Reklama

„Na wnuczka”, „na policjanta” oszuści próbują wyłudzać pieniądze. Teraz podają się za urzędników. I są poszkodowani.

30 tys. zł stracił wczoraj (18 marca) w ten sposób 90-letni mieszkaniec Jarosławia. Do jego mieszkania ok. godz. 9:00 zapukał mężczyzna, który podał się za urzędnika i pokazał legitymację, na której był napis: „urząd gminy”.

Fałszywy urzędnik powiedział staruszkowi, że może dostać 12 tys. zł dotacji z Unii Europejskiej i jest ona przeznaczona dla osób, które ukończyły 85 lat. Żeby dostać dotację trzeba posiadać taką samą kwotę.

Oszust zapytał jarosławianina, czy ma odłożone pieniądze na pogrzeb. Poprosił o wpisanie swoich danych (imienia i nazwiska), a także daty urodzenia do zeszytu. 90-latek potwierdził, że ma oszczędności i „urzędnik” polecił mu pokazać pieniądze.

Staruszek przyniósł drewnianą skrzynkę, w której przechowywał gotówkę. Wyjął ją z koperty. „Urzędnik” zaproponował mężczyźnie, że pomoże mu w przeniesieniu skrzynki ze stołu na tapczan, a następnie podziękował i wyszedł.

Gdy „urzędnika” w domu już nie było, starszy człowiek zorientował się, że został okradziony. Stracił 30 tys. zł.

Policjanci ustalili rysopis oszusta. To mężczyzna w wieku około 60-65 lat, krępej budowy ciała, ma okrągłą pełną twarz z „rumieńcem”, wzrost około 175 cm, włosy ciemne. Ubrany był w ciemne spodnie i kurtkę, na głowie miał czapkę. Wypowiadał się bardzo pewnie i rzeczowo, czym przekonał staruszka, że jest urzędnikiem.

Policjanci apelują do osób starszych a także ich rodzin. Jedną z metod wykorzystywanych przez oszustów jest działanie na „urzędnika”. Sprawcy uprawdopodobniają swoją działalność okazując legitymację i odpowiednio się ubierając, często mają w ręku teczkę.

Ofiary oszustów wpuszczają przestępcę do domu.

– Pamiętajmy, że warunkiem otrzymania jakiejś pomocy finansowej, nie jest okazanie posiadanej przez siebie gotówki. Nie ufajmy osobom nieznanym. Żądajmy okazania legitymacji, pozostawienia oferty, a przede wszystkim o czas na przemyślenie danej propozycji. Nie ujawniajmy ile mamy oszczędności i gdzie je przechowujemy! – apelują policjanci.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: