Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, poparł utworzenie w Rzeszowie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. W poniedziałek podpisał porozumienie w tej sprawie.

Minister Radziwiłł w poniedziałek był na Podkarpaciu. Najpierw odwiedził Krosno, gdzie uczestniczył w otwarciu nowego Oddziału Rehabilitacyjnego z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie.

Potem szef resortu zdrowia przyjechał do Rzeszowa, gdzie w urzędzie marszałkowskim podpisał „deklarację współpracy na rzecz rozwoju kształcenia i systemu ochrony zdrowia na Podkarpaciu”.

Głównie tutaj chodzi o utworzenie w stolicy Podkarpacia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Ma on powstać na bazie połączenia Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 przy ul. Szopena w Rzeszowie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej.

Połączenie szpitali budzi protesty części środowisk lekarskich, które uważają, że pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do podstawowych świadczeń medycznych.

Połączą dwa szpitale

Szpitala Klinicznego potrzebuje Uniwersytet Rzeszowski, by kształcić swoich studentów na uruchomionym w 2015 r. kierunku lekarskim. Wcześniej UR zabiegał o utworzenie takiego szpitala na bazie Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskiej. Na takie rozwiązanie nie wyraził jednak zgody ratusz.

Zapadła więc decyzja, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny powstanie na bazie wspomnianego „płucnego” oraz szpitala przy ul. Szopena. Oba są zarządzane przez samorząd wojewódzki, który z kolei twierdzi, że uniwersytecki szpital zapewni mieszkańcom Podkarpacia dostęp do najnowocześniejszych i wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych.

Podobnego zdania jest minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. – Bardzo istotnym elementem nowoczesnej służby zdrowia jest nauka i kadry. I te dwa elementy stanowią  o tym, czego oczekują pacjenci, czyli wysoka jakość i dostępność służby zdrowia – mówił Radziwiłł.

Według  szefa resortu zdrowia, do utrzymania tej dobrej jakości potrzebne są „lokomotywy”. – Takimi lokomotywami są uczelnie, w tym medyczne. I dobrze, że na Podkarpaciu taka lokomotywa działa – uważa Konstanty Radziwiłł.

Kształcenie lekarzy na poważnie

Jego zdaniem, na kierunkach lekarskich potrzeba więcej miejsc, a przyszli lekarze muszą zdobywać praktyki w szpitalach. Dlatego tak ważne jest utworzenie na Podkarpaciu szpitala uniwersyteckiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Na uniwersytecie jest potencjał i wola współpracy ze służbą zdrowia i samorządem województwa. Kształcenie będzie mogło przebiegać według scenariusza, który jest najlepszy dla efektu, jakim jest gotowość tych nowych kadr do opieki nad pacjentami – mówił minister Radziwiłł.

Pod porozumieniem podpisali się także prof. Aleksander Bobko, wiceminister nauki i były rektor UR, a także marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart i obecny rektor UR prof. Sylwester Czopek.

– Poważne kształcenie lekarzy związane jest z utworzeniem szpitala uniwersyteckiego i dlatego cieszę się, że dzisiaj jest czyniony kolejny krok w tym procesie budowania na Podkarpaciu, w Rzeszowie silnego ośrodka kształcącego kadry medyczne na najwyższym poziomie – mówił prof. Aleksander Bobko.

– Podkarpacie potrzebuje takiego szpitala, potrzebują go pacjenci oraz cały system edukacji i system zdrowia – przekonywał marszałek Ortyl. – To duże wyzwanie – tak u utworzeniu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego mówiła z kolei wojewoda Ewa Leniart.

Jakie ambicje ma UR?

Wagę utworzenia uniwersyteckiego szpitala podkreślał prof. Sylwester Czopek.

– To dla nas niesłuchanie ważne, by wyrównać szanse w zakresie leczenia, kształcenia, ale również klinicznych badań naukowych, które wydział medyczny musi prowadzić, aby mógł być poważnie traktowany – zaznaczał rektor UR.  

Dodał, że uniwersytecki szpital to także krok „w kierunku prawdziwej uczelni wyższej kształcącej lekarzy na najwyższym poziomie”. – Mamy ambicje kształcić i leczyć na najwyższym, światowym poziomie – powiedział prof. Czopek.

Władze Podkarpacia przewidują, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny zostanie przekazany UR w 2018 r.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama