Przysięga 500 „Terytorialsów”. Macierewicz: Tworzycie nową armię polską [FOTO]

19
Reklama

– To wy tworzycie armię polską, która zawsze będzie zwycięska – mówił w niedzielę na rzeszowskim Rynku Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podczas przysięgi 500 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

 

Nowym żołnierzom WOT towarzyszyło 3 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy do OT wstąpili w ostatnim półroczu. Żołnierze, którzy w niedzielę złożyli przysięgę, mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Przysięga była już dziewiątą uroczystością organizowaną w tym roku przez podkarpacką brygadę. W skali kraju jest to już 22. druga przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem „Terytorialsi” z Podkarpacia przysięgali wierność ojczyźnie na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów.

Niedzielna uroczystość była też hołdem dla patrona brygady, ponieważ przysięga zbiegła się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” – patrona 3. Podkarpackiej Brygady OT. 

Kontynuatorzy Żołnierzy Niezłomnych

W uroczystej przysiędze brał udział m.in. Antoni Macierewicz, szef MON, który w Rzeszowie odznaczył także 25 rodziców, którzy oddali do OT co najmniej dwoje dzieci. – Chyba jeszcze nigdy wcześniej Rynek rzeszowski nie widział takiej przysięgi – mówił Macierewicz, twórca WOT, o którym mówi się, że stworzył sobie „prywatną armię”.

Macierewicz stwierdził, że przysięga złożona przez 500 żołnierzy będzie ich „wiązała na całe życie, w obliczu Boga, w obliczu Rzeczpospolitej, ale przede wszystkim w obliczu współmieszkańców, rodziców, najbliższych, tych, których przysięgaliście bronić”.

– Tych, którym obiecaliście poświęcić życie własne w razie potrzeby – podkreślał Antoni Macierewicz. Zaznaczał, że weterani Armii Krajowej przekazali żołnierzom OT „poczucie patriotyzmu, dumę z bycia Polakiem i obowiązki, jakie łączą się z tym z dumnym imieniem Polak”.  

– Jak żadna inna formacja możecie się poszczycić tym, że jesteście bezpośrednią kontynuacją Żołnierzy Niezłomnych. Przejęliście się od nich wszystkie obowiązki, jakie oni z takim nieprawdopodobnym poświęceniem, nieprawdopodobnym wyrzeczeniem się nawet własnego życia, realizowali – kontynuował Macierewicz.

– Gdyby nie oni, nie byłoby nas tutaj – dodawał. I przypomniał słowa księcia Józefa Poniatowskiego: „To Bóg wam dał honor Polaków, on go wam powierzył i tylko Bogu go oddacie”. – Pamiętajcie o tym – apelował do podkarpackich „Terytorialisów”.

WOT obroni nas przed Rosją?

Szef MON stwierdził również, że armia polska, także WOT, jest w „momencie szczególnym”, „odzyskiwania siły”, „wielkiej próby”. – Sytuacja na Wschodzie staje się coraz trudniejsza. Agresywność Federacji Rosyjskiej coraz bardziej zagraża pokojowi europejskiemu i światowemu – straszył Antoni Macierewicz.

Według niego „Terytorialsi” są „przedmurzem, które ma chronić przed tą agresją i tymi zakusami”.  – Nie jesteście sami – zapewniał Macierewicz.

Chwalił się, że dzisiaj polska armia jest nie tylko większa o jedną piątą niż jeszcze dwa lata temu, ale „nieporównywalnie silniejsza niż była kiedykolwiek”. Macierewicz stwierdził, że armia jest silniejsza, bo sięgnięto do „samych źródeł naszej siły – do narodu”.  

– Sięgnęliśmy do determinacji polskich obywateli. Bo to wy będziecie kształtowali honor, godność i siłę polskiej armii. Jest silniejsza, bo ma coraz lepszy sprzęt. Jest silniejsza, bo budujemy tarczę antyrakietową w oparciu o polski system Narew, któremu już wkrótce będzie towarzyszył najlepszy na świecie system antyrakietowy Patriot – mówił Antoni Macierewicz.

Co nie zastąpi broni?

Macierewicz obiecywał „Terytorialsom”, że niedługo będą oni testowali i wprowadzali do polskiej armii najnowocześniejsze drony uderzeniowe. Macierewicz chwalił się również, że w ciągu ostatnich dwóch lat nasza armia do dyspozycji dostała armatohaubice Krab i moździerze samobieżne, które są określane „mercedesem polskiego uzbrojenia”.

– Żołnierz polski ma prawo być nie tylko dobrze dowodzony, ale ma prawo być dobrze wyposażony. I to się właśnie dzieje – zapewniał szef MON.

Ale – zdaniem Macierewicza – „żadne wyposażenie, żadna broń nie zastąpi ducha bojowego, nie zastąpi determinacji służby, nie zastąpi tego, co ostatecznie najważniejsze – nie zastąpi patriotyzmu, którego tak niebywałym symbolem jest Tadeusz Kościuszko”.

– Patrzy na was i z nieba, i z tego Rynku. Pamiętajcie o tym spojrzeniu. Pamiętajcie, że macie służyć Polsce niepodległej. Polsce, która realizuje najważniejsze ideały naszej historii i ideały ludzkości. To wy tworzycie nowa armię polską, taką, która zawsze będzie zwycięska – powiedział na koniec Antoni Macierewicz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

19 KOMENTARZE

 1. Tak jak ktoś już wcześniej wspomniał większość tych młodych nie ma pojęcia o wojsku. A Pan pseudo minister powinien podać się do dymisji póki nie jest za późno. Rozwalił armię zawodową i zamienił ją na amatorszczyznę! Porażka tego ogłupionego kasą z 500+ pislamskiego społeczeństwa naszego regionu!

 2. Najważniejsze dla ekipy rządzącej, że prezes realizuje swoje marzenia dyktatorskie: własny premier, prezydent, rząd, Trybunał Konstytucyjny, sądy, policja, wojsko, cała administracja, telewizja publiczna, zarządy w spółkach państwowych, jest też własna przyboczna armia, no imponujące się to robi. Alik chyba zdechł, nie wiecie, czy ma nowego kota?

 3. Faktycznie głos zabierają Ci co nie wiedzą gdzie lufa/ spust/czy szczerbinka w wojsku byłem 48 lat temu wtedy mieliśmy od 400 000- do 600 000 wojska były obowiązkowe powolania na ćwiczenia fakt nie działało wszystko jak potrzeba ale co roku był pobór i w razie „W” powołanie 2- czy 4 miliona chłopa przeszkolonego nie stanowiło problemu ( pomijam fakt czy to było mięso armatnie czy nie) fakt że dzisiaj inne czasy mie ta taltyka czy sprzęt ale przeszkoleni Obywatele piwinni byc tak jak było dawniej : od 7 lat młodzian juz był szkolony do ” robienia” bronią strzelania z łuku czy walką mieczem i w razie potrzeby był przeszkolony o tym wiedzą inni : szwajcaria/ izrael czy nawet finowie gdy w 1939 przez 105 byli w stanie zatrzymac nawałe rosyjską .
  No myśmy tez wiedzieli ale dawno temu.
  Przeszkolenie potrzebne a nie chowanie sie w szafie i bełkot że chodzic nie umieja – nauczą się

  • Nikt nie ma wątpliwości że armia powinna być liczniejsza, że każdy młody zdrowy mężczyzna powinien przejść przeszkolenie i umieć posługiwać się bronią. Wiadomo też że w tak krótkim czasie nie zrobią z nich „KILLERÓW”! Chodzi o to że robi się to wszystko na wariackich papierach kosztem armii zawodowej! Mnóstwo wolnych etatów w jednostkach bo doświadczoną kadrę kierowniczą przerzuca się do jednostek terytorialnych. Nie wspomnę że są nawet problemy z niektórymi sortami mundurowymi!

 4. Dla mnie każda forma szkolenia obronnego jest dobra. Dużo ludzi psioczy ,że to jest śmiech na sali itd. Ci ludzie w obliczu zagrożenia będą umieli się posługiwać bronią. A co by było jakby nie było takie inicjatywy jak WOT? Skąd społeczeństwo ma się dowiadywać o tajnikach walki i obrony? Śmiejecie się z nich a ci ludzie będą niedługo odpowiadać za nasze bezpieczeństwo. Dajcie im czas a za kilka lat będą mieli wiedzę aby przeciwdziałać zagrożeniom.

 5. Ojczyzna bez żołnierza, to jak bez miecza kat
  Więc biorą kwiat młodzieży od wielu, wielu lat
  A gdy spod ciężkich tanków robocza tryska krew
  W salonach giełd i banków wesoły słychać śpiew:

  Niech żyje wojna!
  Muzyczka marsza rżnie
  Wojna!
  Pieniążki sypią się
  Wroga bij w imię Boga
  Za cudzą kieszeń oddaj młode życie swe!

 6. Część obsady WOT to są byli zawodowi, osoby po zasadniczej i członkowie grup paramilitarnych. Niestety niezauważani przez pryzmat całości, gdyż większość (czytaj 85-90%) jest to młodzież nie mająca nic wspólnego z armia poza tym że maja mundur i mieli przysięgę po 16 dniach.
  Ani to chodzić nie umie, ba nawet ustać w miejscu w bezruchu 2 godzin (a bo to się kręcą, odwracają, nosek chusteczką wycierają, bo zimno było, trafili się nawet odbierający telefon lub wystawiający go by zrobić zdjęcie,lub szukający w nielicznym tłumie mamusi), o poziomie szkolenia nie wspomnę.
  Rozumiem że może być to lekki szok dla młodych gdy odciągnięci od cycusia mamusi lub komputerka, facebooka itp nagle muszą stać, marznąć w deszczu udając twardzieli, czołgać się w błocie itp, ale decydując się na ubranie munduru decydują się na wszelkie trudności związane ze służbą i zobowiązują się do zachowania powagi dorosłych ludzi, honoru i oddania Rzeczypospolitej.
  Mam nadzieję, że w niektórych zaszczepi się chęć rozwoju,zaangażowanie i oddanie służbie, a nie tylko wizja 500+. Mam nadzieje, że gdy z początkiem roku 2018 ruszą szkolenia bojowe stan osobowy przesieje się ze słabych elementów i pozostanie faktycznie zgrupowanie zdolne do obrony, dumnie reprezentujące mundur i służbę wojskową.

 7. Smieszne to WOT nawet dobrze maszerować nie umieją jak niektórzy byli w zasadniczej słuzbie wojskowej to pamiętają i znają pewne sprawy ale reszta to jakaś zgraja pod publiczke.Panie Macierewicz pan to chory jesteś i pitolisz pierdoły ruscy taką zgraje to w tydzien góra dwa zmiotą.Tacy kandydaci to powinni się minimum rok szkolić i to z dwa miesiące na poligonie a nie dwa tygodnie głaskania i pieszczot.

  • Ocenianie jakiegokolwiek wojska po (nie)umiejętności maszerowania to kliniczny przykład skrajnej głupoty. Sam człowieku jesteś chory i pitolisz pierdoły, bo utworzenie OT jest jedyną sensowną alternatywą dla zlikwidowanego przez partaczy z PO powszechnego szkolenia wojskowego.
   Brawo dla pana ministra Macierewicza!

  • Maszerowac nie umia bo.maja.nacisk na szkolenie bojowe a.nie.na chodzenie….od chodzenia.jest wojsko defiladowe. A ze ty byles w wojsku i 3miechy uczyles sie chodzic a reszte sluzby na mopie to nie wypowiadaj sie.na temat WOTu bo pierwszy lepszy terytorials rozwali cie na strzelnicy bo tego sie ucza.

 8. Duzi chłopcy bawią się w wojsko. Przyszli bohaterowie jak zwykle zginął w imię interesów światowej finansjery? Bóg wojny czeka na ofiarę.

  • Prawda kasa się liczy a w pizdę i na gaz z tymi ochotnikami ale nie 16 dni tylko 16 miesięcy i wtedy zobaczymy co są warci mami cycki.

Comments are closed.