Dwa murale powstały w Podkarpackim Centrum Onkologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Mają dawać pacjentom nadzieję i motywować do walki z nowotworem.
Zdjęcia: KSW nr 1 w Rzeszowie
Grafiki są częścią projektu „Mural OnkoNadziei”, za który odpowiada sanockie Stowarzyszenie Sanitas. – Psychika człowieka odgrywa ogromną rolę w procesie leczenia onkologicznego – podkreśla Anna Nowakowska, założycielka Sanitas.
Myślą przewodnią murali są dwa cytaty, które wkomponowano w grafikę: „Daj sobie czas” i „Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem… nigdy nie trać światła nadziei”.
Wydźwięk aforyzmów jest podobny. Nowotwór nie powinien powodować rezygnacji z marzeń. Każdy chory powinien dążyć do nawet najdrobniejszych celów, to patrzenie w przyszłość z optymizmem i wiara, że szare dni, trudne momenty, kiedyś znikną.
Autorem murali jest krakowski artysta-malarz, Marcin Andruszkiewicz AISME. Większy
z nich ma wymiary 5,2 m x 3,05 m, a mniejszy 3,46 m x 3,05 m. Prace trwały w weekend. Zużyto 50 puszek farb różnego koloru i 4 litry farby na pokrycie tła.
– Chorym na raka towarzyszą: niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa. Lęk jest więc naturalną reakcją na zagrożenie. Każdy, nawet najmniejszy element, który pozwala przejść przez chorobę lepiej, efektywniej, jest bezcenny – zaznacza Anna Nowakowska.
Murale mają pozytywnie wpłynąć na nastrój pacjentów i odsunąć ich myśli od choroby.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Podkarpacie w ogniu. Ponad 200 pożarów w jeden weekend, strażacy biją na alarm [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-traw-tarnawiec-rzuchow-218x150.jpg)























![Odnowiona hala sportowa w Rzeszowie już otwarta. Inwestycja kosztowała 450 tys. zł [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/hala-sportowa-sp16-rzeszow-218x150.jpg)



![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)







![Problem kierowców na ul. Krakowskiej. Jazda na suwak tylko w teorii [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/unnamed-218x150.jpg)
![Technologia jak z filmu Sci-Fi przy tunelu na S19 w Babicy [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/hhh-218x150.jpg)



