Zdjęcie: Materiały prasowe

Zjawisko zadłużenia jest powszechnie występującym wśród różnych grup wiekowych naszego społeczeństwa. Zakup nieruchomości, nowego samochodu, nagłe i niespodziewane wydatki towarzyszą nam niemal przez całe życie.

Posiadanie zobowiązań finansowych nie stanowi samo w sobie problemu, wszakże w innym wypadku nie moglibyśmy pozwolić sobie na rozwój, natomiast przeradza się to w poważne trudności gdy tracimy płynności finansową. Konsekwencją takiego obrotu sprawy jest wejście w pętle zadłużenia, głównie z tego powodu, że zaciągamy kolejne pożyczki na spłatę zadłużeń. Jak uniknąć sytuacji kryzysowej? Proponujemy rozważyć kredyt konsolidacyjny lub pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Konsolidacja zadłużenia czyli łączenie długów

Konsolidacja kredytów i pożyczek polega na połączeniu ich w jedno zobowiązanie finansowe by obniżyć koszt obsługi kredytu. Takie fuzji mogą podlegać zarówno kredyty mieszkaniowe, ratalne, gotówkowe czy też pożyczki lub debety na karcie kredytowej bądź rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Banki proponują kredyt konsolidacyjny zwany często pożyczką lub kredyt konsolidacyjny hipoteczny z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości, na którą został podpisany kredyt. Ten drugi rodzaj zobowiązania może opiewać na kwotę stanowiącą od 60 do 80% wartości nieruchomości, a sam okres kredytowania jest dłuższy niż w przypadku zwykłej pożyczki konsolidacyjnej.

Zaletami podpisania umowy na konsolidację długu są przede wszystkim: spłata jednej miesięcznej raty zamiast kilku, niższy comiesięczny koszt oraz wydłużenie okresu kredytowania. Oczywiście, ze względu na bogatą ofertę banków, trudno jest dokonać wyboru najkorzystniejszej opcji kredytowania. Proponujemy zatem zapoznać się z rankingiem kredytów konsolidacyjnych znajdującym się na portalu internetowym gg2010.pl. Strona ta bowiem zawiera niezbędne informacje na temat konsolidacji zadłużenia oraz warunków takiego rozwiązania prezentowanych przez różne instytucje bankowe. Jest to szczególnie pomocne z uwagi na fakt, że umowę na kredyt konsolidacyjny nie trzeba podpisywać bankiem, w którym posiada się aktualnie zadłużenie bądź konto. Można to zrobić w dowolnym, wybranym przez nas banku.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości na pozbycie się zadłużenia?

Proces zaciągnięcia kredytu i pożyczki pod zastaw jest również popularną metodą na zmniejszenie zadłużenia jak konsolidacja kredytu. Zastawem w tego rodzaju zobowiązaniu finansowym jest najczęściej nieruchomość (dom lub mieszkania), ale także ziemia (działka) lub inne zabezpieczenia rzeczowe takie jak samochód. Choć możemy czuć się niepewnie powierzając firmie swoją własność by zyskać kredyt na spłatę zadłużenia, jest to bezpieczny sposób na zaciąganie pożyczek. Reklamujące się w internecie podmioty, które udzielającego rodzaju zobowiązań to w większości sprawdzone firmy z dużym doświadczeniem w branży. Jedną z takich instytucji jest grupa finansowa Inwestum, która proponuje pożyczki pod zastaw nieruchomości i działa na rynku od roku 2007. Obok udzielania kredytów pod zastaw, oferuje również skup nieruchomości a swoje usługi kieruje zarówno do klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców.

Zaletami tego rodzaju pożyczek i kredytów są przede wszystkim niskie oprocentowanie, wysoka przyznawalność oraz szybka decyzja w sprawie ich udzielenia. Ponieważ cała procedura nie odbywa się z udziałem banku, z oferty mogą skorzystać również osoby z negatywną historią kredytową. Niejednokrotnie pożyczki pod zastaw nieruchomości okazały się wyjściem pętli zadłużenia, w którą wpadli kredytobiorcy. Jednak nie tylko otrzymanie pieniędzy pod zastaw było powodem powrotu z zadłużenia lecz także mądre gospodarowanie budżetem domowym.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę pod zastaw

Zanim zdecydujemy się na któreś z przedstawionym rozwiązań należy przede wszystkim zmienić swoje nastawienie do wydatków i uporządkować swoje domowe finanse. Jeżeli nie wykonamy swoistego rozrachunku i nie podejmiemy jakichkolwiek prób gromadzenia oszczędności, żadne z powyższych rozwiązań nie okaże się skuteczne.

Podczas rozważania opcji konsolidacji oraz pożyczki pod zastaw warto wziąć pod uwagę:

  • jakie są rzeczywiste koszty kredytu konsolidacyjnego oraz pożyczki pod zastaw nieruchomości – nie chodzi tu o reklamowane przez banki czy firmy oprocentowanie nominalne czy zmienne, lecz o wartość rzeczywistej rocznej stopy procentowej, która jest jedynym parametrem określającym całkowity koszt zobowiązania finansowego,
  • jak długi jest okres spłaty kredytu – im dłuższym tym niższa comiesięczna rata,
  • czy dana wartość kredytu konsolidacyjnego nie jest zbyt wysoka i nie będzie skutkowała dodatkowym obciążeniem finansowym,
  • czy w umowie o pożyczkę pod zastaw jest zapis, że właściciel nieruchomości musi się wymeldować,
  • jakie są koszty nieterminowych płatności z tytułu pożyczki/kredytu pod zastaw.

Pamiętajmy, że każdy kredyt czy pożyczka mający na celu zmniejszenie naszego długu jest w istocie nowym zobowiązaniem finansowym. Unikajmy więc sytuacji, w której dany kredyt okaże się zbyt drogi, a nasze środki nie pozwolą na jego spłatę.

Reklama