Zdjęcie: materiały prasowe

Wykorzystuje promieniowanie UV-C, zapewnia czystą, wolną od bakterii i wirusów przestrzeń. Od kilku dni w rzeszowskim szpitalu Pro-Familia testowany jest robot dezynfekujący Alvo Ultra V-bot. 

Dzięki robotowi, oczyszczane jest nie tylko powietrze, ale też wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. Alvo Ultra V-bot w rzeszowskiej Pro-Familii testuje gdańska firma I+med, która od lat projektuje nowoczesne rozwiązania medyczne. To pierwsze w Europie badanie, które ma ocenić skuteczność takiego rozwiązania w warunkach szpitalnych.

Alvo Ultra V-bot wyposażono w 12 promienników UV-C emitujących światło, którego promieniowanie jest absorbowane przez kwasy nukleinowe RNA i DNA, co prowadzi do dezynfekcji aż 99,9 proc. patogenów. To sprawia, że jest najbardziej skuteczny w  niszczeniu bakterii, wirusów i grzybów. Robot jest też bezpieczny dla środowiska.

Alvo jest praktycznie bezobsługowy. Został wyposażony w skaner laserowy 2D oraz 8 czujników optycznych, dzięki którym tworzy wirtualną mapę otoczenia. Na jej podstawie operator, przy użyciu aplikacji zainstalowanej na tablecie, wyznacza punkty, do których ma dotrzeć. Robot na bieżąco monitoruje i dostosowuje procesy dezynfekcji.

Robot Alvo jest uruchamiany za pomocą Wi-Fi, operator nie jest narażony na kontakt z promieniowaniem UV-C. Po każdej dezynfekcji robot automatycznie generuje raport. – Naszym celem jest sprawdzenie przydatności i skuteczności robota do dekontaminacji w realnych warunkach obiektu medycznego – wyjaśnia zarząd spółki I+med.

Promieniowanie UV-C niszczy z ponad 99-procentową skutecznością groźne patogeny chorobotwórcze, m.in. kropidlaka czarnego (Aspergillus brasiliensis), laseczki siennej (Bacillus subtilis), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), czy koronawirusów.

Jestem przekonany, że wysoka jakość naszego nowego urządzenia sprawdzi się na pierwszej linii frontu z pandemią COVID-19 – mówi Dominik Czerwiński, dyrektor zarządzający Alvo.

Radosław Skiba, dyrektor Pro-Familii, mówi, że szpital od początku pandemii (od marca 2020 roku) nawet na jeden dzień nie wstrzymał przyjęć świadczeń położniczych i neonatologicznych. – To było szczególnie ważne dla naszych ciężarnych pacjentek – podkreśla Skiba. Alvo robot ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i personelu szpitala. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama