Zdjęcie: Materiały Koalicji Obywatelskiej
Reklama

Parki kieszonkowe, decyzję o „wuzetkach” publikowane w internecie, kompleksowe projektowanie nowych osiedli i parkingo-parki – to propozycje Koalicji Obywatelskiej na zarządzanie przestrzenne w mieście.

Zarządzanie przestrzenne jest jednym z „sześciu filarów zrównoważonego rozwoju Rzeszowa”, który w swoim programie ma Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) w wyborach do Rady Miasta Rzeszowa. 

Do tej pory kandydaci KO mówili o propozycjach dla seniorów, dzieci i młodzieży i rozwiązaniach komunikacyjnych. Teraz przyszedł czas na pomysły dotyczące wspomnianego zarządzania przestrzennego w mieście.

KO chce, by słynne już warunki zabudowy (tzw. „wuzetki”), wydawane przez prezydenta Rzeszowa, uwzględniały interes mieszkańców, którzy sąsiadują z planowaną inwestycją. – Przestrzeń naszego miasta powinna być urządzana i zagospodarowywana przyjaźnie dla człowieka, przyrody i środowiska – mówi Jolanta Kaźmierczak.

„Wuzetki” są jednym tematów przewodnich kampanii wyborczej w Rzeszowie. Zaczął o nich mówić PiS przy okazji protestów mieszkańców osiedla Nowe Miasta, gdy miasto wydało „wuzetkę” na oprotestowaną budowę drogi przez środek osiedla i dwóch wieżowców. 

KO twierdzi, że decyzję o wydaniu „wuzetek” i cały proces ją poprzedzający powinno publikować się w internecie. – Dzięki temu proces zagospodarowywani miejskiej przestrzeni zostanie w znacznie większym stopniu uspołeczniony – uważa Andrzej Dec.

Kolejną propozycją KO jest budowanie nowych osiedli we współpracy mieszkańców z deweloperami lub spółdzielniami, by pozyskiwać mieszkania po znacznie niższych kosztach. Chodzi o ustalenie, jak wykorzystać część wspólną. 

– Koszty mieszkania są zmniejszone o zysk dewelopera – twierdzi Marcin Deręgowski.  – Gmina może i powinna wspierać tego typu inicjatywy poprzez organizacje przetargów na takie grunty – dodaje.

KO uważa, że zwłaszcza nowe osiedla powinny być kompleksowo planowane. Jak? Poprzez opracowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie na pojedyncze działki, ale szerszy teren.

– Na nowo przyłączonych do Rzeszowa obszarach lub w jego centrum, np. na terenach zajmowanych obecnie przez wojsko, po uprzedniej zamianie gruntów, mogłoby powstać, podobnie jak we Wrocławiu, wzorcowe osiedle mieszkaniowe – mówi Agata Ćwik. 

W przypadku zieleni w mieście, a szczególnie na osiedlach, KO proponuje stworzenie
tzw. parków kieszonkowych, które byłyby tzw. enklawami zieleni. – Takie tereny należy urządzać w terenach gęsto zurbanizowanych oraz na nowo budowanych osiedlach – twierdzi Justyna Adamiec.

Wśród propozycji dotyczących przestrzeni miejskiej nie mogło zabraknąć także propozycji związanej z miejscami parkingowymi. Na nowych osiedlach KO chce stworzyć „Parking-Parki” – w podziemiu parking, a na dachu park z urządzoną zielenią. KO uważa, że należy też zwiększyć współczynnik miejsc parkingowych dla budynków wielorodzinnych. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

11 KOMENTARZE

 1. Oczywiscie tam se leży w banku ; Rothschilda
  W myśl jego stwierdzenia ;
  Daj mi kontrole nad podażą pieniądza narodu to nie bedzie mnie obchodzić kto tworzy jego prawo
  Lista banków na ;
  bloginfo.educate- yourself.eu
  No leży to przedwojwnne i to poojenne te 103 tony i to kupione kilka dni temu 9 ton .
  O !

 2. Całe złoto NBP, także to dokupione w tym roku, przechowywane jest w Londynie.
  Z powodu mianowicie, że Londynu Putin nie dosięgnie, a Warszawę jak by nie było dosiąc może. Tylko na razie mimo naszych wysiłków, coś nie chce.
  Więc Warszawa Warszawą, niemniej jednak złoto w Londynie Rządowi Imieniem Dobrej Zmiany zawsze przydać się może.

 3. Radny Dec i Buż lepiej organizują z ,,kodziarzami,, protesty pod Sądem Okręgowym niż spotkania wyborcze bo nikt już nie chce patrzeć na te zle sformatowane postacie na licznych plakatach z ich udziałem.Kto finansuje kampanie wyborcza tych partyjnych działaczy może są finansowane z podatków mieszkańców miasta.Może jeszcze miasto sfinansuje gazetki propagandowe dla mieszkańców tuz przed wyborami jakie były przed wyborami do parlamentu gdzie występował poseł Po Gawlik z Dębicy.Tam jaki był dobry i rodzinny i jak dba o Podkaracie nawet o to aby Autosan nie upadł .Coś po tym jak ujawnił chyba Falenta że jest nagaranie z resatuaracji ,,sowa i przyjaciele ,,Karpińskiego, Gawlika i innych to posła nie jakoś nie widać na spotkaniach. Może doctor jest chory albo może chce się z ,,systemu-układu ,,, rakiem wycofać , ale chyba już jest za póżno bo jest taki inwestor który chce ich wszystkich zalogowanych pod….. do minitra sparawiedliwości w zamian za łagodniejszy wyrok.Czy będzie takie spotkanie na szczycie czas pokaże ale propozycja padła. wymienić za łagodniejszy wyrok

 4. Nie damy się drugi raz nabrać na obiecanki PO
  tym razem damy się nabrać na obiecanki PIS

  jest jakaś partia która nic nie obiecuje?
  Może warto byłoby na taką zagłosować….

 5. Uwaga, cytuję :-):
  „Dziennik. Gazeta Prawna” uznał, że Rzeszów jest polskim liderem budownictwa mieszkań przez spółdzielnie. W latach 2015-2017 w stolicy Podkarpacia powstało 1168 mieszkań spółdzielczych, gdzie w Warszawie powstało ich nieco pond 1100, a w Lublinie, mieście porównywalnym do Rzeszowa, 400.
  Ranking dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszy Samorząd 2018. W kategorii miast na prawach powiatu Rzeszów zajął drugie miejsce. Miasto może pochwalić się zrównoważoną polityką we wszystkich obszarach, a na wyróżnienie może zasługiwać duże zaangażowanie lokalnych władz w ochronę środowiska”. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zajął drugie miejsce w rankingu tygodnika „Newsweek” na 15 najlepszych prezydentów polskich miast. Gdy zaczynał swoje rządy w kasie miasta było niecałe 400 mln zł, z czego na inwestycje ok. 50 mln zł. Dzisiaj budżet Rzeszowa przekracza 1,5 mld zł, a pieniądze na inwestycje stanową jedną trzecią budżetu. Ranking “Europolis 2018” przygotowany przez Polityka Insight pokazuje najbardziej obywatelskie miasta w Polsce. Najbezpieczniejsze miasto w Polsce, drugie najszybciej rozwijające się i jedno z najbardziej obywatelskich – taki właśnie jest Rzeszów!Warto też dodać, że Rzeszów został nominowany przez Sejm do dziesiątki najlepiej rozwijających się miast w Polsce”.

 6. Złoto wyjechało do podziemi bankowych ale nie w Londynie tylko w Genewie i w Toruniu, a pilnuje go dla mafiosa rydzyka niejaki bierecki z PiSZPR.

 7. GÓ…O! Takie słowo ciśnie się na usta, by podsumować, to co PO chce zrobić z przestrzenią miejską. Przez ostatnie lata, Platforma w Rzeszowie, to maszynki do przegłosowywania wszelakich dziwnych pomysłów Ferenca i jego ekipy. Rzeszów stolica deweloperów, takie powinno być hasło reklamujące nasze miasto, bo do stolicy innowacji nam daleko…

 8. No kolejni obiecują złote góry – oczywiście w przenośni bo złoto wyjechało do podziemi bankowych w Londynie.

  A zajmijcie się dziadostwem które trwa ponad 40 lat co tego nie widać tylko futurologiczne wizje parkingów z rajami parkowymi na górze
  A oglądnąć prosze psełdo parking przy przychodni na Ważywnej –
  co nie widać sziadostwa które tam istnieje to parking czy tor do sprawdzania zawieszenia w samochodach – a teraz jeszcze rampy / bilety na wjazdy normalny cyrk – tam brać taczki, klajster i asfaltować / malować farbą miejsca postojowe jak w cywilizowanym świecie a nie pierniczyć o wizjach – bo o tych wizjach to ja słysze od 1945 i co :
  I Pikuś !!!!!!!
  Gonimy – gonimy – gonimy cywilizowany świat tylko cały czs 50-100 lat za nimi ale to pogoń zainteresowanych do koryta bo ono coraz bliżej a nie nowoczesne P-P .

Comments are closed.