Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta: Rzeszów potrzebuje „dobrej zmiany”

34
Reklama

Rozwiązanie problemów komunikacyjnych, dialog z mieszkańcami, zakończenie wojny z gminami o poszerzenie Rzeszowa, walka ze smogiem – to pierwsze zapowiedzi Wojciecha Buczaka, kandydata PiS na prezydenta stolicy Podkarpacia.

 

W piątek na rzeszowskim Rynku Wojciech Buczak pojawił się w otoczeniu kilkudziesięciu działaczy PiS na czele z liderem partii w regionie rzeszowskim Władysławem Ortylem. Byli także parlamentarzyści i samorządowcy. Pojawili się też byli prezydenci Rzeszowa: Andrzej Szlachta, Mieczysław Janowski i Zdzisław Banat. 

Zanim Buczak zaczął przemawiać, głos zabrał Ortyl. – To nie była decyzja przypadkowa – tak mówił o wystawieniu Wojciecha Buczaka w wyborach na prezydenta Rzeszowa. – Ta koncepcja powstała cztery lata temu – zdradził.

I wymieniał dotychczasową drogę Buczaka w walce o fotel prezydenta miasta: był szefem „Solidarności” w regionie rzeszowskim, radnym sejmiku podkarpackiego, potem jego wiceprzewodniczącym, wicemarszałkiem, a w 2015 roku dostał się do Sejmu z list PiS.

– Kampania wyborcza będzie szyta na miarę sukcesu. Dotychczasowe schematy odkładamy na półkę – zapowiedział Władysław Ortyl.

Co chce zmienić Buczak?

Działacze PiS brawami przywitali Wojciecha Buczaka. Na początku stwierdził, że jest „gotowy do służby”. – Chciałbym, żeby w Rzeszowie dokonała się „dobra zmiana” – nawiązywał do hasła wyborczego PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 r. – „Dobra zmiana” w Rzeszowie jest potrzebna – mówił Buczak. 

Zapowiedział, że będzie się bardzo liczył z głosem mieszkańców. Buczak przyznał, że Rzeszów pod rządami Tadeusza Ferenca bardzo się rozwinął, ale… – Inwestycje są, ale często w oderwaniu od opinii i oczekiwań mieszkańców. Chcę to zmienić. To bardzo dobrze, że powstają nowe drogi, budynki, mieszkania, ale źle, że niestety czasami decyzjami autorytarnymi z pominięciem decyzji mieszkańców – mówił Wojciech Buczak. 

Pierwsze pomysły już są

Zapewniał, że zależy mu na dynamicznym rozwoju Rzeszowa. – Należy kontynuować dobre dzieła obecnego prezydenta – uważa Buczak. Tych „dzieł” jednak nie wymienił. Ale Buczak też stwierdził, że Tadeuszowi Ferencowi łatwiej było działać, bo jego poprzednicy nie mieli dostępu do funduszy Unii Europejskiej. 

– Przedstawimy program dynamicznego rozwoju Rzeszowa. Potrzebny jest dialog w tak trudnej sprawie, jak poszerzenie Rzeszowa, która konfliktuje mieszkańców. Trzeba skończyć z nimi konflikt i z władzami sąsiednich gmin. Poszerzenie Rzeszowa jest potrzebne, szczególnie w kierunku północnym, ale to trzeba zrobić w dialogu – mówił Wojciech Buczak. 

Zapowiedział, że w swojej pracy, jako prezydent, będzie się radził fachowców i niezależnych ekspertów. Buczak przedstawił pierwsze pomysły swojej prezydentury: budowa mostu w południowej części Rzeszowa, powstanie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, przedszkola na każdym osiedlu, ochrona terenów Wisłoka przed dużymi budynkami, walka ze złej jakości powietrzem w mieście, powstanie miejsc do rekreacji.

– Wszystkie miejsca powinny się równomiernie rozwijać. Rzeszów ma być miejscem, w którym żyje się znakomicie i komfortowo. Miasto ma być otwarte. Nie chcę obiecywać rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Nie będę mówił tego, co ludzie chcieliby usłyszeć. Ale wsłucham się w ich głos. Współpraca i dialog gwarantują dobre rozwiązania – uważa Buczak. 

Wojciech Buczak, jak Andrzej Duda?

Politycy PiS zapowiadają, że w kampanii wyborczej, która na dobre rozkręci się dopiero we wrześniu, będą dużo mówić o powstawaniu nowych miejsc pracy w Rzeszowie. To ma być najważniejszy przekaz partii.

– Nie zamierzamy siedzieć w miejscu. Dotrzemy do każdego zakątka Rzeszowa, co należy zmienić, uporządkować, ale też niczego nie zamierzamy burzyć – deklaruje posłanka Krystyna Wróblewska, szefowa wojewódzkiego zespołu okręgowego PiS ds. wyborów samorządowych.

Głównym konkurentem Wojciecha Buczaka prawdopodobnie będzie Tadeusz Ferenc, który jeszcze nie podjął decyzji, czy wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych. Ferenc może liczyć na poparcie SLD, Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL. – Wszyscy nasi konkurenci chowają się za plecami Ferenca. Wykorzystamy to – powiedział Rzeszów News Władysław Ortyl.

Nastroje w partii są optymistyczne. – Nikt nie myślał, że Andrzej Duda zostanie prezydentem Polski, ale to właśnie Beata Szydło, która była szefową jego sztabu, była przy boku Andrzeja Dudy, jeździła z nim po Polsce, rozmawiała z Polakami, ocieplała jego wizerunek. My z Wojciechem Buczakiem też idziemy do przodu. Będziemy rozmawiali z mieszkańcami. Ta kampania będzie pozytywna – mówi Krystyna Wróblewska.

Buczak lepszy od Wróblewskiej

PiS w ostatnich tygodniach głowił się na kogo postawić w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Pojawiały się koncepcje z wystawieniem wspomnianej Krystyny Wróblewskiej, a  nawet Ewy Leniart, która jest wojewodą podkarpackim.

Wewnętrzny konflikt w partii został zażegnany. Zwyciężyła koncepcja frakcji skupionej wokół Władysława Ortyla i podkarpackiego europosła PiS Tomasza Poręby, która od dawna forsuje „odświeżanie” rzeszowskich struktur PiS. 

– Zdecydowaliśmy się postawić na Wojciecha Buczaka – człowieka spokojnego, który ma pomysł na Rzeszów. Z nim praca będzie koncepcyjna, będą go wspierali młodzi ludzie – słyszymy nieoficjalnie w podkarpackim PiS. 

Scenariusz z Krystyną Wróblewską upadł, bo w PiS obawiano się chaosu. Wróblewskiej zarzuca się, że nierzadko wspiera w podrzeszowskich gminach wójtów i burmistrzów związanych z PSL i PO. Dla wielu działaczy PiS jest to nie do zaakceptowania i ten sposób uprawiania polityki w partii jest często odbierany jako główny powód wyborczych klęsk PiS w Rzeszowie.  

„Dobra zmiana” niepotrzebna?

Na piątkowe wystąpienie Wojciecha Buczaka są już pierwsze komentarze konkurencji politycznej. „Wystawił najlepszą laurkę obecnemu Prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi. Chwaląc Prezydenta Ferenca za inwestycje, rozwój miasta, budowę dróg i mieszkań udowodnił, że żadna „dobra” zmiana nie jest potrzebna” – napisała na Twitterze Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka europosłanka Platformy Obywatelskiej. 

Na kogo oddasz głos w wyborach na prezydenta Rzeszowa?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

34 KOMENTARZE

 1. i jedno czego można żałować, że z Lubaczowa to wszędzie daleko mamy, a wybrać się gdziekolwiek z Horyńca to jakby wyprawę na koniec świata robić i jedno co można to żałować, że się tu nie było i tam też nas nie było i tak w sumie to nie ma czego żałować, że się nie było na tym koncercie trzech tenorów i wcale my tu nie ciekawi tych sztuczek jak to się frak zamienia w sombrero i tych przebojów typu la donna e-moblie też w nas na to ciekawości nie ma i z tym lalala to my nie musimy się aż tak afiszować na cały Rzeszów i my tu mamy swoje dyskoteki i swoje sztuczki na różne okazje i lala to my i owszem to śpiewamy po zabiegach w miejscowych zakładach przyrodoleczniczych i efekty lecznicze już mamy i lala słychać tu i tam, bo tak ogólnie to wszyscy doceniają muzykę poważną i lala to to klasyk muzyki dla każdego i każdy da radę zanucić lalala i tu u nas też mamy cała masę kandydatur na honorowego obywatela miasta i honorowego obywatela wsi i bowiem, aż się prosi, żeby wszyscy zostali docenieni za swój wkład w krajobraz zrównoważonego rozwoju i kandydaci na różne szczeble samorządowe to ważna sprawa, żeby ta drabina samorządowa jakoś dała radę u nas sięgnąć tego sufitu najwyższej stodoły naszego Powiatu i my tu z tą nasza dyskoteką to się czujemy już jak w Warszawie i żeby nie robić konkurencji stołecznej Stodole to my tu sobie pozwalamy na Sanację i z tą Sanacją to reklamę taką stolicy tu robimy i lalala można zaśpiewać wszędzie

 2. …i oczywiście zasługi obecnego Prezydenta Rzeszowa są do tego stopnia uznawane przez wymienionych tu kandydatów do tego urzędu, że będą sobie za te zasługi nadawać tytuł honorowego obywatela miasta Rzeszowa, a obecnemu Prezydentowi to podziękują za dobrą zmianę …

 3. i całą kwestię warto zakończyć jednak zmianą hasła i dobra zmiana to już była, a teraz może będzie tania zmiana, żeby podatnik nie odczuł na swoim portfelu pomysłów na transformacje ustrojowe różnych sił politycznych i tania zmiana dla polityków, którzy bawią się pieniędzmi podatników i…

 4. ta kampania wyborcza tego pana to wyborczy falstart, bo wystarczy popatrzyć na zdjęcia , że najbardziej rozpoznawalną twarzą wyborczą tej partii jest ta pani w białych włosach i białym wdzianku , młoda z doświadczeniem i zarazem dynamiczna i z charakterem i co najważniejsze dobrze wygląda na zdjęciach i aż chciałoby się zanucić jakąś wesołą piosenkę na tę kampanię wyborczą temu panu z tym falstartem wyborczym, że za nim stoi malowana lalalalalalalalalalalalalalala i czekamy na dobrą zmianę na kandydata na prezydenta Rzeszowa

 5. Rzeszów nie potrzebuje „Dojnej Zmiany”… Z tego co widzę to „Dojna Zmiana” potrzebuje Rzeszowa… Jest oczywiście kilkadziesiąt „stołków” do obsadzenia, a „Misiewicze” czekają z niecierpliwością… Jak żyć, prezesie, jak żyć… Prezesie, jestem mierny, ale wierny… Panie Buczak, ręce precz od Rzeszowa!!! Nie chcemy tu PiS-u!!! Jedźcie sobie do Moskwy…

 6. „Wróblewskiej zarzuca się, że nierzadko wspiera w podrzeszowskich gminach wójtów i burmistrzów związanych z PSL i PO. Dla wielu działaczy PiS jest to nie do zaakceptowania i ten sposób uprawiania polityki w partii jest często odbierany jako główny powód wyborczych klęsk PiS w Rzeszowie. ” Zbyt samodzielna? Jeżeli ci ludzie byli kompetentni i działali dla dobra społeczności, to w czym PiS ma problem?

 7. Sprawa wygląda następująco: obecny prezydent zasługi dla miasta niewątpliwe ma. Niestety w tym wieku jakoś nie bardzo pasuje do hasła „stolica innowacji”. Mimo zasług znalazłoby się parę kamyczków i porażek, i to nawet dość poważnych. Niestety, czas tego Pana mija. A jeszcze większe niestety i dramat, bo nie ma alternatywy. Reklamowany kandydat „dobrej zmiany” to po prostu „ciepłe kluchy”. Tak mówi moja 70-letnia mama, która zna „zasługi” tegoż kandydata np. w walce z komunizmem. Jeżeli do tego dołożymy brak innych sensowych kandydatów, Rzeszów jest w czarnej d…. Niestety. Dlaczego najczęściej trzeba wybierać „mniejsze zło”? Denerwujące…

 8. To jest ostatnie tchnienie dobrej zmiany. Mamy dość! złodziejstwa, PiS zadłużyło państwo na kolosalne pieniądze! Ludzie otwórzcie oczy! żeby wygrać nadchodzące wybory już maszczą: emerytom chcą dać 500zł, kolejne 300zł na dziecko na wyprawkę na rok szkolny, za czyje? za NASZE, kto pójdzie głosować? dziadki i mohery! Dość!!! PiS na taczki i wynocha!!!!

 9. Pewnie że tak, potrzebuje dobrej zmiany, potrzebuje inwestycji z Węgier i poludnia Europy, takich zmian które pozwolą na pracę etatowa w przedziale cenowym 5 000 netto – 18 000 dla dobrego pracownika. Takie zmiany należy wdrażać.

 10. Rozliczcie w końcu poprzedniego prezydenta Rzeszowa z PISu, z tych milionów które nie wiadomo gdzie się podziały. Dziad jeden przefukał tyle kasy na podróże zagraniczne i pieniądze co miały być min. na most Zamkowy. GDZIE ONE SĄ ???

 11. Tylko 148 mądrych ludzi.

  Buczak = hipokryta, aparatczyk, katoldżihadysta.
  Ferenc = wieśniak, aparatczyk, „ynnowator”.

  LUDZIE, GŁUPI JESTEŚCIE.

 12. Rzeszów zasługuje na to , by był zarządzany przez osoby młodsze od pana Ferenca. Nie czarujmy się, jest starcem, schorowanym człowiekiem innego pokolenia i świata , który dawno odszedł.
  Mimo zasług i chęci nie nadaje się na kolejne lata. Każdy inny kandydat jest lepszy.
  Dziwię, się , czytając głosy krytyki na Buczaka. Tak w przedbiegach deprecjonujecie wartościowego człowieka.
  Czy naprawdę Rzeszów jest tak świetnie zarządzanym że lepiej nie można?
  Niech się dzieje …

 13. Dobra zmiana niech pozostanie w rzadzie. W Rzeszowie niech zostanie stara dobra zmiana. Panie Buczak prosze o konkrety: co i jak chce Pan cos zmienic. Gadac i obiecywac kazdy potrafi a Rzeszow chce konkretow i realizacji tych planow. Czekam na konkrety.

 14. Rozpoczęcie kampanii wyborczej przed ogłoszeniem terminu wyborów jest złamaniem prawa wyborczego, może być podstawą do nieprzyjęcia rozliczenia finansowego komitetu wyborczego, ale cóż to PIS obchodzi.

  • Pierwszy sekretarz PiSZPR vel nadosioł vel prezes-mikrus vel Jarosław ‚TW BALBINA’ klepnie co trzeba i tyle z tego będzie.

   • Do szkoły wracać i historii się uczyć tej najnowszej szczególnie! Odstawić tv na najbliższy czas i spróbować obiektywnie coś ocenic, wyrobić sobie potem własne zdanie a nie karmić się papka jaka nam narzucają… To jest przekleństwem tego narodu NIEWIEDZA..

 15. Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego startuje w tym roku a projekt wszyscy znają. Most w południowej części miasta jest przedmiotem batalii Ferenca z PiSem, który zablokował na to pieniądze (dodajmy, że jest projektowany od dawna). Miejsca do rekreacji powstają. Przedszkola też. Kluczem do poprawy jakości powietrza jest dekarbonizacja gospodarki, czyli to z czym walczy NSZZ Solidarność – macierzysta organizacja W. Buczaka. Tak więc na dziś nie ma ani programu ani pomysłu na Rzeszów. Ewidentnie dobra zmiana to wyłącznie skok na stołki!!!

 16. Dobra zmiana 1000 nowych kościołów i bus-pasy dla księży? Panie Buczak nie mydl Pan oczu. Konkretnie co zamierza Pan zrobić? Prezydent T. Ferenc ma pomysły i mówi o nich, a Pan? Proszę nie lać wody, długi weekend nadchodzi i potrzebne jest słońce nad Rzeszowem.

 17. Nie przypiszecie sobie rozwoju Rzeszowa jako swoją zasługę ,postanowienie Pani Wojewody neguje tzw.dobrą zmianę,mieszkańcy Krasnego są oburzeni decyzją negatywną dlatego też bliżej nam do pana Ferenca niż do pana posła ,bo jeśli się tak słucha wyborców to Rzeszów nic nie osiągnie na zmianie prezydenta JESTEŚMY ZA OBECNYM PREZYDENTEM RZESZOWA I WIERZYMY ŻE RZESZÓW POWIEKSZY SIE O KRASNE POWODZENIA PANIE PREZYDENCIE

 18. Hahahahah Buczak nie osmieszaj się – dobra zmiana? Jaka dobra zmiana? Jakie ty masz doświadczenie związkowcu? Panie Boże uchroń Rzeszów przed gamoniami z PiS-u… Rzeszów jest jak firma, Ferenc nie jest urzędnikiem od 7 do 15 tylko zachowuje sie jak wlasiciel tej firmy, jak pan na wlosciach i bardzo dobrze – panskie oko konia tuczy… A Buczak chce kazda decyzje konsultowac z mieszkancami – bo nie ma jaj ani charyzmy. Wyobrazacie sobie jaki to bedzie paraliz decyzyjny? Szkoda, kuzwa, ze jak chcecie budowac pomniki smolenskie to nie konsultujecie z mieszkancami albo jak chcecie koncerty odwolywac. Jestescie banda hipokrytow i poki Ferenc zyje nie wygracie w Rzeszowie. Co jest z ogromną korzyscia dla naszego miasta. Jak w ogole można sobie w lustro spojrzeć będąc kolesiem Pawłowicz, Kaczyńskiego czy Piotrowicza? Karierowicze, Misiewicze i oni na Prezydenta chca… Masakra

Comments are closed.