Mieszkańcy Pogwizdowa, Miłocina i Matysówki chcą do Rzeszowa. Ratusz zareagował

21
Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Mieszkańcy Pogwizdowa Nowego, Matysówki i Miłocina chcą być przyłączeni do Rzeszowa. Prezydent Tadeusz Ferenc obiecuje, że spełni ich najpilniejsze potrzeby i o wiele więcej.

Konsultacje społeczne to część procedury związanej z poszerzeniem granic miasta. W minioną niedzielę takie przeprowadzono w dwóch sołectwach, które Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, chce włączyć do stolicy Podkarpacia. To Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. 

Dlaczego mieszkańcy tych miejscowości zdecydowali się na głosowanie podczas spotkania?Bo nie spodobało im się to, że gminne konsultacje mają odbywać się w dniach 5 i 6 marca w godz. 7:30-17:00 i tylko w Urzędzie Gminy w Głogowie Młp.

– To wbrew naszej woli. Ludzie nie mają czasu, aby tam dojechać. Tu byli natomiast wszyscy zainteresowani – wspomina niedzielne spotkanie mieszkańców z prezydentem Zbigniew Micał, sołtys Miłocina.

Podczas niedzielnych konsultacji w Miłocinie, w których uczestniczyło 80 osób, 62 były za przyłączeniem do Rzeszowa, osiem przeciwko, dziewięciu mieszkańców wstrzymało się od głosu, jeden był nieważny. W Pogwizdowie za przyłączeniem do Rzeszowa były 172 osoby, 17 przeciwko, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Nie przejmą, a przyjmą

O tym, że gminne władze są niechętne wszelkim formom propagowania idei włączenia sołectw do Rzeszowa świadczy chociażby to, że niedzielne spotkanie z udziałem Tadeusza Ferenca nie mogło się odbyć w remizie strażackiej w Pogwizdowie i trzeba było je przenieść do hotelu w Zaczerniu.

– Nasz sołtys za wynajem sali w hotelu zapłacił więc z własnej kieszeni. Konsultacje w ratuszu w Głogowie Młp. zamykają nam drogę do Rzeszowa, bo frekwencja jest niska, a odległość sprawia, że mało kto z naszych mieszkańców jedzie tam oddawać głosy – twierdzi Marek Chmaj, mieszkaniec Pogwizdowa Nowego.

Chmaj zwraca również uwagę na to, że gdy dwa lata temu w sołectwie zorganizowano na wniosek mieszkańców referendum wiejskie na temat poszerzenia, to wówczas przeciwnicy włączania Pogwizdowa do Rzeszowa wygrali nieznacznie. Gdy konsultacje zaczęto robić w ratuszu w Głogowie Młp. okazało się, że przeciwników włączenia Pogwizdowa do stolicy Podkarpacia jest ponad 60 proc.

– Na niedzielne spotkanie przyszło cztery razy więcej osób niż zwykle i oddali głos. Nikt ich do tego nie zmuszał. Chyba, że wziąć pod uwagę działalność władz gminy, na którą szkoda słów – mówi gorzko Chmaj. – Koronnym argumentem władz gminy przeciwko jakimkolwiek inwestycjom w naszym sołectwie jest mówienie, że Ferenc i tak nas przejmie, więc pieniędzy nie dadzą – dodaje zdenerwowany.

– I mają rację, bo chętnie was przyjmiemy, a nie przejmiemy – pociesza mieszkańców Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc podbudowany 

Wyniku niedzielnych konsultacji dla ratusza były bardzo optymistyczne. Dołożyły się do nich również wyniki konsultacji w Matysówce w gminie Tyczyn. Tam 394 osoby były za włączeniem do Rzeszowa, 125 przeciw, sześć osób wstrzymało się od głosu.

Optymistyczne, chociaż w zasadzie przegrane, okazały się z kolei konsultacje w gminie Krasne, które 9 lutego przeprowadziło Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. W głosowaniu uczestniczyło 520 osób, z czego 257 było za włączeniem do miasta, 259 przeciw. 

– Spotkania z mieszkańcami sąsiednich gmin podbudowały mnie i utwierdziły, że kierunek poszerzania miasta jest słuszny. Dotychczas w przyłączone tereny wmurowaliśmy miliard złotych. Budujemy tam szkoły, przedszkola, ale też sportowe obiekty, drogi i uruchamiamy dodatkowe kursy autobusów. Zgłaszane potrzeby mieszkańców Pogwizdowa i Miłocina są drobne. Obiecuję, że gdyby udało się je włączyć, zrobiliśmy dla mieszkańców znacznie więcej – mówi Tadeusz Ferenc.

Zaznacza też, że to nie Rzeszów przejmuje okoliczne miejscowości, a one przejmują Rzeszów.

Co zrobi rząd?

Ratusz planuje w marcu złożyć wniosek o poszerzenie granic do wojewody. Planuje dołączyć wyniki niedzielnych konsultacji, które – według Marcina Stopy – są pełnoprawnymi dokumentami. – Mamy nadzieję, że pod uwagę weźmie je zarówno wojewoda, jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – mówi sekretarz Stopa.

Niemniej jednak, ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd, biorąc pod uwagę uchwały rad gmin i miasta oraz wyniki konsultacji społecznych.

Ratusz w tym roku ponownie stara się o przyłączenie całej gminy Krasne oraz ośmiu podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nowa Wieś, część sołectwa Trzebownisko, Jasionkę, Tajęcinę z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski.

Od 2006 roku ratuszowi udało się powiększyć stolicę Podkarpacia z 53,69 km kw. do 120,41 km kw.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

21 KOMENTARZE

 1. Dziwie się mieszkańcom Pogwizdowa czy Miłocina,że chcą do Rzeszowa! Przecież podatki wyższe,woda droższa,ścieki droższe,wywóz śmieci droższy. Lekko licząc 800-900 zł. przy ok 5 arowej działce i czteroosobowej rodzinie. A jeśli macie wolnostojący garaż lub budynek gospodarczy to już ho,ho aż mi was szkoda. Czym was Ferenc mami? obietnicą większej ilości autobusów i zrobieniem chodników? Co więcej wam da? Ha,ha,ha! Popytajcie tych mieszkańców co zostali włączeni do Rzeszowa to się wam oczy otworzą.

 2. Mieszkańcy gminy Tyczyn są przeciwni przyłączeniu Matysówki do Rzeszowa, standardowo Rzeszow-News pomija tę kwestię. Poprzednim razem też tak było, że mieszkańcy Matysówki byli za, a całej gminy przeciw. I Matysówka została w gminie Tyczyn.

 3. W Budziwoju odnowiono domy kultury, szkołę rozbudowano o nowy segment i jest Orlik, a w planach przedszkole i żłobek. O inwestycjach drogowych nie wspomnę, bo to widać gołym okiem.

  • Ten dom kultury na Herbowej powinni przerobić na przedszkole i żłobek, bo nie ma co z dziećmi zrobić !!! W przedszkolu-przyszkolnym powiedzieli że nie będzie nowego naboru bo nie ma miejsc.

 4. No mam nadzieje ze w tym roku juz uda sie przylaczyc Pogwizdow do miasta moze w koncu bedzie autobus czesciej jezdzil:):) bo z nasza gmina Glogow same problemy od poczatku budowy domu…… porazka …..

 5. Kolejne głowy potrzebne do spłaty miejskiego zadłużenia tylko taki rozwój interesuje spalinowego Tadka…
  Robota się robi a tempo musi być pierońskie…

  • Kurcze, beton z ciebie straszny. Jak Ci Rzeszów nie pasuje droga wolna. Zielona Góra przyłączyła 12 wiosek, też na spłatę zadłużenia?

 6. Ale się nabudowaliscie, w Budziwoju odnowili elewacje na szkole, dzieci się tłoczą bo szkoła malutka,nie wspominając już o przedszkolu, a domów przybywa!!!

 7. „Zaznacza też, że to nie Rzeszów przejmuje okoliczne miejscowości, a one przejmują Rzeszów.” Panie Ferenc chyba się panu już całkiem w głowie przewróciło. Jak to dobrze że już na jesień wybory. Postaramy się pana odspawać od tego koryta.

Comments are closed.