Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. Na zdjęciu Muzeum w Markowej
Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to nowe święto państwowe. Z tej okazji IPN w Rzeszowie przygotował dwa filmy dokumentalne i prelekcję historyka na temat czasów zagłady.

W minioną środę Sejm zdecydował o ustanowieniu nowego święta, którym jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Obchodzić go będziemy 24 marca, w dniu, kiedy 74 lata temu rodzina Ulmów z Markowej koło Łańcuta została zamordowana za ukrywanie żydowskiej rodzinę.

Święto ma charakter państwowy. Jego intencją jest, aby przypominać takie postaci jak Irena Sendlerowa, Jan Karski, Witold Pilecki, Władysław Bartoszewski, czy twórców Rady Pomocy Żydom „Żegota”, wcześniej wspomnianą rodzinę Ulmów oraz wszystkich tych, których uhonorował Instytut Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”.

Z tej okazji rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował bezpłatną projekcję filmów dokumentalnych w Multikinie, która 24 marca (sobota) rozpocznie się o godz. 10:00. Podczas prezentacji zostaną pokazane dwa filmy dokumentalne  „Życie za życie” i  „Stella”.

Pierwszy dokument opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła śmierć całej rodzinie. Film został zrealizowany w miastach, miasteczkach i wsiach Polski, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bohaterami są świadkowie tamtych wydarzeń, ale częściej ich dzieci i wnuki.

Z kolei bohaterką filmu „Stella” jest Stella Zylbersztajn-Tzur, Żydówka z Hajfy, ocalona przez ponad dwadzieścia polskich rodzin z okolic Łosic. To portret kobiety odważnej, która powraca wspomnieniami do przeszłości i nie zapomina tych, którzy mieli wpływ na jej losy, ale jednocześnie podkreśla, że najważniejsze jest to, co jest teraz.

Stella zwraca uwagę na to, że Holocaust trwa cały czas, bo wciąż na świecie jest pełno cierpienia. Jako przykład podaje miliony umierających z głodu Afrykańczyków. Wraz z innymi Żydówkami z Hajfy, gdzie obecnie mieszka, angażuje się na rzecz palestyńskich kobiet. Jak mówią jej przyjaciele, jej dom pozostaje zawsze otwarty dla potrzebujących.

Filmy zostaną poprzedzone prelekcją Zenona Fajgera, historyka z oddziałowego biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. Bezpłatne bilety można od 20 marca odbierać w IPN w Rzeszowie (ul. Słowackiego 18) od godz. 13:00.

Zanim jednak wybierzemy się na pokaz filmów warto pamiętać o tym, iż nie ma krystalicznie czystych narodów, a i historia nigdy nie bywa czarno-biała. Polacy ratowali Żydów, ale też ich wydawali na śmierć. Przykład? Bohaterska rodzina Ulmów – oni pomagali, ale życie stracili, bo prawdopodobnie wydał ich Polak Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. I tego nie zmieni nawet obecny polski rząd.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama