Systemy ewakuacyjne, drony monitorujące oraz broń sprawdzona na froncie to przykłady technologii prezentowanych w strefie Expo podczas prekonferencji „Road to URC” w Rzeszowie. Ponad 120 wystawców z branży obronnej pokazuje rozwiązania, które są odpowiedzią na ewolucję współczesnego pola walki.
Dwudniowa konferencja odbywa się na Politechnice Rzeszowskiej, a jej oficjalną część zainaugurowało otwarcie strefy Expo. Jak poinformowali organizatorzy, w wystawie biorą udział nie tylko firmy z Polski i Ukrainy, swój potencjał prezentują również wystawcy m.in. z USA, Japonii, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii oraz krajów bałtyckich. Pokazy nowoczesnego sprzętu mają ułatwić firmom nawiązywanie partnerstw biznesowych oraz budowanie wspólnych projektów przemysłowych i kapitałowych.
Prekonferencja jest też etapem przygotowań do czerwcowego szczytu Ukraine Recovery Conference (URC 2026) w Gdańsku. Rzeszowskie spotkanie, poświęcone bezpieczeństwu i obronności, służy wypracowaniu konkretnych planów współpracy, które będą kontynuowane podczas gdańskich obrad poświęconych procesowi odbudowy Ukrainy.
Medycyna pola walki i innowacje bezzałogowe
Wśród wystawców znalazła się firma Da Orffo Automotive, produkująca rozwiązania dedykowane medycynie pola walki oraz rozpoznaniu. Krzysztof Tłuszcz z tej firmy zaprezentował specjalistyczne konstrukcje łączące funkcje ratunkowe z technologicznymi.
“Razem ze wspólnikiem produkujemy m.in. przyczepy ewakuacyjne do ratowania ludzi na linii frontu. Dwie takie jednostki trafiły już do medyków ukraińskich oraz wolontariuszy z fundacji Damiana Dudy” – powiedział Tłuszcz. Przedsiębiorca wskazał, że te same podwozia służą również jako mobilne bazy dla systemów antydronowych. “Prezentujemy drona uwięziowego Kronos. Dzięki naszej platformie wyposażonej w stację zasilania, urządzenie może wjechać w każdy teren i wznosić się na 60 metrów, pozostając w powietrzu przez bardzo długi czas” – dodał.
Broń z „kartą walki” i lotnicze systemy rakietowe
Swoją ofertę przedstawiły także Zakłady Mechaniczne Tarnów (grupa PGZ). Kinga Matusik z tarnowskiej spółki podkreśliła, że prezentowany sprzęt strzelecki ma już kartę walki.
“Przywieźliśmy głównie uzbowjenie strzeleckie: granatnik rewolwerowy, półautomatyczny sześciostrzałowy, uniwersalny karabin maszynowy oraz karabiny wyborowe. To jest sprzęt, który wykorzystuje nasza armia, ale część tych wyrobów, jak choćby wspomniany granatnik, została przekazana Ukrainie w ramach wsparcia i jest wykorzystywana przez żołnierzy na froncie” – wyliczała Matusik.
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) prezentuje technologie lotnicze opracowane we współpracy z krajowym przemysłem. Robert Czaplicki z ITWL zwrócił uwagę na projekt integracji rakiety Piorun ze statkami powietrznymi.
“Jednym z ciekawszych eksponatów jest lotniczy zasobnik rakietowy Piorun. Dzięki niemu rakieta będzie mogła być odpalana bezpośrednio z platformy lotniczej, a nie ręcznie” – tłumaczył Czaplicki. Instytut pokazał również system nowoczesnych flar do biernej ochrony statków powietrznych oraz kamerę optoelektroniczną ‘Zjawa’. “Kamera ta jest przeznaczona dla bezzałogowców klasy mini. Posiada dalmierz laserowy i może śledzić dowolne cele. Może ona zastąpić kamery importowane” – podkreślił.
Redefinicja sprzętu w obliczu konfliktu
Współorganizatorem strefy EXPO jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Podczas inauguracji prezes zarządu ARP Bartłomiej Babuśka podkreślił, że inicjatywa ta pozwala na wymianę doświadczeń wynikających z obserwacji konfliktu za wschodnią granicą. Według szefa ARP bliskość frontu wymusza na przemyśle redefinicję sprzętu i zwrot w stronę systemów bezzałogowych, ochrony antydronowej oraz zaawansowanej elektroniki. Strefa Expo to miejsce, które również ma ułatwić firmom nawiązywanie aliansów kapitałowych i dostosowanie technologii do wymogów ewoluującego pola walki. (am / PAP)
Czytaj więcej:
Zbrojeniowa elita w Rzeszowie. Expo, drony i przyszłość Ukrainy
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.

![Nielegalna bimbrownia na Podkarpaciu zlikwidowana. 66-latkowi grozi więzienie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/bimbrownia-podkarpacie3-218x150.jpg)


![Wypadek na S19 w Stobiernej. Droga Rzeszów – Lublin całkowicie zablokowana [AKTUALIZACJA] policja](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/policjas19-218x150.jpg)

![Pożar karczmy w Kraczkowej. Ogień znów uderzył w znane miejsce przy trasie Rzeszów – Łańcut [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pozar-karczma-pod-strzecha-osp-218x150.jpg)







![Nowy kompleks sportowy w Rzeszowie nabiera kształtów. Zobaczcie co powstaje przy VIII LO [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nowe-boiska-8lorzeszow-6-218x150.jpg)



![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)








![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)


![W hołdzie nauczycielce z Rzeszowa. Wyjątkowa ławeczka w Ogrodach Bernardyńskich [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/aaaaaa-218x150.jpg)
![Ogólnopolska parada „Turki 2026” na Podkarpaciu. Impreza przyciągnęła tłumy [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/turki55-218x150.jpg)
![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)






![Niepokojące nagranie z Rzeszowa. Sekunda od tragedii na Podwisłoczu [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/niebezpieczna-sytuacja-podwislocze1-218x150.jpg)


![Nielegalna bimbrownia na Podkarpaciu zlikwidowana. 66-latkowi grozi więzienie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/bimbrownia-podkarpacie3-100x70.jpg)

![Nowy kompleks sportowy w Rzeszowie nabiera kształtów. Zobaczcie co powstaje przy VIII LO [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nowe-boiska-8lorzeszow-6-324x235.jpg)