Zwolnienia w Zelmerze. Negocjacje zakończone z sukcesem

Do końcu pierwszego kwartału 2017 roku w rzeszowskim Zelmerze pracę stracą 62 osoby. Spółka poinformowała, że negocjacje ze związkami zawodowym zakończyły się z sukcesem.

 

Niemiecki koncern Bosch und Siemens, który od trzech lat jest właścicielem Zelmeru, w środę podał w komunikacie, że trwające od początku maja konsultacje ze związkami zawodowymi, dotyczące zwolnień w Zelmerze, właśnie się zakończyły.

Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku tygodni, pracę straci około 6 proc. załogi.

Koncern podpisał ze związkowcami porozumienie w sprawie zwolnień pracowników. Z części nieprodukcyjnej Zelmeru odejdą 62 osoby. – Pierwsza grupa z końcem tego roku, kolejna do końca pierwszego kwartału przyszłego roku – poinformowała spółka.

Pracę stracą osoby zatrudnione w obszarach administracyjnych, z wyłączeniem obok produkcji również marketingu oraz badań i rozwoju. Spółka przypomniała, że zwolnienia w Zelmerze spowodowane są „wprowadzeniem nowej infrastruktury IT i zmianą procesów wewnątrz firmy”.

Z Zelmeru w pierwszej kolejności będą mogli odejść pracownicy, którzy są w wieku pozwalającym przejść na emerytury lub świadczenia przedemerytalne. Wszyscy odchodzący pracownicy otrzymają odprawy ustawowe wraz z dodatkowym odszkodowaniem, którego wysokość zależeć będzie od stażu pracy.

Koncern Bosch und Siemens zadeklarował także pomoc finansową dla tych pracowników, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji materialnej oraz wsparcie w postaci dofinansowania szkoleń dla tych osób, które zgłoszą chęć dokształcenia się w związku z poszukiwaniem nowej pracy.

Władze Zelmeru zapewniają, że liczba osób zatrudnionych w produkcji w fabryce w Rogoźnicy nie tylko nie zmniejszy się, ale w ciągu najbliższych trzech lat planowany jest „istotny wzrost”, a inwestycje mają przekroczyć 25 mln zł, głównie w obszarze produkcji i infrastruktury IT.

– Wszystkie te działania służą zapewnieniu długoterminowej konkurencyjności fabryki Zelmeru – mówi Marcin Tomkiewicz, członek zarządu i dyrektor fabryki Zelmeru.

W ciągu najbliższych miesięcy z linii produkcyjnych w Rogoźnicy zaczną zjeżdżać nowe produkty: ekspresy do kawy i kolejne dwa typy odkurzaczy. Obecnie w Rogoźnicy produkowane są odkurzacze i sprzęt kuchenny.

Plany Zelmeru zakładają, że w tym roku podrzeszowska fabryka wyprodukuje ok. 3 mln urządzeń. Obecnie Zelmer zatrudnia 1007 osób. W 2011 r. fabryka z Rzeszowa została przeniesiona do Rogoźnicy, a dwa lata później producenta sprzętu AGD za pond 500 mln zł kupił Bosch und Siemens.

(kaw, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama