Radni Platformy Obywatelskiej chcą przenieść Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej

31
Fot. Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na zdjęciu Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej
Reklama

Jaka będzie przyszłość Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Rzeszowie? Radni Platformy Obywatelskiej proponują, by go nie wyburzać, a przenieść na żołnierski cmentarz przy ul. Lwowskiej.  

W lipcu 2017 roku rzeszowski oddział Instytut Pamięci Narodowej wydał opinię na temat nazw ulic, które muszą zostać zmienione, bo upamiętniają ustrój komunistyczny. Opinia została sporządzona na potrzeby realizacji tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która obowiązuje od 2016 roku. Nakazuje ona usunięcie z przestrzeni publicznej m.in. pomników, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Dlatego w piśmie przesłanym wówczas do Rady Miasta Rzeszowa znalazła się także jedna opinia „na przyszłość”. Dotyczyła ona m.in. pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej, który znajduje się na Placu Ofiar Getta.

IPN wówczas stwierdził, że obelisk „nie powinien znajdować się w przestrzeni publicznej”, bo oficjalna propaganda mówiąca o „wyzwoleniu” Polski przez Armię Czerwoną – zdaniem IPN – była jednym z głównych mitów legitymizujących władze komunistyczną w Polsce.

„Trudno jednoznacznie uzasadnić, że w przestrzeni Rzeszowa istnieją jednocześnie Krzyż Ofiar Komunizmu i Pomnik Sybiraków oraz pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, która to armia brała czynny udział w represjach na ludności polskiej, a także była armią najeżdżającą mającą zniszczyć polską państwowość” – stwierdzili historycy IPN. 

Miasto ma czas do marca 2018 roku, co z tym fantem zrobić. Jeżeli do tego czasu nie podejmie żadnych decyzji, sprawa dotycząca przyszłości pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej przejdzie w ręce wojewody podkarpackiego.

Dlatego też radni klubu Platformy Obywatelskiej na najbliższą sesję Rady Miasta (27 lutego) postanowili przygotować stosowną uchwałę, w której zawarto pomysł, co zrobić zarówno z monumentem, jak i miejscem, na którym pomnik stoi. Chodzi o to, aby pomnik z Placu Ofiar Getta przenieść – albo do zbiorów zainteresowanego tym muzeum, albo na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Lwowskiej.

– Pomnik nie może funkcjonować w przestrzeni publicznej, ale mimo wszystko jest znakiem historii, dlatego przeniesienie monumentu na cmentarz żołnierzy radzieckich wydaje się lepszym rozwiązaniem, niż całkowite jego zburzenie – wyjaśnia w rozmowie z Rzeszów News Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu PO w Radzie Miasta.

Radni PO zwracają również uwagę na to, że w interesie miasta jest podjęcie kroków związanych z usunięciem z przestrzeni publicznej pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej, ponieważ zgodnie z prawem koszty z tego tytułu wówczas poniesie Skarb Państwa. Jeżeli całą procedurę przejęłoby miasto, to kosztami usunięcia pomnika zostałby obarczony ratusz.  

Warto przypomnieć, że Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, w październiku wystosował list do IPN w Rzeszowie, w którym bronił m.in. pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej.
Swoje stanowisko argumentował tym, iż nie można „deprecjonować w sposób jednoznaczny całej spuścizny materialnej minionego ustroju”.

Ferenc dodał także, że socrealizm należy traktować jako zamknięty okres w dziejach sztuki, a wzniesione w tamtych czasach obiekty, w tym pomniki, należy „rozpatrywać pod względem ich wartości artystyczno-estetycznej”.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

31 KOMENTARZE

 1. Moim zdaniem klub PO akurat ma racje , ten pomnik niech stanie tam gdzie jest cmentarz bandytów radzieckich , a w to miejsce niech postawią pomnik Piłsudskiego na kasztance zamiast niszczyć drzewa w mini parku na placu wolności .

  • Chwila – chwila
   To nie bedzie takie proste jak sie wydaje ten teren to teren dawnego kirkutu – cmentarza żydowskiego i dopiero się zacznie Aj- Waj i kwik bedzie i kolejny lamen i protesty z Izraela jak by tam Marszałek z koniem sranoł a koń to nieczysty gad
   Niech juz Naczelnik i kobyła stają na Placu Wolności tylko te budy z majtkami przenieść a pomnik właśnie tam postawić ;
   O !

 2. Ten pomnik z piaskowca jest wyjątkowo szpetny i powinien być koniecznie przeniesiony lub usunięty. Postawiono go mniej więcej w tym miejscu gdzie zaraz po wojnie stała szubienica. Powieszono tam publicznie kilku bandytów z UPA złapanych przez żołnierzy Wojska Polskiego w Bieszczadach. Mój ojciec sam był świadkiem 2 takich egzekucji.

 3. Gdzie się będą teraz spotykać członkowie PZPR których jest coraz mnie bo biologia robi to co powinny zrobić sądy powszechne.

  • Ostatecznie mogą te capstrzyki spotkaniowe robić w schronie p.atomowym na Wolkowyi jak ich mało to się tam zmieszcżą i bedą zabezpieczeni a remont i renowacje schronu mogą se zrobić za swoje ; O !

 4. To brzmi jak ponury żart. Wczoraj najważniejsi politycy PO zapowiedzieli że zburzą pomnik upamiętniający 90 zmarłych Polaków w Smoleńsku jeśli ten powstanie w Warszawie a dziś politycy tej samej partii chcą ratować pomnik oprawców ze związku radzieckiego.

  Dec ty możesz podczas golenia rano spojrzeć w lustro?

  • Co się stało z radnym miejskim który kiedy jeszcze pracował w firmie Etob została zarejestrowany w zbirach IPN jako osoba która podobno walczyła z władza w PRL pod ps,,Dysk,,. Teraz coś mu się chyba coś poprzestawiało w tym sformatowanym dysku.Walczy z KoD-dziadami i zapala znicze pod sadem czyżby sie czegoś obawiał.Może zrobił coś czego się teraz bardzo obawia że przed sądem w którym zajda personalne zmiany może się nie obronić.

  • To jest trochę takie na odwrót jak z pisem. To jest chodzi mi o to że w Rzeszowie platformiarzy są jacyś normalni a w sejmie poje….ni , z kolei w Rzeszowie pisowcy są popier… blokują wszystko co się da a w sejmie ich działania dla kraju są godne pochwały.

 5. zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje że jeżeli jest naprawdę konieczne usunięcie pomnika z obecnego miejsca,
  przenieść go na cmentarz żołnierzy radzieckich
  jestem prawicowcem , przeciwnikiem PiSu i PO niech wam nie wciskają ze któraś z tych partii jest prawicowa )

 6. przekazać to coś polskiej agencji kosmicznej, niech trenują umieszczanie różnych przedmiotów na orbicie.
  kiedyś w końcu będzie można wysłać w kosmos papieża lub innych bohaterów narodu.

  • No właśnie na Politechnice budują rakiety to może taką 6 członową zrobią i sru – na orbite poszło a była by i uroczystość odpowiednia z takiego odpalenia tylko jest to Ale-
   Jak by to przy powrocie tam na górze nie spłonęło i tak
   łubu- du np. W ratusz to co by to było potem kto by beknoł za ten pomysł Co ? I kto do Załęża na dekowanie a Dohtora nie ma aby kwity zrobił też siedzi a czy tam ma zwolnienia ? i sekretarke

 7. Ten pomnik to historia, a historii naszej nie zmienimy,
  Dla jednych symbol władzy totalitarnej, dla innych budowla bez znaczenia, która albo się podoba, albo nie.
  Jednych drażni, innych może zachęcić do odkrywania historii, której nie znają…

  Przeniesienie go tam, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał jest dobrym pomysłem

  a wściekłym PISowcom radzę się zastanowić, co przyszła władza, nauczona ustawą dekomunizacyjną zrobi z pomnikami smoleńskimi.
  Miliony zamienią się w gruz?

  • Jak ojca za młodu Ormowiec spałował po plecach aż sie pojscał po nogach to rozumiem że tę pałę ormowca trzymasz na ołtarzyku w domu bo to historia?

   • na ołtarzyku nie,
    ale trzymam żeby kiedyś pokazać swoim dzieciom i opowiedzieć kto i jak jej używał.
    Wyjaśnię dzieciom do czego może dojść gdy będą głosować na partie pokroju PIS.
    To będzie dobra lekcja historii…

    • Przyjmując taki tok rozumowania musielibyśmy pozostawiać na POMNIKACH np Hitlera czy innego NIEMIECKIEGO oprawcy żeby kiedy s pokazać …. – to bzdura, głupota a przede wszystkim wieczna hańba dla ich ofiar.
     Kat wywyższony na pomniku a ofiary tułają się w nędzy ze złamanym życiorysem.
     Pomnik to wywyższenie na cokole, to forma ołtarza, miejsce do wywyższenia, promocji BOHATERÓW którzy dla społeczności zrobili coś wyjątkowo dobrego, na postaci dwuznaczne czy też bandytów na cokołach nie może być miejsca.
     Dokumenty o zbrodniach i zbrodniarzach trzeba przechowywać w archiwach i muzeach a nie na pomnikach.

     • to co? tablica pamiątkowa byłaby ok ,a pomnik już nie ok?\
      a trzymanie w muzeach karabinów, bagnetów i czołgów, które zabijały naszych dziadków to nie hańba?

      indywidualną sprawą jest, kogo to drażni, a kogo informuje i ostrzega.

      Tobie się to nie podoba? Ok, wywalmy go tam, gdzie nie będziesz musiał na niego patrzeć. Ale dla dzieciaków lekcja historii w muzeum, czy przy pomniku zapewne będzie dużo ciekawsza niż wkuwanie dat i obszernych akapitów.

    • Właśnie ta partia pis przez dwa lata zrobiła więcej niz po przez 8 lat , a przepraszam przecież PO to zniszczyło kraj , posprzedawało fabryki nie interesował ich los kraju ani obywatela. Co chwile jakieś afery z ich udziałem wybuchały toż to partia podobna do radzieckich dla nich przyjaciół . Kto zlecił odznaczenie 20 rosjan KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ za “wybitne zasługi” w działaniach po katastrofie Smoleńskiej to jest masakra ku.. taka była platforma i taka POZOSTAJE DO DZIŚ , konfidenci brukselscy , kogo był udziałem PUCZ tych zdrajców powinno się powiesić na szubienicy pod pałacem Prezydenckim a jeszcze wcześniej poddać pod lincz .

  • Tak ten pomnik to historia ale zakłamana więc trzeba to niszczyć albo przenosić w miejsca radzieckiego okupanta czyli cmentarz w tym przypadku.
   Czerwona hołota była wrzodem na dup.. Polskiego narodu, bandyci ,złodzieje , gwałciciele , mordercy to jest prawda o nich którzy niszczyli polskość . Zmówili się ze szkopami podczas spotkania ze zanim oni niby wkroczą na ten teren to niemcy mogą sobie powojować jeszcze aż zabiją jak najwięcej Polskich patriotów.

 8. Za związkowe składki – brawo – POpieram. Gawlik i Ferenc będą ciągnąć platformę na przedzie. Trochę będzie pod górkę po niewyremontowanym asfalcie na Lwowskiej ale jak prezydent rzeknie swoje KVR..A to dadzą radę. Tempo niestety nie będzie pierońskie

  • Ostatecznie mogą jeszcze szybko zaklajstrować przed przeprowadzką na górke tylko przetarg musi się odbyc no oby choć jeden Oferent się zgłosił – Co ?

 9. Wiedziałem że politycy PO to niemieckie pachołki ale żeby w 4 litery włazili bez wazeliny jeszcze ruskim kacapom?

Comments are closed.