Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Ponad 300 wydarzeń zaplanowano na tegorocznych wakacjach w Rzeszowie.Każdy znajdzie coś dla siebie – obiecuje miasto. Nie będzie już Letnich Brzmień i RE: Festivalu. Będzie za to Eska Music Tour Rzeszów.

Atrakcje na wakacje przygotowały miejskie jednostki kulturalne i sportowe: Estrada Rzeszowska, Muzeum Dobranocek, Biuro Wystaw Artystycznych, Teatr Maska, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Rzeszowski Dom Kultury, Rzeszowskie Piwnice oraz Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także prywatne podmioty.  

ESK na początek! 

W piątek, 21 czerwca, w Parku Sybiraków o godz. 20:00 rozpocznie się Koncert Główny trwającego do niedzieli Europejskiego Stadionu Kultury 2024. Koncert otworzy Kathia, po niej na scenie pojawią się: Kasia Lins i Palina, L.U.C. ze swoją orkiestrą Rebel Babel i AntytilaTomasz Makowiecki i Lubomyr Melnyk oraz Paweł Domagała i Gizmo Varillas.

Duże, flagowe wydarzenia dla miasta będą co 10, 14 dni. 13 lipca na dziedzińcu Zamku Lubomirskich zaplanowano 6. Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Wcześniej, 6 lipca, rozpocznie się cykl koncertów rapowych Dope Fest na terenie Millenium Hall. W dniach 2-4 sierpnia odbędzie się kolejna edycja Rzeszów Bike Festival.

W tym roku nie będzie już RE: Festivalu, który miasto dwukrotnie organizowało z Agorą – w 2022 i 2023 roku. Miasto na pierwszą edycję wydało 1 mln zł, na drugą – 1,23 mln zł. – Chcemy odświeżyć formułę festiwalu – powiedział w środę Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. W tym roku w Rzeszowie nie będzie też Letnich Brzmień. 

Warsztaty, spacery, filmy…

W dniach 20-21 lipca odbędzie się 20. Carpathia Festival. Nowością będzie Eska Music Tour – 23 sierpnia na bulwarach. Na razie nie wiadomo, kto wystąpi na koncercie. – To będzie bezpłatna impreza – mówi na razie Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej. 

W Rzeszowskich Piwnicach, oprócz zwiedzania, będą warsztaty, koncerty, seanse filmowe. Będzie też Silent Disco i „Oko na miasto”, czyli tradycyjne spacery po Rzeszowie. Na wakacjach miasto będzie można zwiedzać z pozycji retro autobusu. 

RDK wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej planują kino plenerowe, akademię smyka, mobilny dom kultury – wyjście z zajęciami na place zabaw, do parków i ogrodów miejskich. To wszystko jest częścią projektu „Z uśmiechem w przyszłość”.

RDL, z okazji 670. urodzin Rzeszowa, w parku na Słocinie zaplanował koncerty kameralne. – W plenerze wyglądają cudnie – reklamuje je Marzena Styga-Durak, dyrektor RDK. Kolejnością nowością będą późnym wieczorem widowiska piaskiem i muzyką malowane.

– Będziemy opowiadać historię Rzeszowa na osiedlach i w zakamarkach miasta, w których nie spodziewacie, że kulturę można uskuteczniać – mówi tajemniczo dyrektor Styga. RDK ma też planie potańcówki miejskie na bulwarach i pikniki.

Będzie też coś dla fanów sportu. Od 8 lipca do 14 lipca na pływalni przy ulicy Matuszczaka zaplanowano Mistrzostwa Europy Juniorów w skokach do wody. Na wakacjach przewidziano również Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Miasto zachęca do wakacyjnych odwiedzin Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na warsztaty dla dzieci i młodzieży, do Biura Wystaw Artystycznych, które już od najbliższego czwartku będzie miało dwie nowe wystawy i do Muzeum Dobranocek.

Artyści i stowarzyszenia szykują ok. 50 imprez. Większość za darmo. Kalendarz imprez znajdziecie na stronie www.erzeszow.pl i facebookowym profilu Rzeszów- stolica innowacji – co piątek znajdziecie tam rozpiskę weekendowych imprez, a w poniedziałek – tygodniową.

Wybrane wydarzenia „Atrakcji na wakacje”:

Biuro Wystaw Artystycznych

Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, w lipcu i sierpniu. Wstępne daty: 13 lipca, 27 lipca, 10 sierpnia i 24 sierpnia. Zajęcia dla dzieci odbywałyby się w godzinach 10:00-12:00, dla seniorów w godzinach 12:00-14:00.

Na wakacjach będą wystawy: Dorota Skubisz – TAK i TAK /malarstwo, batik / 21 czerwca – 21 lipca; Na papierze bez granic… – artyści Trójmorza – Habitat 2024 / 21 czerwca – 2 lipca; Zdzisław Bazylewicz – malarstwo / 25 lipca – 1 września; Łukasz Gil – malarstwo / 25 lipca – 1 września.

Estrada Rzeszowska, Rzeszowskie Piwnice

– ESK Koncert Główny, piątek, 21 czerwca, godz. 20:00, Park Sybiraków

– ESK Projekty, 21-23 czerwca – różne godziny i różne lokalizacje

– Teatralna sobota / Teatr Łątek z Supraśla „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”, 29 czerwca, godz. 11:00, Rzeszowskie Piwnice

– Jam Sassion – 4 lipca, Skwer Kultury

– Toast dla Stańko – Before, 6 lipca, Rzeszowskie Piwnice

– Rzeszowska mapa murali – wykład, 9 lipca, 18:00 Rzeszowskie Piwnice

– Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko – 13 lipca, godz. 19:00, dziedziniec Zamku Lubomirskich

– Warsztaty „Uchwycić wrażenie – malujemy pejzaż miejski jak impresjoniści”, 16 lipca, 11:00-13:30, Rzeszowskie Piwnice

– Rzeszowska Mapa murali – wykład, 16 lipca, 18:00, Rzeszowskie Piwnice

– Rzeszowskie granice. Czyli jak rósł Rzeszów, 18 lipca, Rzeszowskie Piwnice

– Silent Disco – 19 lipca, Skwer Kultury

– Teatralna sobota / Teatr Lalek Marka Żyły „Walizki z różnych stron świata”, 20 lipca, Piwnice/Plener

– Rodzinne seanse filmowe – 21 lipca, Rzeszowskie Piwnice

– Warsztaty „Czego o kolorze mogą nauczyć nas postimpresjoniści?”, 23 lipca, godz. 11:00-13:30, Rzeszowskie Piwnice

– Rzeszowska Mapa murali – wykład, 23 lipca, 18:00, Rzeszowskie Piwnice

– Warsztaty „Początki abstrakcji, czyli o sztuce zwolnionej z obowiązku obrazowania”, 30 lipca, 11:00-13:30, Rzeszowskie Piwnice

– Wystawa Katarzyna Tereszkiewicz, 1-18 sierpnia, Rzeszowskie Piwnice

– Rodzinne seanse filmowe, 4 lipca, Rzeszowskie Piwnice.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

4 lipca, 16:30-21:00 – LETNIA AKADEMIA FOTOGRAFII GFMR 2024:

– 16:30-18:00 – WIZUALNE ŚWIATY FOTOGRAFII I MALARSTWA / wykład / część 1
prowadzenie: ks. dr Paweł Batory / Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie / #GFMR #na_pietrze

– 18:30-20:00 – FOTOGRAFIA KOMÓRKOWA OD A DO Z / warsztat praktyczny / część 1
prowadzenie: Mariusz Guzek / Rzeszowska Akademia Fotografii / #GFMR #na_pietrze

11 lipca, 16:30-21:45 – LETNIA AKADEMIA FOTOGRAFII GFMR 2024:

– 16:30-18:00 – WIZUALNE ŚWIATY FOTOGRAFII I MALARSTWA / wykład / część 2
prowadzenie: ks. dr Paweł Batory / Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie / #GFMR #na_pietrze

– 18:30-20:00 – FOTOGRAFIA KOMÓRKOWA OD A DO Z / warsztat praktyczny / część 2
prowadzenie: Mariusz Guzek / Rzeszowska Akademia Fotografii / #GFMR #na_pietrze

– 20:15-21:45 – Letnie Kino o Fotografii GFMR: Naświetlając Muybridge’a / Exposing Muybridge, USA 2021, 90 minut / #GFMR #na_pietrze

18 lipca, 16:30-21:00 LETNIA AKADEMIA FOTOGRAFII GFMR 2024:

– 16:30-18:00 – WIZUALNE ŚWIATY FOTOGRAFII I MALARSTWA / wykład / część 3
prowadzenie: ks. dr Paweł Batory / Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie / #GFMR #na_pietrze

– 18:30-20:00 – FOTOGRAFIA KOMÓRKOWA OD A DO Z / warsztat praktyczny / część 3
prowadzenie: Mariusz Guzek / Rzeszowska Akademia Fotografii / #GFMR #na_pietrze

25 lipca, 16:30-21:45 – LETNIA AKADEMIA FOTOGRAFII GFMR 2024:

– 16:30 – 18:00 – WIZUALNE ŚWIATY FOTOGRAFII I MALARSTWA / wykład / część 4
prowadzenie: ks. dr Paweł Batory / Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie / #GFMR #na_pietrze

18:30 – 20:00 – FOTOGRAFIA KOMÓRKOWA OD A DO Z / warsztat praktyczny / część 4
prowadzenie: Mariusz Guzek / Rzeszowska Akademia Fotografii / #GFMR #na_pietrze

20:00 – 21:45 – Letnie Kino o Fotografii GFMR: James Hamilton. Fotograf Nowego Jorku / Uncropped, USA 2023, 111 minut / #GFMR #na_pietrze

Muzeum Dobranocek

Spotkania edukacyjne:

„Z muzealnej skarbnicy – ślady minionych lat” – zajęcia muzealne pozwalające na wyprawę w świat bez telewizorów i internetu. Opowieściom o realiach PRL-u będzie towarzyszyć prezentacja dobranockowych bohaterów, licznych pamiątek i rzeczy codziennego użytku ze zbiorów Muzeum.

„Na planie filmowym” – zajęcia zapoznające z kolejnymi etapami pracy i realizacji filmu animowanego. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są zasady ożywiania bajkowych postaci, jak przebiega proces tworzenia animacji. Zobaczą urządzenia sprzed lat, m.in.: projektory, przeglądarki oraz poznają działanie urządzeń optycznych: zoetropu oraz thaumatropu.

Wystawy:

„Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci” – wystawa stała prezentująca eksponaty związane z realizacją filmów animowanych: oryginalne lalki, folie animacyjne, projekty postaci, scenariusze i scenopisy obrazowe do filmów lalkowych i rysunkowych.

„Bajkolandia z klocków LEGO” – wystawa czasowa prezentująca figurki bohaterów bajek z małych i dużych ekranów oraz fantastyczne, bajkowe konstrukcje zbudowane ze słynnych klocków. Będzie można oglądać liczne budowle z bohaterami filmów Disneya, bajeczne zamki i królewny, znane postaci z kreskówek, fantastyczne zestawy Ninjago i powstałe w oparciu o grę komputerową Minecraft, LEGO Star Wars, a nawet z niezwykle popularnej serii o przygodach Harrego Pottera.

„Przygody Gąski Balbinki” – wystawa czasowa przedstawiająca bohaterkę jednej z najstarszych dobranocek – Gąskę i jej przyjaciela Ptysia od pisemka dla dzieci „Świerszczyk”, w którym pisarka i ilustratorka Anna Hoffmanowa od 1957 r. przedstawiała krótkie i zabawne historyjki obrazkowe aż po przygody prezentowane w okienkach telewizorów.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Teatr Maska

Spektakle: Timo Parvela, HUŚTAWKA, reż. Karolina Maciejaszek – 18 sierpnia, godz. 16:30 oraz Magdalena Mrozińska CIEŃ I JEŻ, reż. Karolina Okurowska-Wabnic, 25 sierpnia, 16:30.

Rzeszowski Dom Kultury

Potańcówki na bulwarach: 13 lipca – godz. 17:00-21:30, 10 sierpnia – 17:00-21:30

Noce Rzeszowskich Legend – Historia Rzeszowa Piaskiem Malowana to prezentowane na osiedlach widowisko wizualno-muzyczne, w trakcie którego historia Rzeszowa opowiedziana zostanie za pomocą zmieniającego się na oczach widzów obrazu z piasku. Pokazowi twarzy nastrojowa muzyka i głosowe nagranie lektora opowiadającego prezentowaną legendę.

Pokazy: 9 lipca, godz. 21:00 – teren rekreacyjny przy ul. Odrzykońskiej; 2 sierpnia, godz. 21:00 – Park Jedności Polonii z Macierzą; 30 sierpnia, godz. 21:00 – teren zielony przy ul. Świadka 8.

Piknik Amerykański to plenerowa zabawa, w trakcie której RDK wspólnie z partnerami przygotuje mnóstwo atrakcji, które pozwolą mieszkańcom poczuć przez jeden dzień klimat Stanów Zjednoczonych. Wielkim finałem imprezy będzie potańcówka w klimacie country – 20 lioca, godz. 16:00 – rzeszowskie bulwary.

Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Od 22 czerwca Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Rzeszowa oraz ROSiR będą organizatorami cyklu imprez „Sportowy dzień z …”, który będzie służył przybliżeniu dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym tajników dyscyplin sportowych:

– RUGBY i BOKS (data jeszcze nie ustalona)

– SPORTY WODNE – PŁYWANIE I SKOKI DO WODY (24l lipca) – pływalnia przy ul. Matuszczaka

– DUATHLON/TRIATHLON (22 lipca lub 26 lipca) – otwarte baseny ROSiR

– TENIS STOŁOWY (30 lipca) – Hala Politechniki Rzeszowskiej

– KOSZYKÓWKA (13 sierpnia) – boiska przy SP 31

– ŁUCZNICTWO (14 sierpnia) – Stadion Miejski „Resovia”

Imprezy biegowe:

– Nocna Piątka z Borg Warner (22 czerwca) – Stadion Miejski „Stal”

– Wpadnij na PODIUM 3 – Biegi i piknik rodzinny na zakończenie wakacji (24 sierpnia) – Malawa

– Festiwal Biegowy Pratt&Whitney (29 września) – Millenium Hall

– Bieg Niepodległości (11 listopada) – Rynek

Imprezy koszykarskie:

– Finał Rzeszowskiej Ligi Amatorskiego Basketu (22 czerwca) – Hala ROSiR

– Lotto 3×3 Quest/ Mistrzostwa Polski 2024 w koszykówce 3×3 (29 czerwca) – Millenium Hall

– Rzeszów Streetball Challenge – Turniej koszykówki 3×3 (31 sierpnia) – boiska przy SP 31

– Rozgrywki Rzeszowskiej Ligi Amatorskiego Basketu (październik – styczeń) – Hala ROSiR

Turnieje o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa:

–  II ROSiR BEACH VOLLEY CUP 2024 – turniej plażowej piłki siatkowej (22 czerwca) – baseny ROSiR

– Turniej Golfa (20 lica), pole golfowe „Dwa Stawy”

– Turniej Tenisa Ziemnego (26-27 lipca) – korty ROSiR i „Czarni” Rzeszów

Inne imprezy:

– Mistrzostwa Europy Juniorów w skokach do wody (8-14 lipca) – pływalnia przy ul. Matuszczaka

– Deskorolkowy Puchar Polski (13-14 lipca) – Skatepark Podpromie

– Beach Soccer (10 lub 11 sierpnia) – Politechnika lub Stadionowa

– Turniej Plażowej Piłki Ręcznej (24-25 sierpnia) – Żwirownia

– Żwirownia Plaża Cup (1 września) – Żwirownia

– Zawody na skateparku na zakończenie wakacji (termin do ustalenia) – Skatepark Podpromie

– Night Skating (13 września) – ulice Rzeszowa

– NARODOWY DZIEŃ SPORTU (14-15 września) – bulwary przy scenie

Imprezy i cykliczne zajęcia sportowe na basenach otwartych ROSiR-u:

– AQUA FITNESS – zajęcia organizowane co najmniej 4 razy w ciągu miesiąca lipca
i sierpnia. Termin uzależniony jest od warunków atmosferycznych. Proponowane godziny 11:00-14:00 oraz 16:00-19:00

– ANIMACJE „FIKUMIKU” – zajęcia organizowane co najmniej 2 razy w ciągu miesiąca lipca i sierpnia. Terminy uzależnione od panujących warunków atmosferycznych

– Dzień z Ratownikami WOPR (20 lipca) – Bezpiecznie nad wodą

– Weekendy Zdrowia (trzy kolejne weekendy sierpnia począwszy od 10-11 sierpnia) – konsultacje dietetyczne, bezpłatna analiza składu ciała, Aqua Fitness – aktywny poranek, aerobik na łące

– Bachata – zajęcia taneczne organizowane przez Joannę Wilk (Taneczny Rzeszów), co najmniej raz w lipcu i sierpniu

– Akademia Pływania ROSiR (sierpień wybrane dni) – bezpłatne konsultacje pływackie z instruktorami Kursów Nauki Pływania ROSiR.

Szczegóły imprez będą publikowane na stronach: www.sportowyrzeszow.pl, www.rosir.pl oraz w mediach społecznościowych.

Różne imprezy w różnych punktach miasta:

– Wbiegnij na Podium III, 24 sierpnia, tereny Rzeszowa

– 33. Rajd Rzeszowski, 8-10 sierpnia, ulice Rzeszowa (Rynek, odcinek medialny)

– Piknik z okazji obchodów 40-lecia klubu sportowego Grunwald Budziwój, 23 czerwca, Country Club (filia RDK) przy ul. Herbowej 3

– DOPE FEST RZESZÓW 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września, Millenium Hall

– Rzeszowski Festiwal Rowerowy – Rzeszów BIKE Festival”, 2-4 sierpnia, 2 sierpnia na Rynku, w dniach 3-4 sierpnia: bulwary, pumptrack przy stadionie miejskim oraz dirt park i skatepark przy Podpromiu

– Carpathia Festival, 20-21 lipca, Filharmonia Podkarpacka

– Eska Music Tour Rzeszów, 23 sierpnia, bulwary

– Wystawa Historia Sportu – zdjęcia National Geographic, cały lipiec, Miasteczko Ruchu Drogowego + ogrody bernardyńskie lub ROSiR

– 54. Forum Wokół Kina, 24-27 czerwca, Kino Zorza w Rzeszowie, 54forum.pl

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama