Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Chcesz zmienić coś w mieście, na swoim osiedlu? Może masz pomysł na jakąś świetną imprezę kulturalną lub sportową i brakuje ci pieniędzy? Świetnie się składa, bo już za dwa dni rusza nabór projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

Zgłaszanie projektów do RBO 2018 rozpocznie się w czwartek. Swoje propozycję mogą zgłaszać zespoły złożone z minimum 15 osób, którego członkowie w dniu zgłoszenia mają ukończone co najmniej 16 lat i mieszkają na terenie Rzeszowa.

Zadania, które zostaną umieszczone w RBO 2018, można niezmiennie składać w trzech kategoriach: kategoria I – budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej, gdzie z budżetu na to zadanie zostanie przeznaczone 4 mln zł, z czego jeden projekt nie będzie mógł przekroczyć 1 mln zł.

Kategoria II, czyli  budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej, dostanie 2,9 mln zł (jeden projekt maksymalnie na 180 tys. zł).

Pula 600 tys. zł z maksymalną wartością jednego zadania 50 tys. zł przypada na  kategorię III, czyli działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Łączna pula RBO 2018 wynosi 7,65 mln zł.

W ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego nie mogą być zgłaszane projekty, które dotyczą budynków przeznaczonych na szkoły i placówki oświatowe oraz takich, które są własnością miasta, gdzie prowadzona jest działalność komercyjna oraz gdy zakładają tylko wykonanie dokumentacji technicznej.

Jeśli chodzi o kategorię pierwszą i drugą, zadania powinny stanowić „jedno kompleksowe przedsięwzięcie, dlatego nie mogą się składać z kilku oddzielnych, niezależnych inwestycji oraz nie mogą być częścią większego przedsięwzięcia wymagającego dalszych nakładów w kolejnym roku”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Projekt składany do RBO powinien być zrealizowany w ciągu jednego roku. Ważne jest również, by nie generował on nadmiernych wydatków w kolejnych latach po jego zrealizowaniu.

Formularz zgłaszania zadań można pobrać ze strony internetowej www.rzeszow.pl oraz w: kancelarii ogólnej Urzędu Miasta (Rynek 1), biurze Rady Miasta Rzeszowa (al. Pod Kasztanami 8), Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Galerii Handlowej Nowy Świat (ul. Krakowska 20), Millenium Hall (ul. Kopisto 1), Centrum Handlowym Plaza (al. Rejtana 65), Galerii Rzeszów (al. Piłsudskiego 44) oraz Hipermarkecie bi1 (al. Witosa 21).

Wypełniony formularz zgłaszania zadań należy złożyć w jednym z punktów lub wysłać listem na adres: Urząd Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów, z dopiskiem „Rzeszowski Budżet Obywatelski” – wówczas za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę stempla pocztowego.

Zgłoszenia można dokonać także za pomocą poczty elektronicznej przesyłając skan podpisanego formularza na adres: rbo@erzeszow.pl.

Trzeba pamiętać, aby w formularzu wypełnić wszystkie pola obowiązkowe. W przeciwny razie zgłoszenie nie zostanie przyjęte. Swoje pomysły do RBO 2018 można składać do 14 kwietnia.

Weryfikacja zgłoszeń będzie trwać od 18 kwietnia do 5 maja. Kolejny krok to publikacja listy zadań przyjętych do głosowania oraz wzoru kart do głosowania. Informacje te mają się pojawić do 10 maja.

Na projekty będzie można głosować od 12 do 31 maja, liczenie głosów będzie trwać od 1 do 27 czerwca, a ogłoszenie wyników planowane jest na 30 czerwca.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama