Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów
Reklama

Ofertę firmy Polaqua wybrał rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na wykonawcę 18-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Dukla – Barwinek (granica państwa). 

Jak poinformowała Joanna Rarus z GDDKiA Rzeszów, oferta Polaqua była najkorzystniejszą spośród wszystkich ośmiu, jakie złożono do przetargu. Polaqua należy do hiszpańskiej spółki Dragados, która ma siedzibę w Madrycie. 

Polaqua jest gotowa wybudować odcinek S19 Dukla – Barwinek za ponad 1,541 mld zł. To nie była najniższa oferta. Tę, na kwotę 1,440 mld zł, złożyła czeska firma Metrostav. 

O kontrakt biły się jeszcze m.in. firmy Porr oraz Budimex. Zaoferowane przez nich ceny nie przekraczały 1,7 mld zł. Najwyższą cenę zaoferowało konsorcjum firm: Banimex i Duna Aszfalt – ponad 2,557 mld zł.

GDDKiA Rzeszów uznała, że 18-kilometrowy odcinek „ekspresówki” wybuduje Polaqua. Umowa z firmą zostanie podpisana, jeżeli nie będzie odwołań od przetargu, a samo rozstrzygnięcie postępowania pozytywnie zaopiniuje prezes Urzędu Zamówień Publicznych. 

Odcinek między Duklą a Barwinkiem graniczy bezpośrednio ze Słowacją. Jednocześnie jest to jeden z trudniejszych fragmentów S19 pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych. 

Plan przewiduje, że powstaną po dwa pasy ruchu w obu kierunkach z pasami awaryjnymi. Wybudowany zostanie węzeł drogowy Barwinek w miejscu połączenia S19 z istniejącą drogą krajową nr 19. Na trasie będzie 15 estakad, najdłuższa będzie miała ok. 1,1 km. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ponadto powstanie 10 mostów, 6 wiaduktów drogowych, 6 przejść dla zwierząt (4 dla zwierząt małych, jedno dla zwierząt średnich, jedno dla zwierząt dużych). Powstaną również cztery miejsca do kontroli i ważenia pojazdów. 

Projektowanie i budowa odcinka Dukla – Barwinek ma trwać 42 miesiące (3,5 roku). Z tego okresy wyłączono miesiące zimowe – od 1 grudnia do 31 marca. Sprawdzono już grunt, wykonano ok. 1640 otworów na głębokości od 3 do 46 metrów oraz ok. 780 sondowań. 

Podkarpacki odcinek S19, który jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową, ma mieć ok. 169 km. Dotychczas oddano do użytku prawie 82 km (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe).      

Cała trasa Via Carpatia będzie miała ponad 700 km i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama