Zdjęcie: Materiały prasowe. Montaż: Tomasz Modras / Rzeszów News

Od piątku (26 maja) w rzeszowskiej Galerii R_Z zagości nieznana dotychczas szerszej publiczności kolekcja prac Magdaleny Abakanowicz. Ekspozycja należących do spółki Ciech dzieł artystki potrwa do 27 lipca br.

Osoby zainteresowane sztuką z pewnością ucieszy możliwość obejrzenia nieznanych dotychczas prac jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek – Magdaleny Abakanowicz. Kolekcja Ciech obejmuje sześć dzieł – „Kobieta w welonie”, „Epoksydowy zwierz”, „Dziewczynka dla Sarzyny”, „ANA”, „Ptak” oraz rysunek z cyklu „Kwiaty” wykonany techniką węgla i oleju, przekazany do Ciechu w 2016 roku.

Większość z prezentowanych prac została wykonana przy użyciu żywicy epoksydowej pochodzące z zakładów Ciech w Nowej Sarzynie. Dzieła zostały podarowane firmie jako wyraz wdzięczności Magdaleny Abakanowicz za nieustające wsparcie jej działalności artystycznej. Współpraca pomiędzy artystką a Grupą Ciech, trwała ponad 20 lat.

– Bardzo cieszę się, że dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Galerii R_Z w Rzeszowie możemy zorganizować kolejną wystawę dzieł sztuki z naszej kolekcji. Chcemy wyjść z nią do przestrzeni publicznej, by dzieła Pani Abakanowicz mogły zachwycać, prowokować i skłaniać do dyskusji jak najszerszą publiczność – mówi Artur Osuchowski, członek zarządu Ciech SA.

Z produktów firmy m.in. sody, żywicy czy pianek poliuretanowych powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie. – Wystawa tych niezwykłych rzeźb pokazuje, że mogą być one także inspiracją i tworzywem dla wielkich artystów – dodaje Osuchowski.

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz to niewątpliwie wielkie wydarzenie artystyczne i zarazem najważniejsze w historii Galerii R_Z Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego.

– Idea jednej z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, aby sztuka wysoka była dostępna dla wszystkich, idealnie wpisuje się w przestrzeń galerii oraz w samą ekspozycję. Wierzymy, że wystawa jako znaczące i poważne wydarzenie kulturalne obejmie swoim zasięgiem nie tylko mieszkańców Rzeszowa i regionu, ale także całą Polskę – mówi Piotr Woroniec jr, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Galeria R_Z to dopiero trzecie miejsce w Polsce (po Teatrze Muzycznym w Łodzi i Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie), w którym można podziwiać należące do Grupy Ciech prace autorstwa Magdaleny Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej znanych na świecie polskich artystek. W latach 60. stworzyła cykl „abakanów” – form rzeźbiarskich konstruowanych za pomocą technik tkackich, które zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. To właśnie one rozpoczęły jej wielką międzynarodową karierę i przyniosły złoty medal na Biennale w Sao Paulo w 1965 roku.

Prace Abakanowicz znajdują się w wielu najważniejszych muzeach i galeriach światowych. W Polsce największy zbiór posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Artystka zmarła 20 kwietnia br. Miała 86 lat.

Wernisaż prac odbędzie się w piątek o godz. 18:00. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama