Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Wojciech Buczak
Reklama

Jerzy Jęczmienionka przedsądowe wezwanie zignorował, Wojciech Buczak przepraszać nie chce, bo nie widzi powodów. Ratusz idzie na sądową wojnę z politykami PiS. 

– Pozew przeciwko Jerzemu Jęczmienionce do sądu trafi jeszcze w tym tygodniu. Z kolei do marszałka Sejmu wyślemy wniosek, by posłowie uchylili Wojciechowi Buczakowi immunitet, aby można było go pociągnąć do odpowiedzialności – zapowiada Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Jerzy Jęczmienionka jest radnym miejskim PiS i kandyduje w nadchodzących wyborach samorządowych (21 października), poseł Wojciech Buczak jest z kolei kandydatem PiS na prezydenta Rzeszowa. O tym, że obaj politycy partii Jarosława Kaczyńskiego mogą się tłumaczyć przed sądem zapowiadaliśmy już kilka tygodni temu – TUTAJ i TUTAJ.

Ratusz zarówno do Jęczmienionki, jak i Buczaka, wysłał przedsądowe wezwania w związku z wypowiedziami, jakie obaj wygłaszali na publicznych spotkaniach i konferencjach prasowych. Miasto zażądało od obu polityków PiS zamieszczenia przeprosin na łamach naszego portalu. 

Pozew za „puste obietnice”

W przypadku Jerzego Jęczmienionki chodziło o dwa spotkania z 4 sierpnia i 23 sierpnia. Na pierwszym radny PiS na spotkaniu z mieszkańcami mówił, że prezydent Tadeusz Ferenc podpisał zgodę na budowę oprotestowanej przez mieszkańców drogi przez środek osiedla Nowe Miasto i budowy tam wieżowców.

Kilka tygodni później Jęczmienionka obarczył ratusz winą za to, że jest odpowiedzialny za niedrożność rzeki Młynówka, która przy większych opadach deszczu zalewa mieszkańców Słociny, a wydawanie zgód na stawianie w tym rejonie kolejnych bloków tylko ten problem pogłębia. 

Wojciech Buczak z kolei 8 września mówił o „pustych obietnicach” ratusza i prezydenta Ferenca. Zaliczył do nich m.in. Park Nauki i Rozrywki na Zalesiu, kolejkę nadziemną, obwodnicę południową, Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne, czy Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. 

Odpowiedź niesatysfakcjonująca 

Ratusz wypowiedziami polityków PiS poczuł się urażony, twierdząc, że obaj „naruszyli dobre imię” miasta Rzeszowa, bo zarówno Jerzy Jęczmienionka, jak i Wojciech Buczak okłamali mieszkańców, a winę za brak decyzji na szczeblu rządowym przy niektórych inwestycjach (np. w sprawie obwodnicy) próbowali zwalić na ratusz. 

Jak się okazało, radny Jęczmienionka z przedsądowym wezwaniem, który wysłali mu miejscy prawnicy, nawet się nie zapoznał. Dwukrotnie wysłanego do niego pisma w ogóle nie odebrał, co w prawnej praktyce oznacza, że pismo zostało skutecznie doręczone. Wojciech Buczak natomiast na pismo z ratusza odpowiedział, ale…

– Odpowiedź posła nas nie satysfakcjonuje – mówi Maciej Chłodnicki. 

Wojciech Buczak przepraszać miasta nie zamierza, bo – jak czytamy w odpowiedzi, jaką przesłał do magistratu – „osoba piastująca funkcję prezydenta miasta nie powinna prezentować postawy imposybilistycznej i szukać usprawiedliwień dla niezrealizowanych inwestycji w działaniach lub zaniechaniach innych instytucji”.

Buczak: To dopuszczalna krytyka

„Nie należało zapowiadać inwestycji na których zakończenie nie macie Państwo wpływu” – napisał Wojciech Buczak. W przypadku obwodnicy południowej, na którą rząd PiS nie przyznał miastu dofinansowania, poseł Buczak uważa, że miał prawo ocenić, że projekt inwestycji „można było przygotować lepiej” tak, aby nie wywoływać protestów mieszkańców osiedli Biała, Budziwój i Zwięczyca.  

„Moje wypowiedzi mieszczą się w granicach dopuszczalnej krytyki kierunków polityki osoby piastującej funkcję prezydenta miasta” – napisał dalej Wojciech Buczak. I jest zaskoczony, że w trwającej kampanii wyborczej ratusz przeciwko niemu wytacza sądowe działa, zapewniając jednocześnie, że jest „otwarty na dialog o tym, jak rozwijać Rzeszów i w optymalny sposób realizować duże inwestycje bez zbędnych uciążliwości dla mieszkańców”.

Ratusz zdecydował, że przeciwko Jerzemu Jęczmienionce i Wojciechowi Buczakowi skieruje do sądu pozwy cywilne. W przypadku Buczaka, posłowie muszą mu wcześniej uchylić immunitet. – Pozew przeciwko posłowi moglibyśmy skierować w trybie wyborczym, ale to niemożliwe, bo słowa, jakie wypowiadał miały miejsce wtedy, gdy nie był jeszcze zarejestrowanym kandydatem na prezydenta Rzeszowa – tłumaczy Maciej Chłodnicki.

Ratusz uważa, że Jerzy Jęczmienionka swoimi wypowiedziami „zasugerował”, że Tadeusz Ferenc „nie ma kontroli nad pracą Urzędu Miasta”, a miastu próbuje przypisać działania, które mogą być niekorzystnie odebrane przez mieszkańców oraz „podważają autorytet i narażają Gminę na utratę zaufania publicznego”. 

PiS: Pozew dowodem na małostkowość

Dla sztabowców Wojciecha Buczaka groźba pozwu przeciwko niemu, jak i Jerzemu Jęczmienionce są kolejnym dowodem na to, jak bardzo prezydent Tadeusz Ferenc „jest małostkowy i boi się rzeczowej dyskusji”.

– Próby zastraszania kandydata na prezydenta czy radnego, którzy występują w obronie mieszkańców i podejmują ważne dla miasta sprawy są żałosne i najlepiej charakteryzują styl rządów Tadeusza Ferenca, który zamiast zajmować się problemami mieszkańców skupia się na walce z PiS – mówi Marcin Fijołek, szef sztabu Wojciecha Buczaka.

Jego zdaniem w październikowych wyborach mieszkańcy „zweryfikują poczynania obecnego prezydenta i dadzą szansę nowemu prezydentowi Wojciechowi Buczakowi”, bo jemu – zdaniem Marcina Fijołka – zależy na rozwoju miasta we współpracy z mieszkańcami. – Bo to oni w mieście są najważniejsi – dodaje Fijołek. 

Radny: Przepraszać nie będę

Jerzy Jęczmienionka zapowiedzią pozwu przeciwko niemu jest zaskoczony. Już wcześniej twierdził, że to „próba zastraszenia” go, by nie poruszał niewygodnych tematów dla ratusza. – To też próba odwrócenia uwagi od rzeczywistych problemów miasta – mówi nam dzisiaj radny Jęczmienionka. – Na proces czekam ze spokojem. Jestem przekonany, że to prezydent mnie będzie przepraszał, a nie ja jego – dodaje. 

Jęczmienionka uważa, że ratusz marnuje pieniądze podatników na pozwy sądowe. – Niech ten pozew Tadeusz Ferenc skieruje za swoje prywatne pieniądze, a nie miasta – postuluje radny PiS.  

Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Jerzy Jęczmienionka

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

18 KOMENTARZE

 1. Ciekawe co mówisz, bo ja w Przemyślu nie widzę nowych autobusów (ostatnio widziałem z Rzeszowa stary jeszcze nie przerejestrowany), ścieżek rowerowych, zagospodarowania rzeki do odpoczynku dla mieszkańców itp Ludzie z Przemyśla uciekają do innych miast (w tym do Rzeszowa). Tam też mogły być dotacje unijne
  A może w Jarosławiu cos sie dzieje? Nie, przykro mi tam nic się nie dzieje. To może Przeworsk albo Sanok? Nie tam nic sie nie zmieniło od lat. Te miasta „umierają”
  Dlaczego nasze miasto jest jednym z miast najwyżej ocenianym miastem w Polsce pod względem rozwoju? Prezydent chyba dostał ostatnio nawet jakąs nagrode dla jednego z najlepszych prezydentów.

 2. Prawda jest taka, że w sytuacji gdy przyszły do miast środki unijne, wystarczy je wykorzystywać by cieszyć sie poparciem mieszkańców. Tak dzieje się w całej Polsce. Kto został prezydentem po akcesji unijnej, tego bardzo trudno zmienić na stołku prezydenta. Musiałby być taki prezydent wyjątkowym nieudacznikiem. Pytanie czy w Rzeszowie przez te kilkanascie rządów lewackiego obozu można było wiecej zrobić. Weźmy taki Lublin. Obwodnica miasta od zachodu prawie gotowa, piekny aquapark, nowy stadion na którym można rozgrywać imprezy o randze miedzynarodowej…. A u nas? Szczytem innowacji jest basen Delfin na Nowym Mieście, jedna trybuna stadionu na Stali, mała hala sportowa, na której nie można organizować poważnych zawodów a która od lat się próbuje nieudolnie – bezskutecznie rozbudować do godziwych rozmiarów.

 3. No to wyliczaj…ja kawę walnę, żeby nie zasnąć. Swoją cenę ustal z Buczakiem pod namiotem.
  Naucz się wyciągać prawidłowe wnioski z tekstu, bo samo szydzenie jest cienkie. Podawanie informacji, których nie potrafisz udowodnić też.
  Opaskę tur dr ferenc nosisz? Brawo.

 4. Piotr złap głeboki oddech teraz spokojnie usiadz oddychaj lyczek wody i przekonaj mnie dlaczego mam zaglosowac na „twojego Buczaka”?bo ewidentnie jestes jego tu naganiaczem.Czym Buczak mnie ma kupic jak i mieszkancow no dawaj???3.2.1. start piotrus.A ja ci wymienie inwestycie Pana Tadeusza tylko wez urlop z jeden dzien bo ci czssu zabraknie na czytanie…jedziesz piotr let’s go!!!!!!!!!

 5. Moje zdanie jest takie dziadek ferenc jest niekwestionowanym autorem tego zadbanego miasta i mysle ze nikt temu nie zaprzeczy a jesli zaprzeczy jest poprostu falszywy.Druga rzecz logicznym jest ze nie ma takiego czlowieka na swiecie co wszystkim dogodzi.Kierujac sie jednak zdrowym rozsadkiem rownierz zaglosuje na tego czlowieka bo jak juz ktos napisal jest on gwarantem rozwoju miasta i tyle mi wytarczy by postawic x przy nazwisku Pana Ferenca.

 6. Wazeliniarze przychodzą umówieni? Ujawnij źródło wielbicielu dziadzia. Po co tur de ferenc? Przeczytaj protokoły z tych spotkań. To nie spotkania, tylko większość czasu propaganda sukcesu i błyskawiczne „załatwię wszystko”. Twój dziadzio boi się tylko medialnej nagonki. Gdyby nie to, to droga przez NM już by się robiła, w czasach świetności PRL-u inaczej by to załatwiał.
  Tadzio wyszedł z PRL-u, ale PRL nie wyszedł z Tadzia. Bajki Tadeusza…może ktoś spisze kiedyś, na pierwszych stronach powinna być najdłuższa: „Monorail, bo nie poinformowali mnie o zmianie prawa”. Z jednym się zgodzę Tadzio walczy o SWOJE niestety.

 7. Pani Kamilo jestem przyjezdnym i nie znam kompletnie politykow tego miasta jak i startujacych studiuje lotnictwo i przyjechalem z Wielkopolski..Jadac mialem wiedze taka o Rzeszowie ze to taka nora na koncu Polski…Kiedy juz dojechalem do tej „nory”moje zdanie diametralnie sie zmienilo jestem pod wielkim wrazenie jak miasto jest rozhustane i piekne czyste schludne przypomina mi Rzeszow troche ład z holenderskich miast duzo zieleni trawniki postrzyzone naprawde wow.Nie ingerujac na kogo macie głosowac tubylcy jestem pod wielkim wrazeniem tego pieknego miasta..Pozdrawiam serdecznie.

 8. MOJ GŁOS DOSTANIE PAN FERENC!!!A DLACZEGO JESLI KTOS ZAPYTA???ODPOWIEDZ JEST PROSTA PRZEZ 16 LAT RZADOW TEGO PANA NIE ZAWIODŁAM SIE I JESTEM DUMNA Z TEGO JAKIEGO KOPA CYWILIZACYJNEGO DOSTAŁ RZESZOW. DOBREGO SIE NIE ZMIENIA A DLA TYCH PANOW CO OBIECUJA CO 4 LATA CUDA WIANKI SERDECZNIE DZIEKUJE.POZDRAWIAM

 9. Dokładnie Piotr po co ten Buczak rozklada ten namiot jak tam garstks wazelinizy przychodzi umowionych oczywiscie i ładnie usmiechaja sie do zdjec. Ferenc walcz o swoje a pisowskie zakłamancy co naobiecywali czego to oni nie zrobia pfu dla Buczaka zycia by zabrakło na te bajki.Juz był taki Szlachta z Pisu co tez obiecywal jak Buczek a wszyscy wiemy jak to bylo w realu.Tadek przeciez pozamiata w wyborach i Piothr ze swoja wieruszka dalej bedzie plakal.

 10. Jaja jakieś…?
  Skoro wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy kieruje się do prezydenta miasta, to niby to, że taką decyzję podpisuje urzędnik z up. prezydenta uzasadnia jątrzenie się, że fizycznie Ferenc jej nie podpisał? Właśnie prezydencie marnujecie publiczne pieniądze zapowiadając bezsensowne pozwy. Kto tego urzędnika powołał i upoważnił do podpisywania w swoim imieniu? Baba Jaga?
  Nie słyszałem, żeby prezydent podejmował jakiekolwiek działania w kierunku unieważnienia tej wuzetki, czyli co? Uważa ją za podpisaną przez siebie.
  Kto, nota bene zanim Rada Miasta w dniu 28 sierpnia 2018r ustaliła ostateczną lokalizację pomnika Piłsudskiego wydał 2 lipca 2018 decyzję https://wolnosci.w-rze.pl/files/Pozwolenie%20na%20budow%C4%99.pdf
  Tutaj prezydencie pozew szykujcie, jak można było wydać pozwolenie na budowę w lokalizacji, na którą w dacie składania wniosku nie wyraziła zgody Rada Miasta Rzeszowa?
  Pozew byłby jak najbardziej uzasadniony i unikatowy…trzeba by było pozwać samego siebie?

 11. Urzędnicy miasta maja już dość tych wyjazdowych jasełek cotygodniowych na które przychodzi garstka mieszkańców dzielnicy a najwięcej jest wazeliniarzy.Wszyscy urzędnicy podobnie jak mieszkańcy maja już dość arogancji i buty władzy miejskiej. Też czekają na innego włodarza i zmiany stylu rządzenia miastem tylko tego głośna publicznie nie mówią.Trzeba wiedzieć kiedy odejść z urzędu w chwale ,nic nie trwa wiecznie nawet popularność.Podobnie myślał Komorowski,tez był pewny wygranej bo mu tak wmawiali że nie ma z kim przegrać.

 12. Powtarzasz się jak zdarta płyta i nikt nie zwraca na to uwagi.
  Jeśli coś wiesz to zgłoś do prokuratury, bo inaczej zatajasz wiedzę o przestępstwie co również jest karalne.
  A jeśli twoje wypociny są bliższe gazom cieplarnianym, które wydala człowiek po spożyciu nadmiaru fasolki – daj sobie spokój, bo to nudne. Ewentualnie zwiększ dawkę tego czegoś na receptę.

 13. Głosujmy na społeczników nie polityków. Wspierajmy Kukiz ’15. Każdy głos się liczy! Przewietrzmy Rzeszów nie tylko ze smrodu!

 14. sSa stare przysłowia ,,Kij ma dwa końce,,,i drugie ,,kto mieczem wojuje od miecza ginie,, niech rzecznik ratusza i prezydent miasta sie zastanowi czy wszystko w działaniach władz ratusza i radnych jest w porządku.Bo może być złożony wniosek o działanie na szkodę mieszkańców miasta o sprawa dotyczy pisemnych umów offsetowych i współudział w praniu brudnych pieniędzy inwestorów lokalnych.

Comments are closed.