Ponad 2 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i mieszkańców Rzeszowa wzięło udział w III Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Były m.in. pokazy pirotechniczne, symulacje ataku na konwój więzienny z niebezpiecznym przestępcą.

III Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego odbyło się w czwartek w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.  Przez cały dzień na uczniów czekały pokazy pirotechniczne i pożarnicze, symulacje ataku na konwój więzienny z niebezpiecznym przestępcą i zatrzymania przemytnika, pokazy musztry paradnej, dawnego umundurowania policyjnego, prezentacje psów, specjalistycznego sprzętu służb mundurowych oraz konkursy, quizy, turnieje.

– Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa z roku na rok ma coraz szerszy zasięg – mówił na początku imprezy prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA. – Impreza na stałe wpisała się w kalendarz istotnych wydarzeń edukacyjnych, promujących bezpieczeństwo nie tylko na Podkarpaciu, ale i w południowej Polsce – dodał.

Uczniowie zachwyceni

Władze uczelni twierdzą, że najważniejszą ideą Święta jest stworzenie prawdziwej platformy wymiany poglądów, doświadczeń i wiedzy między przedstawicielami instytucji i służb sektora bezpieczeństwa wewnętrznego, pracownikami naukowymi oraz młodzieżą ponadgimnazjalną i studencką.

– Chcemy ich zainteresować problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa wewnętrznego – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

W tym roku w kampusie WSPiA w Rzeszowie pojawiło się ponad 2 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia i Małopolski oraz studentów WSPiA. Czekało na nich wiele atrakcji.

– Bardzo fajne były pokazy pirotechniczne i pożarnicze z wybuchami i płomieniami oraz atak na konwój więzienny. Dodatkowo podobały nam się prezentacje Służb Mundurowych i wozów, które mają na wyposażeniu. Uczymy się w klasie mundurowej, więc dla nas to była bardzo ciekawa impreza – mówili uczniowie, którzy uczestniczyli w Święcie.

Co się działo?

Imprezę rozpoczął koncert orkiestry 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Później uczniowie mogli uczestniczyć w symulowanym ataku na konwój z niebezpiecznym przestępcą oraz symulowanym zatrzymaniu przemytnika.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W programie znalazły się także pokazy pirotechniczne – detonacja ładunku wybuchowego, pokaz gaszenia płonącego tłuszczu, musztry paradnej i dawnego umundurowania policyjnego. Były też prezentacje psów służbowych pracujących w różnych służbach mundurowych, pokazy resuscytacji, udzielania pierwszej pomocy i działania alkogogli.

Ponadto w programie znalazły się badania na wariografie, zajęcia na torze sprawnościowym, symulowane oględziny miejsca zdarzenia kryminalnego oraz pokaz technik obezwładniania. Nie zabrakło też wojskowej grochówki.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie zaprezentowała m.in. robota pirotechnicznego, Busa Prewencyjnego oraz konie i psy służbowe. Swoje pojazdy specjalistyczne pokazał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Państwowa Straż Pożarna, „Podhalańczycy”, Służba Celna, Służba Więzienna, WITD i Straż Miejska w Rzeszowie.

Drony i dyplomy

Dostępne były także Mobilne Centrum Monitoringu Straży Ochrony Kolei oraz symulator zderzeń, symulator jazdy 3D, drony i urządzenie e-SURV Żandarmerii Wojskowej. Na Święcie pojawili się także m.in. przedstawicieli ABW oraz Komendanta Głównego Policji.

W programie III Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego znalazł się też test wiedzy o bezpieczeństwie wewnętrznym z nagrodami oraz tematyczny panel dyskusyjny pt. „Służby mundurowe – historia a współczesność” i wystawa fotograficzna „Służba Celna w obiektywie”.

Święto było też okazją do uroczystego zakończenia działającej przy WSPiA Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Prawe 700 uczniów otrzymało dyplomy ukończenia Akademii oraz specjalne wyróżnienia dla najaktywniejszych słuchaczy.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama