Jak będą wyglądać zabudowane podcienia Galerii Rzeszów? [WIZUALIZACJE]

19
Reklama

Radni nie chcą zgodzić się na zabudowę podcieni przy Galerii Rzeszów od strony ronda Dmowskiego. Inwestor uważa, że przeszklona przestrzeń w tym miejscu to dobre miejsce na kawiarnie. Ze swoich planów nie zamierza się wycofać.

 

Plan przebudowy Galerii Rzeszów zakłada budowę zewnętrznej windy obok wejścia do Hotelu Rzeszów, dobudowanie parkingu oraz zabudowę placu głównym wejściem do galerii od strony ronda Dmowskiego, gdzie znajdują się podcienia.

Ta ostatnia propozycja nie spodobała się miejskim radnym, którzy dyskutując nad planem zagospodarowania przestrzennego podczas kwietniowej sesji Rady Miasta skierowali projekt uchwały z powrotem do Komisji Gospodarki Przestrzennej.

 – Architekci mają prawo mieć swoje spojrzenie, ale my jesteśmy od tego, aby bronić przestrzeni publicznej przed niepotrzebną zabudową – stwierdził wówczas Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta.

Negatywna decyzja radnych nie zniechęciła jednak Ryszarda Podkulskiego, właściciela Galerii Rzeszów do zmiany planów. Co więcej, zlecił wykonanie wizualizacji obrazujących zabudowane podcienie przeszkloną, dwukondygnacyjną przestrzenią o powierzchni po 230 m kw. każda.

– Byłaby to przestrzeń przeznaczona na kawiarnie. Miejsce, gdzie można się spotkać – nie wchodząc nawet do galerii – porozmawiać przy kawie – twierdzi Mirosław Obarski z Galerii Rzeszów.

– W odróżnieniu od parasoli na Rynku projekt przeszklonych pawilonów przy wejściu do Galerii Rzeszów wpisuje się w nowoczesną bryłę tego budynku – dodaje z kolei Piotr Bugała, dyrektor infrastruktury Galerii Rzeszów.

Wacław Matłok, autor projektu zabudowy, dodaje, że rzeszowski Rynek – będący przestrzenią publiczną – jest również w połowie zajęty przez parasole, krzesła i stoły służące klientom, a projekt rozbudowy galerii został tak przygotowany, aby był neutralny wizualnie dla otoczenia i wpisywał się w przestrzeń publiczną.

– Chcemy zachęcić radnych do zmiany decyzji i wydania zgody na realizację tego projektu – mówi Piotr Bugała. – W tej chwili to najbardziej konkretna część planu modyfikacji Galerii Rzeszów. Pozostałe są dosyć odległe w czasie, ponieważ wymagają badań rynku, zaawansowanych prac projektowych i zdobycia finansowania na inwestycję – dodaje.

Zarys koncepcji rozbudowy galerii, oprócz zabudowy podcieni, zakłada dobudowanie 100-metrowego wysokościowca, który zostałaby podzielony na część biurową i mieszkalną.

– To zarys koncepcji, ponieważ zanim ruszą prace projektowe należy przeprowadzić badania rynku, które pozwolą stwierdzić, jakie jest zapotrzebowanie na tego typu przestrzenie w Rzeszowie. Pomoże to określić relację wielkości części biurowej do mieszkaniowej – tłumaczy Mirosław Obarski.

Koncepcja rozbudowy galerii zakłada również stworzenie trzypoziomowego parkingu. Przypomnijmy, że problemy z parkowaniem w galerii były tak duże, że od ponad tygodnia dwie pierwsze godziny postoju w galerii są darmowe, zaś pozostałe płatne – z wyjątkiem kina (4 godziny bezpłatne) i fitnessu (3 godziny bezpłatne).

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

19 KOMENTARZE

 1. brawo, podcienie nie mogąbyć zabudowane,to przestrzeń miejska w ścisłym centrum rzeszowa, podkulski niech idzie dowięzienia a nie mygli ludziom oczy. Zobaczcie jak hamskie archotektonicznie są jego inwestcycje na placu wolności, na lisa kuli ,europa II, jedynie galeria rzeszów trzymafason ale teraz bo po zmianie byłby syf

  • Typowe bicie piany przez radnych – do czegos trzeba sie czepic, zeby bylo widac, ze pracujemy w pocie czola. Projekt ladny. Chociaz wizualizacje zawsze sa ladniejsze od projektu finalnego. W porownaniu z sama galeria nawet bardzo ladny. Galerii nie moge uznac za wyczyn w dziedzinie architektury.

   Patrzac z niektorych katow nie widac tego kawalka architektury na tle bryly budynku, poniewaz to szklo. A szklo jest przezroczyste, co moze jest troche zaskakujace dla czesci radnych.

 2. Urzędnicy bronią przestrzeni publicznej?? To kiedy znikną szepczące miasto reklamy przy drogach i na budynkach? Przecież mamy już ustawę. A co z ładem przestrzennym miasta, bo wygląda że każdy buduje co chce gdzie chce jeśli tylko ma kasę . Tylko stara zabudowa miasta ma jeszcze jakiś plan…

 3. Józef, Bartosz, Piotr – wiele imion, ale ta sama osoba. Zwykle zasmiecanie forum. Ktos placi ci za to czy z wlasnej nieprzymuszonej woli tak plodzisz?

 4. Wszystko pięknie, ale…
  Brak konstrukcji, profili aluminiowych w elewacji oraz wszelkich instalacji na wizualizacjach – strop sobie wisi w powietrzu. Jakby architekt to uwzględnił już tak by tak „lekka” bryła nie była.

 5. Inwestro nie tylko nie zagwarantował 1200 miejsc parkingowych co było we wniosku ale nie ma zgody ani Straży Pożarnej ani Powiatowego Inspektora Nadzoru do wprowadzenie barier komunikacyjnych które mogą spowodować niebezpieczęństwo ewakuacji z obiektu w razie pożaru albo innego niebezpieczeństwa.Warto dodać,że tylko ten inwestor wprowadził bez stosownych zgód ograniczenia z korzystaniu z parkingów w obiektach użytkowanych w Rzeszowie.Ale ten inwestor chyba zawsze łamie przepisy prawa,tak było z innym obiektami handlowymi co zapewne zostanie ujawnione w kontrolach zewnętrznych.

 6. Dlaczego w Urzędzie Miasta nie było szczegółowej kontroli kiedy media od lat piszą o licznych nie prawidłowościach do jakich dochodzi a nie tylko sprawa dotyczy kolegi inwestora spod Jasła,sierż milicji KM MO Jasło ale innych inwestorów i deweloperów.Już zebrany przez mieszkańców miasta materiał dowodowy jest porażający a co dopiero jak szczegółowa kontrolę powinny przeprowadzić takie instytucje jak ABW,NIK Warszawa,CBA, KNF,RIO o co zabiegają mieszkańcy miasta.

 7. Po pierwsze trzeba wyjaśnić kilka spraw,po pierwsze pozwolenie inwestor dostał na budowę City Center i miało być zgodnie z umowa offsetowa podpisana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa a inwestorem City Center Ryszard Podkulski (57) a to ważne bo jest dwóch takich inwestorów o tym samym nazwisku i imieniu.W umowie i przekazach medialnych jest zastrzeżenie że ma być 1200 miejśc postojowych i drogi dojazdowe,przebicie pod wiaduktem oraz nowy układ komunikacyny i nowy przejazd przez tory.Wartośc inwestycji offsetowych według umowy powinna wynosić ok 30 mln zł ale inwestor zmienił nazwę inwestycji i myśli że umowa pisemna go nie obowiązuje.Mało tego umowa podpisał prezydent Marek Ustrobiński.I jeszcze jedna istotna sprawa, inwestor nie wykonał zobowiązań zapisanych w umowie, zezwolenie na inwestycję ZRID od MZD dostała społka CTP zo.o. Piotra Bugała i ta społka była inwestorem zastępczym.Inwestor Ryszard Podkulski nie przedstawił żadnych faktur wmawiał ispektorom że wydał 30 mln zł ale ostatecznie uzgodnili że jest to ponad 14 mln choć nadal bez faktur.MZD zgodził sie przyjać rozliczenie ryczałtem a nie fakturami.Inwestor powinni dokonać inwestycji zastepczej aby wypełnić warunki umowy.Jeśłi władze miasta nie dokonały tego zobowiązania to jest podstawa do skierowani do prokuratury wniosku czy nie doszło do świadomego działania na szkodę mieszkańców miasta.

 8. W tym wypadku radni mają rację, zwykli ludzie też są przeciw ekspansji budynku na wolną przestrzeń. Ale jest wyjscie, taką rozbudowę można dokonać pod powierzchnią, wówczas nawet niech pod same przejscia dla pieszych budują.

 9. A rysiek zza krat nawet z tadkiem się dogada i wybudujo. Tak na złość, żeby pokazać ludziom. „Kto blokuje zabudowę podcieni ten blokuje rozwój miasta” – tylko czekać tych słów od prezydenta.

  • A kogo obchodzą jakieś podcienie? Jak chce budować to daj mu boże zdrowie. A u nas po staremu żeby drugi nie miał lepiej albo mu nogę podstawie żeby się wypierdolił i obił ryj. A w niedziele echo niesie – Moja wina moja wina

   • Ta galeria nie stoi gdzies w ustronnym miejscu żeby gość mógł sobie robić co chce. To jest ingerencja w obraz centrum miasta które należy do nas wszystkich i osobiście uważam ze brzydko to wygląda… Jeszcze jakby to bylo zabudowane tylko w konturach budynku to ok ale to wystaje poza obręb tego podcienia i wygląda jakby tam ktos na sile dokleił wielkie akwarium

 10. Wiecie kto jak zwykle zablokował to co tu na wizualizacjach?

  Nie kto inny tylko Wielki Hamulcowy Robert Kultys. Nie ma tygodnia żeby komuś na złość coś nie blokował.

 11. Dopasowane jak skarpetki do sandałów. Odwołanie tego pana przyjęte? Może nie zdąży zrobić tej wiochy w centrum miasta?

Comments are closed.