Zapłacenie takiej kwoty przez rzeszowski klub dla Floty Świnoujście było przepustką dla Stali Rzeszów na grę w I lidze piłkarskiej. Ale na przeszkodzie stanął Polski Związek Piłki Nożnej.

Kwotę niedoszłej transakcji ujawniło Weszlo.com. Popularny serwis sportowy dotarł do umowy, jaką Stal Rzeszów zawarła z Flotą Świnoujście 18 lipca, na cztery dni przed tym, jak PZPN uznał, że nie pozwoli Stali w nowym sezonie na grę na zapleczu ekstraklasy 

– Droga na skróty, to droga donikąd – powiedział po posiedzeniu zarządu PZPN prezes Zbigniew Boniek, uzasadniając powody niedopuszczenia Stali do gry w I lidze od nowego sezonu 2014/2015.

Z umowy między klubami wynika, że Stal Rzeszów za licencję Floty Świnoujście miała zapłacić 1,599 mln zł. Płatność miała być rozłożona na raty. Pierwsze 400 tys. zł Stal miała zapłacić do 24 lipca, kolejne 900 tys. zł do 4 sierpnia i 299 tys. zł do 15 września.

Kwota prawie 1,6 mln zł jest znacznie większa niż mówiło się jeszcze w trakcie negocjacji, czy Flota zdecyduje się na sprzedaż licencji. Wtedy padały sumy od 500 do 700 tys. zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z zapisów umowy wynika, że Stal Rzeszów miałaby zapłacić za licencję popularnych „Wyspiarzy” dopiero wtedy, gdy zgodę na grę rzeszowskiego klubu w I lidze piłkarskiej wyda Polski Związek Piłki Nożnej. Nic z tego nie wyszło, bo na przeszkodzie stanęły formalności. Flota nie wyrejestrowała się z struktur Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Portal Weszlo.com napisał, że cała transakcja nie miała być żadną fuzją klubów tylko handlem licencją. – Tak naprawdę mieliśmy do czynienia nie z próbą połączenia dwóch klubów, lecz z ordynarną transakcją handlową. Jakim cudem ktoś pomyślał, że to się uda? – pyta Weszło.com.

Serwis nie może się nadziwić, dlaczego kluby stworzyły taką umowę, skoro przepisy jasno mówią m.in., że licencją nie można handlować. – Cóż to byłby za piękny scenariusz, wymierzony w ludzi, którzy zamiast na boisku, chcieli wygrywać poza nim… – podsumowuje Weszlo.com.

Stal Rzeszów przygotowuje się do sezonu w III lidze piłkarskiej, Flota Świnoujście w dalszym ciągu ma grać w I lidze.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama