Premier Donald Tusk zapewnił, że policjanci mają pełne prawo użyć broni w obronie własnej lub obywateli i mogą liczyć na wsparcie państwa. Jego wpis pojawił się po dwóch groźnych interwencjach – w Sanoku, gdzie agresywny mężczyzna zaatakował służby ostrym narzędziem, oraz w Pobiedziskach, gdzie policjantka została dźgnięta nożem. W obu przypadkach funkcjonariusze użyli broni służbowej, a napastnicy zginęli.
W ostatnich dniach policjanci w kilku miejscach w Polsce musieli podejmować decyzje o użyciu broni podczas interwencji. Dwie z nich zakończyły się śmiercią napastników i obrażeniami funkcjonariuszy. Do obu zdarzeń premier odniósł się publicznie, podkreślając prawo policjantów do obrony siebie i obywateli.
Interwencja w Sanoku
W czwartek policjanci otrzymali zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Z informacji wynikało, że w jednym z mieszkań bloku w Sanoku agresywny mężczyzna zabarykadował się ze swoją matką. Po wejściu do lokalu policjanci zauważyli ciało kobiety, a mężczyzna wybiegł do nich, trzymając w ręku narzędzie przypominające maczetę albo miecz.
– Tym narzędziem zaatakował najpierw strażaka, a następnie policjantów. Policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego, m.in. gazu. Ponieważ nie przyniosły one oczekiwanego rezultatu, podjęli decyzję o użyciu broni służbowej – powiedział PAP komisarz Piotr Wojtunik, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie.
Dodał, że mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować życia napastnika. Ranni zostali trzej policjanci i jeden strażak, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Nagranie od czytelnika Tactical Law Enforcement Officer, źródło FB
Atak nożownika w Pobiedziskach
W niedzielę 9 listopada w podpoznańskich Pobiedziskach mieszkańcy domu jednorodzinnego prosili o przyjazd policji. Na teren ich posesji przyszedł znany im 39-letni mieszkaniec Gniezna. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna był agresywny i doszło do awantury. Operator numeru 112 przekazał tę informację także pogotowiu ratunkowemu, dlatego na miejsce przyjechali również ratownicy.
– W trakcie tej interwencji doszło do sytuacji, podczas której ten 39-letni mężczyzna zaatakował policjantkę z patrolu. Została ona pchnięta nożem w tył głowy. Ten mężczyzna dźgnął policjantkę tym nożem również w klatkę piersiową. Na szczęście miała ona na sobie, tak jak jej partner, kamizelkę kuloodporną i to najprawdopodobniej uchroniło ją od poważnych obrażeń. Ten cios był tak silny, że nóż się złamał. Sytuacja była bardzo dynamiczna i policjant towarzyszący tej policjantce użył broni. Ten mężczyzna w wyniku postrzału zginął na miejscu – powiedział mediom rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak.
Premier reaguje
W czwartkowym wpisie na platformie X premier Tusk napisał: „Policjanci mają pełne prawo do użycia broni w obronie obywateli lub własnej i mogą liczyć na nasze pełne wsparcie i ochronę”
Policjanci mają pełne prawo do użycia broni w obronie obywateli lub własnej i mogą liczyć na nasze pełne wsparcie i ochronę.
— Donald Tusk (@donaldtusk) November 20, 2025
Podkreślił tym samym, że decyzje podejmowane w sytuacji bezpośredniego zagrożenia są objęte ochroną prawa, a funkcjonariusze nie zostaną z tym sami.
(red., źródło PAP)
Czytaj więcej:
Strzelanina w Sanoku. Nie żyje mężczyzna, w mieszkaniu znaleziono ciało kobiety [AKTUALIZACJA,WIDEO]
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)
![Rzeszowskie Juwenalia wystartowały. Barwny korowód studentów przejął miasto [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/juwenalia-korowod-2026-15-218x150.jpg)




![Rusza przebudowa na DW 987, będą utrudnienia. Dwa nowe mosty na mapie Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/mosty-czarna-sedziszowska6-218x150.jpg)





![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)







![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)

![Ranking liceów i techników 2026. Jak wypadły rzeszowskie szkoły? [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/technikum-liceum-rzeszow-218x150.jpg)




![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)

![Juwenalia Rzeszowskie 2026 za nami. Znów były najlepsze w Polsce? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/0bbe653d-fe39-4ddf-9aeb-1ddd6de2c00a-218x150.jpg)

![Niebezpieczne sceny na A4 w kierunku Rzeszowa. Zajeżdżał drogę, było blisko tragedii [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/autostrada-a4-niebezpieczne-manewry-218x150.jpg)



![Rusza przebudowa na DW 987, będą utrudnienia. Dwa nowe mosty na mapie Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/mosty-czarna-sedziszowska6-324x235.jpg)