Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Przebudowa Podziemnej Trasy, ulic Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego, Styki, wykup Zamku Lubomirskich, obwodnica południowa, czy przebudowa ronda Pobitno – to tylko tylko część inwestycji, które znalazły się w projekcie budżetu Rzeszowa na 2020 rok. 

W piątek, 15 listopada, miasto opublikowało projekt budżetu na 2020 rok, który w grudniu mają uchwalić miejscy radni. Podobnie, jak w ubiegłym roku, budżet będzie oscylował wokół kwoty 1,6 mld zł, z czego tradycyjnie najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na inwestycje – niespełna 350 mln zł. Deficyt planowany jest na prawie 135 mln zł. 

Wśród najważniejszych inwestycji na 2020 rok znajdziemy: budowę drogi wraz z wiaduktem nad ul. Warszawską i torami kolejowymi od ul. Warszawskiej do ul. Krakowskiej (500 tys. zł), przebudowę ronda Pobitno (1,2 mln zł)budowę kładki rowerowej na moście Naruszewicza (2,9 mln zł).

Miasto w budżecie zapisało także prawie 1,6 mln zł na budowę obwodnicy południowej oraz ponad 7 mln zł na przebudowę ulic: Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego, Styki. 

W przyszłym roku miasto ma się wziąć także za przedłużenie ulicy Warszawskiej (3,2 mln zł). Zapisano także prawie 5 mln zł na rozbudowę ul. gen.Maczka, kolejne 3,6 mln zł na rozbudowę ul. Jana Pawła II (III etap), ponad 7 mln zł na rozbudowę ul. Wieniawskiego i ponad 3 mln zł na budowę drogi łączącej al. Kopisto z ul. Wierzbową i kolejne 3 mln zł na budowę połączenia al. Armii Krajowej z ul. Dunikowskiego. 

W budżecie miasta na 2020 rok jest także 900 tys. zł na budowę przejścia podziemnego pod torami przy ul. Podkarpackiej na os. Zawiszy Czarnego, 10 mln zł na system liczenia miejsc parkingowych w płatnej strefie parkowania, 5 mln zł na wykup Zamku Lubomirskich, 60 tys. zł na rozbudowę ścieżki biegowej na bulwarach oraz 4,4 mln zł na dalszą rewitalizację Ogrodów Miejskich im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego. 

Ponadto, w przyszłym roku miasto chce wybudować lub rozbudować kilka szkół, żłobków i przedszkoli – 4 mln zł na budowę szkoły podstawowej na os. Bzianka, 1 mln zł na budowę przedszkola na Przybyszówce, 3 mln zł na budowę żłobka na os. Zawiszy i prawie 5 mln zł na budowę żłobka na Przybyszówce. 

Jeśli chodzi o inwestycje w kulturę, tu 18,4 mln zł miasto chce wydać na modernizację Podziemnej Trasy Turystycznej, która ma zostać naszpikowana multimediami. W przypadku sportu miasto planuje opracować koncepcję na korty tenisowe na os. Staromieście (70 tys. zł). W budżecie na 2020 rok znajdziemy także 900 tys. zł na budowę krytego lodowiska.

Ponadto, w przyszłym roku miasto chce wydać 22 mln zł na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie przy ul. Wyspiańskiego, 50 tys. na koncepcję budowy stoku narciarskiego oraz 16,6 mln zł na przebudowę basenu przy ul. Matuszczaka i 4 mln zł na modernizację Stadionu Miejskiego w Rzeszowie. 

Jeśli chodzi o transport w mieście, tu miasto zaplanowało w przyszłym roku m.in. 700 tys. zł na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej; 3,8 mln zł na Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne; 4,5 mln zł na zakup autonomicznych autobusów oraz 27 mln zł na zakup 60 Autosanów. 

Miasto w 2020 roku planuje wydać prawie 470 mln zł na oświatę i wychowanie, 109 mln zł na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, 123 mln zł na transport i łączność, z czego 97 mln zł zaplanowano na komunikację miejską. 

Ponadto, na ochronę zdrowia miasto w 2020 roku planuje wydać 7,7 mln zł, pomoc społeczną – 72,6 mln zł, rodzinę – 33,1 mln zł, kulturę fizyczną 17 – mln zł, gospodarkę mieszkaniową – 9,7 mln zł, działalność usługową – 10 mln zł, bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową – 5,4 mln zł, administrację publiczną – 72 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: