Reklama

We Wszystkich Świętych (1 listopada) zmieni się organizacja w ruchu przy rzeszowskich cmentarzach. Policja apeluje do odwiedzających groby, by pilnowali osobistych rzeczy. Piesi – pamiętajcie o elementach odblaskowych.

Od piątku na podkarpackich drogach trwa policyjna akcja „Znicz 2016”. Funkcjonariusze do środy (2 listopada) pomagać będą zarówno kierowcom, jak i pieszym w bezpiecznym dotarciu na cmentarze. Ale o bezpieczeństwo zadbać też powinniśmy sami.

Podkarpaccy policjanci apelują do odwiedzających groby, by nie zostawiali rzeczy osobistych bez nadzoru na ławeczkach. – Zajęci pracą łatwo możemy paść ofiarą złodziei – twierdzą funkcjonariusze.

– Rzeczy osobiste, pieniądze czy dokumenty trzymajmy przy sobie, najlepiej w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Nie zabierajmy ze sobą na cmentarz przedmiotów wartościowych i nie nośmy przy sobie większej ilości gotówki – radzi Bartosz Wilk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Policja przypomina także, by podczas porządkowania grobów bliskich mieć czujne oko na bezpieczeństwo dzieci.  1 listopada od 8:00 do 22:00 będzie obowiązywał zakaz ruchu dla pojazdów powyżej 12 ton.

Nie zapomnij o odblasku

Do kierowców funkcjonariusze apelują, by pamiętali o zamykaniu samochodów zaparkowanych przy cmentarzach. W aucie nie zostawiajcie torebek i wartościowych przedmiotów, a kluczyki schowajcie do kieszeni.

Nie zapomnijcie o elementach odblaskowych, które mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Noszenie odblasków po zmierzchu w terenie niezabudowanym obowiązuje od sierpnia 2014 r. Za brak odblasku grozi mandat do 100 zł.

Wielu tragedii można zapobiegać, jeżeli pieszy będzie miał choćby mały element odblaskowy.

– Szybko zapadający zmrok sprawia, że pieszy idący poboczem w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczny. W takich warunkach kierowca dostrzega go w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia – twierdzą podkarpaccy funkcjonariusze.

Zmiany w organizacji ruchu

We Wszystkich Świętych w Rzeszowie zostaną uruchomione specjalne linii autobusowe, które dowiozą nas na cmentarze. Szczegóły TUTAJ.

Od godz. 6:00 do 22:00 obowiązywać będzie zmiana organizacji ruchu przy rzeszowskich cmentarzach, choć policjanci zastrzegają, że przy dużym ruchu zmiany mogą nastąpić wcześniej.  Policja podkreśla, że gesty i polecenia podawane przez policjanta mają absolutny priorytet.

– Jeśli na skrzyżowaniu działa sygnalizacja i policjant kieruje ruchem, wiążące dla nas są jego polecenia – przypomina KWP w Rzeszowie.

W Rzeszowie 1 listopada zostanie zmieniona organizacja ruchu na dojeździe do cmentarza przy ul. Cienistej. Dojazd samochodów osobowych do parkingu przed cmentarzem będzie odbywał się ul. Bałtycką i Morgową, na których ruch odbywać się będzie jednokierunkowo (wjazd od strony ul. Lwowskiej).

Wyjazd samochodów będzie odbywał się ul. Cienistą i ul. Kujawską, gdzie ruch będzie również jednokierunkowy – zakaz wjazdu od strony ul. Lwowskiej. Zakaz ten jednak nie będzie dotyczył autobusów MPK, taksówek, które będą mogły się nią przemieszczać w kierunku parkingu przed cmentarzem.

Dojazd do bramy cmentarza znajdującej się przy ulicy Polnej możliwy będzie od ulicy Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, a następnie ulicą Morgową. Nie będzie można dojechać do cmentarza przez ulicę Kujawską.

Z ulicy Morgowej w ulicę Żołnierzy I Armii WP można będzie wyjechać jedynie w prawo, gdyż na skrzyżowaniu ulica Żołnierzy I Armii WP rozdzielona będzie zaporami. Wjazd w ulicę Konfederatów Barskich możliwy będzie po zawróceniu na najbliższym skrzyżowaniu.

Gdzie można parkować?

Podczas zmiany organizacji ruchu na ulicy Lwowskiej ustawione będą znaki informujące o dojeździe do cmentarza oraz znaki zakazujące skrętu w ulicę Cienistą i Kujawską. Sygnalizacje świetlne z ulicą Kujawska i Cienistą będą wyłączone, ruchem kierować będą policjanci.

– Parkowanie możliwe będzie na parkingach przycmentarnych przy ulicy Cienistej i Polnej oraz na parkingu Szpitala Wojewódzkiego nr 2 przy ul. Lwowskiej. Ponadto dopuszczone będzie parkowanie na prawym pasie ruchu ul. Żołnierzy I Armii WP w obu kierunkach – informuje Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji.

Cmentarz przy ul. Lwowskiej Pobitno znajdujący się w bezpośredniej bliskości cmentarza komunalnego, obejmować będzie opisana zmiana organizacji ruchu.

Parkować można będzie na przycmentarnym parkingu od strony ul. Żołnierzy I Armii WP oraz przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2. W rejonie pozostałych rzeszowskich cmentarzy, oraz w pobliżu cmentarzy na terenie powiatu rzeszowskiego, nie wprowadzono zmian w organizacji ruchu.

– Parkowanie możliwe będzie na parkingach przycmentarnych – twierdzą funkcjonariusze.

Policja przewiduje największe nasilenie ruchu na ul. Lwowskiej, która jest nie tylko drogą dojazdu do cmentarza przy ul. Cienistej, ale przede wszystkim należy ona do drogi krajowej nr 4. W przypadku dużego natężenia ruchu ograniczenia mogą być wprowadzone wcześniej i przedłużone na kolejne dni.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: