Zdjęcie: Pixabay

W 85 procentach ma zostać sfinansowany montaż paneli fotowoltaicznych dla mieszkańców Rzeszowa i 11 okolicznych gmin z tzw. „projektu parasolowego”.

O los projektu zapytał w liście do redakcji Rzeszów News nasz Czytelnik – pan Maciej. „Projekt miał ruszyć w kwietniu, a do dzisiaj nic nie wiadomo” – twierdzi.

W ramach „projektu parasolowego” mieszkańcy Rzeszowa oraz gmin Boguchwała, Chmielnik, Czarna k. Łańcuta, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Lubenia, Łańcut, Świlcza, Trzebownisko oraz Tyczyn będą mogli liczyć na dostawę, montaż, instalację oraz konfigurację paneli fotowoltaicznych na ich domach.

Instalacja zbudowana będzie z modułów fotowoltaicznych zajmujących powierzchnię około 17 m kw. o średniej mocy 3 kW każdy. Dlaczego taka moc? Bo jest najbardziej optymalną wielkością dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Panele będzie można montować na budynkach mieszkalnych lub  niemieszkalnych, np. garażach oraz na terenie, na którym stoją tego typu obiekty.

Energia elektryczna, która będzie wytwarzana przez panele fotowoltaiczne, ma być wykorzystywana tylko i wyłącznie na potrzeby własne. W planach jest, aby koszt zakupu i montażu takiej instalacji został pokryty w 85 procentach.

– Obecnie trwa tworzenie regulaminów naboru  wniosków dla mieszkańców. Informacje na temat zasad i  terminów będą powszechnie dostępne prawdopodobnie już pod koniec czerwca – informuje dr Paweł Potyrański, zastępca dyrektora Wydziału Pozyskiwania Funduszy w rzeszowskim magistracie.

Na razie miejscy urzędnicy nie zdradzają więcej szczegółów dotyczących realizacji „projektu parasolowego”.

Rzeszów wraz z 11 gminami pieniądze na dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych chce pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach podkarpackiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama