Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Im większy korek, tym na danym odcinku ma się dłużej świecić zielone światło. Tak ma być niedługo na rzeszowskich drogach.

Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie wykonuje ostatnie prace związane ze zmianą sygnalizacji świetlnej na rzeszowskich skrzyżowaniach w godzinach nocnych. O tych planach pisaliśmy TUTAJ.

Zmiany nakazał wprowadzić prezydent Tadeusz Ferenc, który nie może się nadziwić, dlaczego w porach nocnych, gdy ruch jest niewielki, kierowcy muszą się zatrzymywać praktyczne na każdym skrzyżowaniu.

– Wykonujemy ostatnie prace związane z przeprogramowaniem systemu działania świateł. Na głównych ciągach zielone światło będzie się świeciło cały czas. Na bocznych drogach włączy się wtedy, jeżeli nadjedzie samochód. Zmiany zaczną obowiązywać od przyszłego tygodnia – mówi Andrzej Świder, dyrektor MZD w Rzeszowie.

Ale okazuje się, że drogowcy będą poprawiać także funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych działających w ciągu dnia. Dziś jest tak, że na skrzyżowaniach obowiązuje tzw. zielona fala. W założeniu kierowcy powinni na jednym cyklu świateł przejechać jak najdłuższy odcinek. To często fikcja, szczególne w godzinach szczytu, gdy Rzeszów tonie w autach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Chcemy dzienną sygnalizację tak zmienić, by kamery oraz cały system sterowania ruchem reagował na bieżącą sytuację na drogach. Jeżeli na danym odcinku będzie duży korek, to żeby go szybko rozładować, zielone światło będzie świeciło się dłużej. To powinno upłynnić ruch na głównych ciągach komunikacyjnych – uważa dyrektor Świder.

Te zmiany mają obowiązywać w tym samym czasie, co wprowadzenie korekty dzałania sygnalizacji w godzinach nocnych. – Nacisk kładziemy na zmianę sygnalizacji w nocy – podkreśla szef MZD.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama