Reklama

16 tysięcy osób wzięło udział w drugiej edycji Orszaku Trzech Króli. – Prowadzi nas dziś nie gwiazda, ale wiara – mówił biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba.

Ulice miasta szczelnie wypełnione były całymi rodzinami, którzy z kolędami na ustach prowadzili Trzech Króli do Betlejem. Na czele rycerstwa europejskiego Kacper, na czele Afrykanin, czarny jak smoła – Baltazar i witany największymi oklaskami – dosiadający wielbłąda wiodąc Azjatów – Melchior. Wolontariusze, których było ponad tysiąc, rozdawali mieszkańcom Rzeszowa korony i śpiewniki, a w Orszaku nieśli sztandary i chorągwie.

Tegoroczny Orszak odbył się pod hasłem „Kolędujmy”. Ruszył spod kościoła św. Krzyża na ul. 3 Maja, gdzie do marszu i wspólnego śpiewania kolęd zaprosił wszystkich biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Na początku orszak udał się na plac Farny, gdzie umieszczona była pierwsza scena z Aniołami. Najwięcej emocji wśród zebranych wzbudził wielbłąd, którego dzięki głosom mieszkańców Rzeszowa wygrano w konkursie. – Jaki słodki i kudłaty. Fajny futrzak – mówili rzeszowianie. Z tłumu dało się jednak słyszeć słowa dezaprobaty. – Biedne zwierzę, w takim tłumie pewnie się boi. To nieludzkie robić z niego zabawkę.

Rozentuzjazmowany Orszak udał się przed budynek Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie znajdowała się scena Szefa Piekieł i Republiki Przyjemności. – Chodźcie do nas, zostańcie z nami. Nie idźcie dalej, u nas spotkają was same przyjemności – krzyczały diabły.

Rzeszowianie nie dali się jednak zwieść ich namowom i razem z królami poszli dalej z Orszakiem do Heroda. Na ul. Targowej byli świadkami Walki Dobra ze Złem. A następnie Orszak Trzech Króli wkroczył na rzeszowski Rynek, który dziś zmienił się w Betlejem. Na miejscu królowie złożyli dary dzieciątku, a diakon odczytał fragment Ewangelii wg św. Mateusza.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli dziecię z matką jego, Maryją upadli na twarz i oddali mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali mu dary: złoto, kadzidło i mirrę” – czytał diakon.

– Dotarliście do celu, a przyprowadziła was tu Gwiazda Betlejemska – mówił do zebranych biskup rzeszowski Jan Wątroba. – Bierzmy przykład z Trzech Mędrców, którzy wyruszyli do Betlejem szukać króla, a znaleźli w żłobie dzieciątko i to jemu się pokłonili. Podziwiamy Trzech Mędrców, ich pokorę i wiarę i pamiętamy, że w dzisiejszych czasach to nie gwiazda nas prowadzi, ale wiara. Pamiętajmy, że królowie, po spotkaniu z Jezusem, wrócili inną drogą… – przypomniał biskup.

Ze sceny życzenia mieszkańcom złożyli również przedstawiciele władz samorządowych. Jako pierwszy przemówił przewodniczący sejmiku podkarpackiego Wojciech Buczak. – Życzę wam, by wszystkie matki i wszyscy ojcowie w nowym roku mieli dobre warunki do wychowywania swoich dzieci w duchu patriotyzmu – mówił Buczak.

Następnie życzenia w imieniu prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca przekazał wiceprezydent Stanisław Sienko, a w imieniu wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej złożyła wicewojewoda Alicja Wosik.

httpv://www.youtube.com/watch?v=-gLzruaCnc0

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama