Reklama

Zatrzymaniem dwóch mężczyzn zakończyła się akcja rzeszowskich policjantów i antyterrorystów w województwie świętokrzyskim za zlecenie i podpalenie hali magazynowej w Zaczerniu.

[Not a valid template]

 

Policjanci wkroczyli do domów podejrzanych (dwóch mężczyzn 55 i 29 lat) w środę rano. Z uwagi na możliwość stawiania oporu, w akcji uczestniczyli policjanci z pododdziału antyterrorystycznego.

Hala magazynowa w podrzeszowskim Zaczerniu spłonęła w kwietniu bieżącego roku. Zniszczeniu uległa hala wynajmowana na powierzchnię magazynową przez przedsiębiorcę z województwa świętokrzyskiego.

Chciał wyłudzić odszkodowanie

Już wstępne ustalenia policjantów wskazywały, że mogło dojść do podpalenia. Wyjaśnieniem sprawy zajęli się policjanci z wydziałów dochodzeniowo-śledczego i kryminalnego rzeszowskiej komendy.

Hipotezę funkcjonariuszy potwierdzały zeznania świadków oraz opinia biegłego. Pożar spowodowało celowo pozostawione włączone urządzenie grzewcze. Biegły określił, że pożar zagrażał życiu i mieniu w wielkich rozmiarach.

Prokurator wszczął w sprawie śledztwo. Straty zostały oszacowane na niemal 100 tys. złotych.

Przełom w sprawie nastąpił kilka dni temu. Policjanci wytypowali podejrzanych oraz ustalili motywy ich działania. Okazało się, że podpalenia dokonał 55-letni mężczyzna działający na zlecenie wynajmującego halę 29-letniego przedsiębiorcy.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Mężczyzna w ten sposób chciał wyłudzić odszkodowanie z ubezpieczenia – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Prokurator wydał postanowienie o zatrzymaniu obu mężczyzn, którzy są mieszkańcami województwa świętokrzyskiego.

Aby uniemożliwić im porozumiewanie się i ewentualne zacieranie śladów ich zatrzymanie musiało nastąpić równocześnie. Szczególne trudności mogło nastręczyć zatrzymanie 55-latka. Mężczyzna ma bogatą przeszłość kryminalną, a zebrane informacje wskazywały, że może stawiać opór oraz posiadać broń.

Akcja zakończona sukcesem

W środę rano, po wcześniejszym rozpoznaniu, w miejscach zamieszkania obydwóch podejrzanych zjawili się rzeszowscy policjanci. W zatrzymaniu bezpośredniego sprawcy podpalenia uczestniczyli funkcjonariusze pododdziału antyterrorystycznego. Akcja zakończyła się powodzeniem i obydwaj podejrzani mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do Rzeszowa.

Prokurator przedstawił im m.in. zarzuty usiłowania oszustwa, spowodowania pożaru stwarzającego niebezpieczeństwo powszechne oraz podżegania do tego czynu. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec podejrzanych areszt tymczasowego na 3 miesiące.

Film z zatrzymania mężczyzn możecie zobaczyć TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama