matuszczaka od kilku miesięcy współpracuje z Asseco Poland, teraz będzie to także ZETO Rzeszów.

P-TECH nie wymaga wprowadzania zmian do podstawy programowej. Przez pięć lat nauki uczniowie normalnie przygotowują się do matury i zdobycia dyplomu technika informatyka, ale dodatkowo poszerzą wiedzę pod opieką mentora. Śledzą codzienną pracę swojego opiekuna i uczestniczą w płatnych stażach. W ten sposób zdobywają konkretne umiejętności potrzebne na rynku pracy. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

 – Łączenie edukacji z biznesem jest nie tylko dobrą praktyką, ale staje się wręcz koniecznością, szczególnie w obliczu szybkich zmian technologicznych – podkreśla Michał Nowakowski z Instytutu Badań Edukacyjnych. 

– Zapewni młodym ludziom rozwój i zawód na przyszłość. Tym bardziej, że uczestniczą w nim tak znaczące i cenione firmy – dodał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który także złożył swój podpis pod umową.   

P-TECH prowadzony jest we współpracy z Urzędem Miasta i Instytutem Badań Edukacyjnych. Patronat nad programem objęli premier Mateusz Morawiecki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszów

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama