Reklama

Ma 17 specjalistycznych laboratoriów z najnowocześniejszą aparaturą i 64 pracownie, w których jest 200 urządzeń badawczych. Uniwersytet Rzeszowski w środę otworzył Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych.

Centrum znajduje się przy ul. Warzywnej. To dwa budynki o łącznej powierzchni 15 tys. m kw. Jeden jest przeznaczony na badania naukowe, drugi dla pacjentów i chętnych do badań.

Centrum wybudowano na potrzeby kierunku lekarskiego, który zainauguruje od października. Uniwersytet Rzeszowski przyjmie 120 osób: po 60 na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Rekrutacja na studia niestacjonarne jest zamknięta, na dzienne nabór potrwa do października. Chętnych jest sporo – 70 kandydatów na jedno miejsce.

Najważniejsza jest kadra naukowa, która będzie stanowić o sile kierunku lekarskiego.

– Centrum daje rozwojową perspektywę pracy tym profesorom, których pozyskujemy. Właściwe wykorzystanie potencjału jest trudniejszym zadaniem niż zbudowanie tego obiektu – mówił podczas otwarcia Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Już 112 projektów badawczych

Centrum na UR należy do jednych z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Łączy wszystkie dyscypliny z zakresu medycyny i biomedycyny. Centrum zajmować się będzie wpływem biodegradacji środowiska na stan zdrowia.

Będzie także opracowywało nowe metody rehabilitacji, analizy czynników genetycznych, chorób układu krążenia, oddechowego i nerwowego, analizy procesu starzenia, profilaktyki i leczenia.

– To będą projekty zajmujące się terapią eksperymentalną, komórkową, np. immunoterapia, czy dotyczące medycyny regeneracyjnej, nowoczesnej diagnostyki genetycznej dotyczącej interakcji człowieka z jego genomem, DNA – tłumaczy prof. Jacek Tabarkiewicz, dyrektor Centrum, do którego zgłoszono już 112 projektów badawczych.

W Centrum rozpocznie się praca nad nową metodą mierzenia zwłóknienia wątroby. W tej chwili robi się to za pomocą USG. Centrum do nowej metody wykorzystywać będzie magnetyczny rezonans jądrowy, który ma dostarczać więcej informacji o stanie wątroby.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Centrum za 96 mln zł

Rehabilitacja to kolejna dziedzina, która będzie zajmować głowy naukowców. Chodzi o to, by znaleźć, jak najlepsze rozwiązania służące zapobieganiu urazów. W Centrum będzie projektowana elektroniczna kamizelka dla ludzi starszych, którzy mają zaburzenia równowagi. Kamizelka będzie korygowała postawę i zapobiegała upadkowi. Ma wykluczyć operacje po ciężkich złamaniach.

Naukowcy pracować będą również nad procedurami pielęgniarskimi, położniczymi, ratowniczymi, tak aby czas pomocy pacjentom był skrócony do minimum.

W Centrum Badań Innowacyjnych znajduje się 17 specjalistycznych laboratoriów. Na terenie obiektu są 64 pracownie, w których znajdziemy aż 200 urządzeń badawczych, które kosztowały 27 mln zł. Tylko tomograf komputerowy i magnetyczny rezonans jądrowy kosztowały 5,5 mln zł, a 1,5 mln zł wydano na cytometr przepływowy z sorterem.

Budowa całego Centrum kosztowała 96 mln zł, z czego 77 mln zł to pieniądze z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Non-profit przez 5 lat

Centrum Badań Innowacyjnych UR nie będzie zamknięte na naukowców. Z dostępnej aparatury będą mogły korzystać także firmy starające się o unijne fundusze na realizacje swoich projektów. Przez pierwsze pięć lat Centrum swoje usługi będzie oferowało non-profit.

Do 15 grudnia uczelnia przyjmuje wnioski naukowców, którzy chcieliby stworzyć nowy zespół badawczy. W ramach tych inicjatyw mają być prowadzone badania nad trójwymiarową hodowlą narządów oraz nad wpływem eterycznych olejków na leczenie człowieka. W tym projekcie badacze z rzeszowskiego Centrum mają współpracować z krajami Ameryki Południowej.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama