Ponad 1200 wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko złożono w Rzeszowie do godz. 15:00 w pierwszym dniu programu „Rodzina 500+”.  Punkty nie są oblegane, nie ma problemów z wypełnianiem dokumentów.

[Not a valid template]

 

– Jesteśmy mile zaskoczeni – mówi Jacek Gołubowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

– Mieszkańcy Rzeszowa chyba posłuchali naszych apeli, by nie szturmować w pierwszych dniach punktów, gdzie można składać wnioski. W hipermarkecie „b1”, gdzie jest jeden z pięciu punktów, rano wniosek złożyła tylko jedna osoba. Do godz. 15:00 wnioski w wersji papierowej we wszystkich punktach złożyło ponad 860 osób, w wersji elektronicznej przyjęliśmy ok. 350 wniosków. Łącznie mamy ich już ponad 1200 – dodaje Gołubowicz.

Bez nerwów

W pierwszym dniu (1 kwietnia) składania wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko, w rzeszowskich punktach w ciągu dnia nie było kolejek. Na złożenie wniosku średnio czekały 3-4 osoby.  Najwięcej wniosków trafiło do punktu MOPS przy ul. Jagiellońskiej, gdzie jest siedziba Ośrodka. Tam też najwięcej osób (8) zajmuje się przyjmowaniem dokumentów.

Wszystkie punkty rano były wizytowane przez Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, który jest zwolennikiem PiS-owskiego programu „Rodzina 500+”.

– Nigdzie nie ma problemu z wypełnianiem wniosków. Nie było żadnego zdenerwowania. Jeżeli ktoś nie wie, jak wypełnić wniosek, to na bieżąco otrzymuje instrukcje. Być może na brak kolejek w pierwszym dniu ma wpływ to, że wnioski będzie można składać też w najbliższą sobotę i w kolejną. Jesteśmy gotowi przyjmować wnioski także w następne soboty, ale jeżeli ruch będzie taki, jak obecnie, to nie widzę potrzeby otwierania punktów tego dnia – mówi Jacek Gołubowicz.

W Rzeszowie z rządowego programu „Rodzina 500+” może skorzystać ok. 15 tys. rodzin, programem jest objętych ok. 27 tys. dzieci.  MOPS wyliczył, że do końca br. będzie potrzebował 121,5 mln zł.

Wypłaty 500 zł rozpoczną się najwcześniej w drugiej połowie kwietnia. MOPS ma na to trzy miesiące. Taki czas jest również na złożenie wniosku – do 1 lipca włącznie.

Busy promują „Rodzina 500+”

Punkty, w których przyjmowane są wnioski o wypłatę 500 zł na dziecko, wizytowała dzisiaj także Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Na Podkarpaciu programem objętych jest ponad 237 tys. rodzin. W pierwszym dniu w naszym województwie do godz. 14:00 złożono 13 748 wniosków. Najwięcej w Rzeszowie oraz w Sanoku – 500.

– Przez kolejne trzy miesiące będziemy na terenie województwa podkarpackiego promować program „Rodzina 500+” zachęcając do skorzystania z tego rozwiązania – powiedziała Ewa Leniart.

W najbliższym tygodniu specjalnie oznakowane busy w ramach akcji informacyjnej i promujące program odwiedzą podkarpackie miasta. Dzisiaj busy były w Rzeszowie i Jaśle. W kolejnych dniach przyjadą do Tyczyna, Błażowej, Hyżnego, Dynowa, Chmielnika, Kamienia, Jeżowego, Niska, Boguchwały, Lubeni, Czudca, Rokietnicy, Laszek, Wiązownicy, Świlczy, Iwierzyc, Ostrowa, Dębicy, Żyrakowa, Raniżowa, Kolbuszowej, Niwisk, Niebylca, Domaradza, Brzozowa, Dzikowca, Cmolasu oraz Majdanu Królewskiego.

Wojewoda Leniart zachęciła również do korzystania z uruchomionej przez Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie infolinii – 800 100 990. Pracownicy udzielają informacji o „Rodzina 500+” w godzinach pracy urzędu. Infolinia będzie czynna również 2 i 3 kwietnia od godz. 7:30 do 13:00.

Infolinię uruchomił też Urząd Miasta w Rzeszowie – tel. 17 788 99 00. Działa również infolinia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne – tel. 22 529 06 68.

Gdzie składać wnioski?

Przypominamy, że w Rzeszowie działa pięć punktów MOPS-u, gdzie od poniedziałku do piątku przyjmowane są wnioski: przy ul. Jagiellońskiej 6 (pokój nr 2 i 3), ul. Skubisza 4 (pokój nr 10) i ul. Seniora 2 (parter) od godz. 7:30 do 18:00.

Dwa kolejne punkty są w budynku Urzędu Miasta przy pl. Ofiar Getta 7 (od poniedziałku do piątku od 7:30 do 18:00) oraz na parterze hipermarkatu „b1” (dawny „Real”) przy al. Witosa, gdzie znajduje się Punkt Obsługi Mieszkańców – od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.

Wnioski można także wysłać pocztą, jak również złożyć drogą elektroniczną przez portal Emp@tia, PUE ZUS oraz za pośrednictwem konta internetowego.

Wniosek o wypłatę 500 zł możecie pobrać TUTAJ (wypełnia każdy członek rodziny), TUTAJ (wypełniają wyłącznie osoby prowadzące działalność na zasadzie ryczałtu lub karty podatkowej) i TUTAJ (wypełniają wyłącznie osoby posiadające gospodarstwo rolne powyżej 1 ha przeliczeniowego lub fizycznego).

Pieniądze będą wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko 500 zł będzie można otrzymać 500 zł pod warunkiem, że dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 1200 zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama