Reklama

Prawie 95 proc. mieszkańców gminy Trzebownisko sprzeciwiło się włączeniu ich gminy do Rzeszowa.

W czwartek (5 marca) ogłoszone zostały wyniki konsultacji społecznych w gminie Trzebownisko. Wzięło w nich udział 11 542 mieszkańców. Frekwencja wyniosła 71,54 proc. uprawnionych do głosowania.

Przeciw przyłączeniu gminy Trzebownisko do Rzeszowa opowiedziało się 10 908 mieszkańców (94,71 proc.). Za było 501 mieszkańców (4,35 proc.). Od głosu wstrzymało się 108 mieszkańców (0,93 proc.).

Sami wiemy, co dla nas dobre

Lesław Kuźniar, wójt Trzebowniska, podziękował mieszkańcom za liczny udział w konsultacjach społecznych.

„Wydawało się, że uporczywe występowanie władz Miasta o przyłączenie Naszej Gminy (czwarty kolejny raz) oraz liczne akcje propagandowe skierowane przeciwko społeczności gminnej, zniechęcą naszych mieszkańców do wyrażenia opinii w tej sprawie. Okazało się jednak, że nadal stanowimy jedność i sami wiemy co dla Nas dobre. Mam nadzieję, że ten doskonały wynik będzie stanowił powód dla władz Miasta do przemyślenia sprawy oraz zaprzestania uszczęśliwiania Nas na siłę, wbrew Naszej woli” – napisał wójt Lesław Kuźniar w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej gminy Trzebownisko.

Wyniki konsultacji w gminie skomentował na blogu Rzeszów News Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszów. Dec napisał, że takich wyników należało się spodziewać i dla Rzeszowa są tylko o 1 proc. lepszy niż poprzednie konsultacje.

Tylko rzeszowianie chcą większego miasta

To już drugie niekorzystne dla władz Rzeszowa wyniki konsultacji społecznych. Kilka tygodni temu swój sprzeciw wyrazili mieszkańcy gminy Krasne. Tam przeciwko włączaniu do Rzeszowa było 63 proc. mieszkańców.

Tylko wyniki wśród samych mieszkańców Rzeszowa, którzy wypowiadali się, czy chcą by miasto poszerzyło się o dwie gminy, były pozytywne dla ratusza. Na 142 tys. mieszkańców uprawnionych do głosowania w konsultacjach w Rzeszowie wzięło udział blisko 5,5 tys. osób. Za przyłączeniem gminy Trzebownisko do miasta było 88 proc. głosujących. Podobne wyniki były w przypadku gminy Krasne.

– O połączeniu naszych gmin możemy chyba na dłuższy czas zapomnieć – uważa Andrzej Dec.

Wyniki konsultacji o niczym jednak nie decydują. Wraz z wnioskiem władz Rzeszowa o poszerzenie granic miasta jeszcze w tym miesiącu trafią do wojewody, później do rządu. Ostateczna decyzja rady ministrów powinna być znana w lipcu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: