Zdjęcie: PKP Polskie Linie Kolejowe

W tamtym roku się nie udało, może uda się w tym. Miasto podejmuje kolejną próbę znalezienia projektanta przebudowy skrzyżowania ulicy Warszawskiej z Borową. Na przejeździe kolejowym mają być rogatki.

Miasto już wiosną zeszłą roku chciało znaleźć projektanta przebudowy tego skrzyżowania. To właśnie na przejeździe kolejowym przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej zginęła trójka młodych ludzi: dwie 19-latki i 27-letni mężczyzna. Do wypadku doszło pod koniec 2018 roku, kierowca volkswagena passata wjechał pod rozpędzony szynobus. 

Po tragedii policja rekomendowała montaż rogatek. Państwowa Komisja Badań Wypadków Kolejowych uznała, że lepiej będzie całkowicie zamknąć przejazd dla samochodów i zostawić go tylko dla pieszych. Na to nie było jednak zgody właścicieli okolicznych firm.

Kolejna próba 

Wtedy w sprawę zaangażowało się miasto, i w marcu 2019 roku przedstawiło koncepcję przebudowy skrzyżowania. Na ul. Warszawskiej miałaby być nawrotka i dodatkowy prawoskręt dla zjeżdżających w kierunku przejazdu kolejowego oraz pas do włączania się do ruchu dla samochodów, które będą chciały wjechać na Warszawską.

W maju miasto unieważniło przetarg na wyłonienie projektanta przebudowy skrzyżowania. Na dokumentację planowano wydać 300 tys. zł. Nie zgłosiła się jednak żadna firma, ale miasto zapewniało, że z inwestycji nie zrezygnuje. Po prawie roku od unieważnienia przetargu, ogłoszono kolejny. Miasto już nie zdradza, ile pieniędzy zamierza teraz wydać.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jak poinformował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, oprócz dokumentacji na przebudowę skrzyżowania, projektant będzie musiał zaprojektować rozbudowę przejazdu kolejowo-drogowego. – Łącznie rozbudowanych zostanie ok. 541 metrów dróg – przekazał Artur Gernand.

Nowa nawierzchnia i oświetlenie

Zaplanowano, że dobudowane zostaną dodatkowe pasy ruchu na skrzyżowaniu wzdłuż ul. Warszawskiej oraz rozbudowany zostanie kawałek ulicy Borowej. Ponadto na Borowej zostanie wymieniona nawierzchnia oraz przebudowany będzie przejazd kolejowo-drogowy. Zamontowane zostaną m.in. rogatki i oświetlenie uliczne.

Plan przewiduje, że miasto wykonawcę dokumentacji wybierze wiosną. Projekt ma być gotowy w ciągu 18 miesięcy od daty podpisania umowy.

oprac. (saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama