Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu DagaDana
Reklama

Uroczyste otwarcie wyremontowanego deptaka przy ul. 3 Maja, taneczny folklorystyczny korowód, i oni – polsko-ukraiński zespół – DagaDana z chińskim akcentem rozpoczną w piątek (21 lipca) XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

Już o godz. 19:00  na scenie rzeszowskiego Rynku rozpocznie się muzyczna uczta dla miłośników jazzu, elektroniki i muzyki świata w ramach XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Zacznie ją rzeszowski zespół Old Rzech Jazz Band,  który chociaż specjalizuje się w grze jazzu tradycyjnego, to specjalnie dla rzeszowskiej publiczności zaprezentuje melodie i piosenki, w stylu dixieland.

Natomiast około 20:00 na scenę  Rynku wkroczy wyczekiwana polsko-ukraińska grupa – DagaDana wraz ze swoimi gośćmi. Podczas koncertu artyści zaprezentują utwory ze swojej nowej płyty będącej efektem podróży do Chin – „Meridian 68”.

Ze sceny usłyszymy zapomnianą już nieco muzykę ludową z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), pieśni łemkowskie, a także wyjątkowy utwór nagrany po chińsku, który jest efektem spotkania z Hasibagenem i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie.

Do Rzeszowa DagaDana przyjedzie w powiększonym, koncertowym składzie. Na scenie Rynku zobaczymy: Dagę Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaja Pospieszalskiego, Bartosza Mikołaja Nazaruka, Michała Tomaszczyka, Cypriana Baszyńskiego, Dawida Główczewskiego, Przemysława Florczaka.

Gościnnie wystąpi również chiński muzyk – Hasibagen, który zagra na morin khuur, czyli na mongolskim instrumencie strunowym, który zbudowany jest z drewnianego pudła oraz dwóch strun, z główką w kształcie głowy konia. Struny wykonane są z włosów z końskiego ogona.

Zanim jednak rozpocznie się muzyczna uczta, o 16:30 nastąpi uroczyste otwarcie świeżo wyremontowanego deptaku przy ul. 3 Maja, które zakończy się ok. 17:00 korowodem złożonym z ponad 1000 tancerzy z 37 zespołów z 14 krajów, którzy pojawili się w stolicy Podkarpacia w ramach polonijnego festiwalu.

W sobotę (22 lipca) i niedzielę (23 lipca) odbędą się występy zespołów polonijnych w godz. od 14:00 do 21:00 na skwerze Millenium Hall, a od 12:30 do 21:30 – na Rynku.

W poniedziałek (24 lipca) o 19:00 odbędzie się w hali Podpromie koncert „Folklor Narodów Świata”, a we wtorek (25 lipca) również w tym samym miejscu i czasie – Koncert Galowy „Karczma na podzamczu”, który zakończy tegoroczny festiwal.

PROGRAM FESTIWALU

21 lipca (piątek)

– godz. 8.00 – 9.00 – próby solistów – Hala Podpromie,

– godz. 9.00 – 13.00 – próby zespołów – Hala Podpromie,

– godz. 16.30 – uroczyste otwarcie ulicy 3 Maja (skrzyżowanie ulic: 3 Maja i Zamkowej),

– godz. 17.00 – korowód zespołów polonijnych ulicami miasta (al. Lubomirskich, 3 Maja, Kościuszki, Rynek), otwarcie Festiwalu – Rynek,

– godz. 19.00 – spotkanie delegacji zespołów z Prezydentem Miasta – Ratusz,

– godz. 19.00 – koncert powitalny zespołów polskich – Rynek.

22 lipca (sobota) Dni Polonijne w Województwie Podkarpackim

– godz. 9.00 – 13.00 – próba zespołów – Hala Podpromie,

– godz. 13.00 – 14.00 – próba z małą sceną (studenci ZPiT PW) – Hala Podpromie,

– godz. 12.30 – 22.00 – występy zespołów polonijnych – Rynek.

23 lipca (niedziela) Dni Polonijne w Województwie Podkarpackim

– godz. 9.00 – Msza święta w intencji Polonii – Katedra,

– godz. 12.00 – 22.00 – występy zespołów polonijnych – Rynek.

24 lipca (poniedziałek)

– godz. 8.30 – 12.30 – próba do koncertu „Folklor Narodów Świata” – Hala Podpromie,

– godz. 13.00 – spotkanie delegacji zespołów z kierownictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – „Bohema”,

– godz. 14.00 – 18.00 – próba do koncertu – Hala Podpromie,

– godz. 19.00 – Koncert „Folklor Narodów Świata” – Hala Podpromie.

25 lipca (wtorek)

– godz. 8.30 – 12.30 – próba do Koncertu Galowego – Hala Podpromie,

– godz. 14.30 – 18.00 – próba do koncertu – Hala Podpromie,

– godz. 19.00 – Koncert Galowy – „Karczma na Podzamczu”- Hala Podpromie.

26 lipca (środa)

Wyjazdy zespołów.

Imprezy towarzyszące 22 – 23 lipca godz. 10.00 – 21.00 – Jarmark festiwalowy – Rynek.

Program Koncertów Zespołów Polonijnych na Rynku:

Sobota (22 lipca)

godz. 12:30-15:00

–  Kujawy –  Sydney, Australia

–  Lajkonik  – Tucson, USA

– Lechici – Grodno, Białoruś

– Olza – Cieszyn, Czechy

– Polonez – Hamilton, Kanada

– Wisła – Kurytyba, Brazylia

godz. 15:45-18:15

– Karolinka – Brześć, Białoruś

– Łowicz – Edmonton, Kanada

– Orlęta – Londyn, Wielka Brytania

– Poloni – Hanower, Niemcy

– Rodacy – Hamtramck, USA

– Suszanie – Sucha Górna, Czechy

godz. 19:00-22:00

– Dolina – Minneapolis, USA

– Kukułeczka – Perth, Australia

– Lasowiacy – Winterthur, Szwajcaria

– Mazury – Mallet, Brazylia

– Perła – Niemenczyn, Litwa

– Polanie – Detroit, USA

– Polonez – Edmonton, Kanada

Niedziela (23 lipca)

godz. 12:00-15:00

– Akademia Białego Orła – Montreal, Kanada

– Karolinka – Londyn, Wielka Brytania

– Lechowia – Mississauga, Kanada

– Polacy Budżaka – Komrat, Mołdawia

– Polonez – Sztokholm, Szwecja

 – Polonia – Chicago, USA

godz. 15:45-18:15

– Iskry – Winipeg, Kanada

– Korale  – Sankt Petersburg, Rosja

– Lajkonik – Chicago, USA

– Polanie znad Dniepru – Kijów, Ukraina

– Polonez Manchester – Manchester, Wielka Brytania

– Tatry – Windsor, Kanada

godz. 19:00-21:30

– Korale – Krasnojarsk, Rosja

– Ojczyzna – Baltimore, USA

– Polanie – Calgary, Kanada

– Polonez – Vancouver, Kanada

– Wesoły Lud – Chicago, USA

– Wilia – Wilno, Litwa

Program Koncertów Zespołów Polonijnych na skwerze Millenium Hall:

Sobota (22 lipca), godz. 14:00-15:30

– Dolina – Minneapolis, USA

– Kukułeczka – Perth, Australia

– Lasowiacy – Winterthur, Szwajcaria

godz. 15:30-17:30

– Mazury -Mallet, Brazylia

– Perła – Niemenczyn, Litwa

– Polanie – Detroit, USA

– Polonez – Edmonton, Kanada

godz. 17:30-19:00

– Kujawy – Sydney, Australia

– Lajkonik – Tucson, USA

– Lechici – Grodno, Białoruś

godz. 19:00-21:00

– Olza – Cieszyn, Czechy

– Polonez – Hamilton, Kanada

– Wisła – Kurytyba, Brazylia

Niedziela (23 lipca), godz. 14:00-15:30

– Korale – Krasnojarsk, Rosja

– Polanie – Calgary, Kanada

– Polonez – Vancouver, Kanada

godz. 15:30-17:00

– Wesoły Lud, Chicago, USA

– Wilia – Wilno, Litwa

godz. 17:00-19:00

– Polacy Budżaka – Komrat, Mołdawia

– Karolinka – Londyn, Wielka Brytania

– Lechowia – Mississauga, Kanada

godz. 19:00-21:00

– Akademia Białego Orła – Montreal, Kanada

– Polonez – Sztokholm, Szwecja

– Polonia – Chicago, USA

redakcja@rzeszow-news.pl

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.