Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

W wieku 87 lat zmarł prof. Marian Konieczny, twórca najsłynniejszego pomnika w Rzeszowie – Czynu Rewolucyjnego.

O śmierci prof. Koniecznego we wtorek poinformował Urząd Miasta w Krakowie. Artysta był m.in. twórcą pomnika warszawskiej Nike i dziesiątków innych monumentów w wielu miastach Polski i za granicą.  

Prof. Marian Konieczny w Rzeszowie był znany z tego, że to właśnie on zaprojektował prawie 40-metrowy pomnik Czynu Rewolucyjnego, który jest symbolem stolicy Podkarpacia.

Pomnik wybudowano w latach 1971-1974 z inicjatywy ówczesnego I sekretarza KW PZPR w Rzeszowie Władysława Kruczka. Wykonawcą rzeźby Nike i z drugiej strony pomnika twarzy chłopa, żołnierza i robotnika ze sztandarem rewolucji był rektor krakowskiej ASP, pochodzący z rzeszowszczyzny prof. Marian Konieczny. 

Pomnik Czynu Rewolucyjnego uroczyście odsłonięto 1 maja 1974 roku. Kosztował 10 812 926,44 złotych. Pomnik sfinansowano ze składek pobieranych z zarobków mieszkańców Rzeszowa, w wysokości 0,5-1 proc. Było to tzw. ciche opodatkowanie.  W trakcie budowy zużyto 180 kg gwoździ.  

Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News
Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

„Czyn Wasz – bohaterski, sława – nieśmiertelna, wdzięczność nasza – bezgraniczna” i „W hołdzie bohaterom walk rewolucyjnych o Polskę Ludową. Społeczeństwo Ziemi Rzeszowskiej” – głoszą napisy na marmurowych tablicach umieszczonych u podstawy liści pomnika.

Uroczystość odsłonięcia obiektu poprzedził propagandowy pochód majowy, który odbył się 1 maja 1974 roku.

Prof. Marian Konieczny w 2015 roku podczas pobytu w Rzeszowie na spotkaniu z prezydentem Tadeuszem Ferencem mówił, że pomnik, który zaprojektował, w założeniu miał być… kobietą.

– Już w bodaj VI wieku zaczęto budować żeńskie odpowiedniki obelisków zwane mandorlami. Według religii chrześcijańskiej umieszczano w niej wizerunek Madonny. Chcąc stworzyć coś na ten wzór, na dwóch ciągnących się na wysokość 40 metrów liści laurowych, z jednej strony pomnika umieściłem sylwetkę przypominającą warszawską Nike, a z drugiej postaci chłopa, robotnika i żołnierza – opowiadał przed dwoma laty autor.

Pomnik dzieli mieszkańców – jedni chcą go wyburzyć, a drudzy pozostawić w stanie nienaruszonym. Prof. Konieczny był przeciwnikiem burzenia pomnika. – Pomnik jest tak związany z Rzeszowem, a Rzeszów z nim, jak Warszawa z kolumną Zygmunta. Nie niszczmy tego – mówił w 2015 roku prof. Konieczny.

Marian Konieczny urodził się 13 stycznia 1930 r. w Jasionowie koło Brzozowa, uprawiał różnorodne formy rzeźbiarstwa – portret, płaskorzeźbę, cykle rzeźbiarskie, projektował medale, ale powszechnie kojarzony był z dużymi realizacjami pomnikowymi.

Prof. Konieczny w latach 1980-89 przez dwie kadencje był posłem na Sejm PRL. Odznaczono go Kawalerem Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski z Gwiazdą (1999), otrzymał również m.in. Złoty Medal “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”i Złoty Medal Prezydenta Algierii za zasługi dla Niepodległości Algierii.

Prof. Marian Konieczny był także honorowym członkiem Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.