26 maja startuje 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. O kontrakt płytowy i statuetkę zawalczą młodzi na międzynarodowej scenie muzycznej.

[Not a valid template]

 

Rzeszowski festiwal już ponad dekadę patronuje obiecującym talentom  z całego świata, jak i samego Podkarpacia. Tu m.in. pierwsze kroki w karierze stawiał zespół Pectus, który po wygraniu Grand Prix postanowił zmienić styl muzyczny.

W tym roku wstępne eliminacje przeszło 10 zespołów i 11 solistów wykonujących muzykę popową. Kandydaci pochodzą z Kanady, Białorusi, Norwegii, Słowacji, Włoch, Litwy, Ukrainy i oczywiście z Polski. Wszyscy zaprezentują autorskie piosenki przygotowane specjalnie na konkurs, promując ten sposób kulturę własnego kraju.

Dla muzykofilów nie lada gratką będą przesłuchania do Grand Prix, w których oceniać będzie jury w składzie: Roman Owsiak, przewodniczący, Dorota Szpetkowska, Anna Czenczek, Jarosław Babula, Maciej Gnatowski i Waldemar Wywrocki.

Kto zaśpiewa?

Wokaliści występować będą podczas festiwalu z towarzyszeniem orkiestry festiwalowej pod kierownictwem Jarka Babuli. A zaśpiewa m.in. Aga Dyk, która na co dzień jest wokalistką zespołu Brathanki (jako Agnieszka Dyk). Z Brathankami nagrała trzy płyty „Brathanki grają Skaldów” (2011), „Brathanki – Kolędy” (2012) oraz „moMtyle” (2015).

Obok wokalistki zespołu Brathanki zaśpiewa Ukrainka Savchuk Oksana, będąca laureatką ХІІ międzynarodowego festiwalu retro muzyki im. B. Wesolowskogo we Lwowie w 2015 r. I również w ubiegłym roku ХХІІ Międzynarodowego huculskiego festiwalu – 1 premia w Nadwornej.

Wielu wokalistów ma nadzieję, że udział w „Rzeszów Carpathia Festival”, na którym wykona utwór własnego autorstwa, będzie prawdziwym początkiem drogi artystycznej. Taką osobą jest Milena Ginalska, która uczęszcza do Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek od 2 lat. Bierze udział w licznych autorskich projektach Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, m.in. w spektaklu wokalno-tanecznym „Volare Cantare”, w nagraniu płyty z tego spektaklu, koncertach kolęd, a także w konkursach i przeglądach piosenki.

W Rzeszów Carpathia Festival biorą także udział zasłużeni wokaliści, którzy tak jak Olga Gornichar reprezentują na tyle wysoki poziom, profesjonalizm, doświadczenie jako uczestnik różnych międzynarodowych konkursów, by móc być jurorem w prestiżowych konkursach międzynarodowych, m.in.: „Dnieprowska fala” (Ukraina), „Jałtyński brzeg – 2011” w Jałcie, stały juror w międzynarodowym konkursie w Bułgarii „Złote iskry”, w międzynarodowym festiwalu w Moskwie „Dwa kota”, gość konkursu „Diamonds – voice” w Czechach, „Bałtycke ferie” w Sankt-Petersburgu, czy „Mejkin Azja” w Kirgistanie.

Trampolina do sławy i legenda Petra Janda

Rzeszów Carpathia Festival wydawałoby się, że jest trampoliną do sławy, tymczasem wielu uczestników bierze w nim udział, mimo tego, że ich droga już od dawna jest na dość wysokim poziomie muzycznym. Traktują raczej festiwal jako sposób na przebranżowienie się. Tak sytuacja wygląda u Norwega Bjorna Lislegaarda, który przez trzy lata grał na gitarze i wokalnie wspierał chór Varius Manx. A później pracował jako producent muzyczny (Volver, Tomasz Korpanty, Robert Breen, Bad Boys Blue) i autor tekstów.

Jako wokalista wystąpi też m.in. Jan Vytasek, Czech, który wydał album „Lost And Found“, otrzymując za niego wiele dobrych recenzji – jedną z pierwszych w muzycznym Nashville, USA, Indiach, USA, na Słowacji i w rodzinnych Czechach. Album ten był wspierany przez czeskiego legendarnego muzyka Petra Janda i innych, takich jak były asystent Freddiego Mercury – Petera  Freestone’a.

W 2013 r. wydal drugi album, nagrał koncert na żywo nazwany „Live@Joe”, zawierający kilka coverów, piosenek z albumu „Lost And Found“ i kilka utworów nowych. Album otrzymał bardzo dobre recenzje na łamach magazynu Rock’n’Pop Magazine.

Oprócz wokalistów, podczas 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”, zaprezentują się też zespoły, m.in. DIP, który gra muzykę klubową na rożnych festiwalach na Słowacji. W roku 2013 zespól wydał nowy album z 9 autorskimi piosenkami i jedną wersją rockowego coveru piosenki pt. „Čerešne“,  stworzonej przez zespół jeszcze pod starą nazwą YELLLOWE.

Po eliminacjach dobrych wiadomości z pewnością spodziewają się członkowie zespołu założonego w 2012 roku przez duet wokalny Martę i Leszka Kruk. „Dobre wiadomości” można określić jako energetyczną, nowoczesną, nawiązującą do lat 80′, muzykę fussion.

Podobnych wiadomości oczekuje też słowacka formacja Jungle Label powstała z kombinacji vintage funku i soulu oraz współczesnego dźwięku  popu. Piosenki są niezwykle chwytliwe, a jednocześnie wyrafinowane melodycznie i harmonijne, natychmiastowo umieszczają muzykę na znacznie wyższym poziomie, niż większość współczesnej muzyki pop. Pewnie wpływają na to jazzowe aranżacje.

Symbioza brzmień

O Grand Prix festiwalu zawalczy także zespół okrzyknięty przez dziennikarzy „nową nadzieją polskiego hard rocka”, zespół, który od początku swojej działalności zagrał mnóstwo koncertów w całej Polsce, występując u boku takich sław jak Blaze Bayley, Paul Dianno (Ex-Iron Maiden), TSA, Mech, Oddział Zamknięty, Budka Suflera, Turbo, Złe Psy.

Kto to taki? To Steel Velvet – hard rockowy zespół, który powstał pod koniec 2008 roku w Strzyżowie (woj. podkarpackie). Muzyka grupy to fantastyczna symbioza brzmień z przełomu lat ’70 i ’80. Muzycy czerpią inspirację z klasyków gatunku takich jak Whitesnake, Van Halen, Bon Jovi, DIO czy Rainbow.

Trudne zadanie czeka przed jurorami. Kto wygra? Czy faworyt publiczności będzie taki sam, jak jurorów? O tym będziemy mogli przekonać się już niebawem, bo w dniach 26-28 maja podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”, któremu patronuje Rzeszów News.

Główną nagrodą w imprezie jest 15 tys. zł, dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej, zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji Festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. O tegorocznej edycji Festiwalu pisaliśmy także TUTAJ.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

LISTA WYKONAWCÓW

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Wokaliści z zespołem festiwalowym

1. Aga Dyk (Polska)

2. Martin Fitch (Polska)

3. Milena Ginalska (Polska)

4. Olga Gornichar (Białoruś)

5. Bjorn Lislegaard (Norwegia)

6. Federica Marinari (Włochy)

7. Oksana Savchuk (Ukraina)

8. Neringa Siaudikyte (Litwa)

9. Sofiya Slyvka (Ukraina)

10. Mariusz Wawrzyńczyk (Polska)

11. Jan Vytásek (Czechy)

Zespoły muzyczne:

1. Anna Cyzon (Kanada)

2. DIP (Słowacja)

3. Dobre Wiadomości (Polska)

4. IVO & SEBA (Polska)

5. Jungle Label (Słowacja)

6. Martina M (Polska)

7. Mery Spolsky (Polska)

8. Steel Velvet (Polska)

9. Street 68 (Polska)

10. Sunlips (Słowacja)

Reklama