Zdzisław Gawlik otwiera sejmową listę PO w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim, a Marek Rząsa w okręgu przemysko-krośnieńskim. Ze startu w wyborach parlamentarnych zrezygnowała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.
[Not a valid template]
Listy z nazwiskami i kolejnością kandydatów zarząd podkarpackiej Platformy Obywatelskiej wysłał do zatwierdzenia przez zarząd krajowy PO. To oznacza, że mogą one jeszcze ulec zmianie, szczególnie, że zaproponowany kształt list podkręcił tylko konflikt w szeregach PO.
W okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim do zdobycia będzie 15 mandatów. PO wystawia maksymalnie 30 kandydatów.
Liderem listy będzie Zdzisław Gawlik z Rzeszowa, obecny wiceminister skarbu. Walkę o „jedynkę” z Gawlikiem przegrała posłanka Krystyna Skowrońska z Mielca. I nie tylko z nim. Skowrońska znalazła się dopiero na trzecim miejscu. Druga jest Jolanta Kaźmierczak, radna Rzeszowa i przewodnicząca lokalnych struktur PO.
– Wystawienie Kaźmierczak na drugim miejscu ma na celu wzmocnienie PO w Rzeszowie. Skowrońska z trzeciego miejsca powinna wejść do Sejmu – mówią niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej.
Gawlik ma się promować
Zdzisław Gawlik otworzy listę, bo to ma mu też pomóc w ewentualnym zwycięstwie w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa, jeżeli do Senatu dostanie się Tadeusz Ferenc. Ferenc zapowiedział, że poprze Gawlika, a nie Konrada Fijołka z SLD, który też ogłosił start o fotel prezydenta Rzeszowa.
– Jeżeli Gawlik ma wygrać wybory prezydenckie, to musimy go promować, m.in. wstawiając na lidera listy do Sejmu – mówią działacze PO. Szczególnie, że na przejęciu władzy w Rzeszowie bardzo zależy PiS-owi, który jest skłonny wystawić do Senatu słabszego kandydata. W okręgu rzeszowskim ma nim być prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
– Jeżeli mamy wykurzyć Ferenca z ratusza, to dajmy mu wygrać wybory do Senatu. Prof. Bobko nie zagrozi Ferencowi – powtarzają w nieoficjalnych rozmowach politycy PiS.
W pierwszej piątce listy PO w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim są posłowie tej partii: Renata Butryn (4) ze Stalowej Woli i Mirosław Pluta (5) z Baranowa Sandomierskiego. Na dalszych miejscach znaleźli się m.in. Marek Poręba (obecny poseł, który zastąpił Zbigniewa Rynasiewicza), Bogusław Ulijasz (wiceminister sportu).
Są też rzeszowscy radni: Andrzej Dec i Robert Homicki oraz radna sejmiku Teresa Kubas-Hul (wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości) i Marek Ordyczyński, dyrektor podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Chomycz i Kulesza rezygnują
Polityczne emocje towarzyszą również liście PO w okręgu przemysko-krośnieńskim. Jej liderem będzie Marek Rząsa, sekretarz partii na Podkarpaciu, poseł z Przemyśla, który ostatnio kierował kampanią wyborczą Bronisława Komorowskiego w naszym województwie.
Cztery lata temu na czele listy przemysko-krośnieńskiej stanęła Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Do Sejmu się dostała, ale wolała stanowisko wojewody, a jej miejsce w Sejmie zajął Tomasz Kulesza z Jarosławia, którego tym razem w ogóle nie będzie na listach, co też jest dużym zaskoczeniem. Kulesza stawiał warunek: albo będzie numerem 1 listy, albo nie kandyduje.
Chomycz-Śmigielska na liście wysłanej do zarządu krajowego PO jest dopiero na 5. miejscu. Na znak protestu ogłosiła, że w ogóle nie będzie startować w wyborach. PO chce, by wojewoda zmieniła jeszcze zdanie. Rozmowy z nią mają być w tym tygodniu.
W pierwszej wersji Chomycz-Śmigielska była na drugim miejscu. Ale na wniosek Krzysztofa Kłaka, członka zarządu podkarpackiej PO, który sprzeciwił się dawaniu wojewodzie tak wysokiego miejsca, odbyło się głosowanie i Chomycz-Śmigielska spadła na piątą pozycję.
Pierwsza piątka listy PO w okręgu krośnieńsko-przemyskim wysłana do Warszawy wygląda tak: Marek Rząsa, Sławomir Miklicz (były członek zarządu województwa podkarpackiego), Joanna Frydrych (radna sejmiku z Miejsca Piastowego), Krzysztof Kłak i Małgorzata Chomycz-Śmigielska.
Na dalszych miejscach są m.in. poseł Piotr Tomański oraz Jacek Wojtas, podkarpacki kurator oświaty. W okręgu krośnieńsko-przemyskim maksymalnie można zdobyć 11 mandatów.
Kto do Senatu?
W przypadku wyborów do Senatu, gdzie na Podkarpaciu jest pięć okręgów, nie wszystkie nazwiska kandydatów PO są znane.
W okręgu rzeszowskim PO ma poprzeć Tadeusza Ferenca z SLD, w przemyskim ma startować Grażyna Stojak, wojewódzki konserwator zabytków, w krośnieńskim – Stanisław Słyś, były przewodniczący Rady Miasta Krosna.
Do startowania w okręgu stalowowolskim PO namawia Zygmunta Cholewińskiego, byłego marszałka podkarpackiego. W okręgu tarnobrzeskim trwają poszukiwania kandydata.
Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.





![Nocna łuna nad Iwlą. Samochód osobowy zamienił się w kulę ognia [ZDJĘCIA] pożar samochodu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/chyrowa-pozar-samochodu-08-218x150.jpg)


![Pożar hali w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-czudec1-218x150.jpg)


![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-218x150.jpg)
![Nowy dziecięcy OIOM w Rzeszowie otwarty. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/otwarcie-oiom-rzeszow-218x150.jpg)
![Budowa nowej drogi ekspresowej na Podkarpaciu coraz bliżej. Trasa ułatwi dojazd do S19 [MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/droga-ekspresowa-pogladowe-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





![Stare rury na Podwisłoczu muszą zniknąć. Rzeszów modernizuje sieć ciepłowniczą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/Projekt-bez-nazwy-3-2-218x150.jpg)










![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)


![Magia świąt opanowała Rzeszów. Tłumy na otwarciu świątecznego Miasteczka [ZDJĘCIA] miasteczko świąteczne rzeszów 2025](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/miasteczko-swiateczne-07-218x150.jpg)






![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-324x235.jpg)