Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

O współczesnym chrześcijaństwie i jego problemach 21 stycznia będą rozmawiać w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie abp Grzegorz Ryś, dziennikarz Szymon Hołownia w ramach nowego cyklu WSIiZ „W labiryncie świata”. Rozmowę poprowadzi Wojciech Bonowicz.

Nie ulega wątpliwości, że współczesne czasy wprowadzają nowy porządek i nowe reguły życia wyznaczane przez globalizację, rozwój internetu czy migracje. Zjawiska te powodują wielkie wyzwania dla chrześcijaństwa, być może w większym stopniu dla instytucji niż dla samej wiary religijnej.

Nowym wyzwaniem staje się sekularyzacja, która powoli postępuje także w Polsce. Ale czy te wyzwania nie otwierają zarazem nowej szansy? Warto zastanowić się nad tożsamością chrześcijaństwa w dzisiejszym świecie.

Warto też postawić pytanie o jego nowe funkcje i znaczenia w złożonej i dynamicznej rzeczywistości. Warto wreszcie postawić pytanie najważniejsze – jak dostosować chrześcijaństwo do współczesnych wymagań, aby zarazem nie utracić tego, co stanowi jego ducha od dwóch tysięcy lat.

Czy zatem chrześcijaństwo przeżywa kryzys? Czy religia, która istnieje od dwóch tysięcy lat i która ukształtowała Europę, obecnie znajduje się w odwrocie? A może „problemy współczesnego chrześcijaństwa” to jedynie naturalne dla każdej epoki ścieranie się dwóch, zawsze odmiennych porządków doczesnego i wiecznego?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć goście I edycji nowego cyklu przygotowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania  „W labiryncie świata”. A będą nimi ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, oraz pisarz, publicysta i dziennikarz Szymon Hołownia. Rozmowę o wielkich wyzwaniach, jakie współczesność postawiła chrześcijaństwu poprowadzi Wojciech Bonowicz, finalista Nagrody Literackiej Nike 2018.

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbędzie się pierwsze 21 stycznia o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Wstęp jest bezpłatny, ale należy pobrać na wydarzenie darmowy bilet dostępny na wlabiryncieswiata.wsiz.pl

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama