Fot. Czytelnik Rzeszów News / Na zdjęciu: ul. Sympatyczna
Reklama

Rzeszów nadal boryka się ze skutkami intensywnych opadów śniegu. Pługopiaskarki pracują bez przerw, ale do wielu miejsc w mieście nadal nie zdążyły dotrzeć. To frustruje mieszkańców. “Jest niebezpiecznie” – skarżą się.

 

Na drogach, mimo niekorzystnych warunków, jest raczej spokojnie. W Rzeszowie od godz. 6:00 policja odnotowała pięć kolizji, na ulicach Ciepłowniczej, Plenerowej, Paderewskiego oraz na alei Kopisty. Żadne z tych zdarzeń nie spowodowało utrudnień w ruchu, drogi są przejezdne. 

– Rano w Tyczynie utknął TIR. Były tam chwilowe utrudnienia, ale ruchu nie zatamowano, trasa jest przejezdna – informował nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Autobus w rowie

Rano dwukrotnie interweniowali strażacy. – O godz. 6:51 w Wysokiej Głogowskiej do rowu zjechał autobus. Podobne zdarzenie, tym razem z udziałem samochodu osobowego, miało miejsce o godz. 7:28 w Hermanowej. W obu przypadkach interweniowała ochotnicza straż pożarna – mówi st. kpt. Kinga Styrczula z Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. – Nikt nie ucierpiał. Drogi są przejezdne – dodaje.

Ostatnia akcja odśnieżania miasta rozpoczęła się jeszcze w poniedziałek. O 22:00 na ulice o standardzie 1, 2 i 3 wyjechało 18 pługosolarek, o 3:33 nad ranem dołączyło do nich jeszcze dwa pojazdy. Ok. 2:00 w nocy 12 ciężkich pojazdów ruszyły na drogi poboczne, z kategorią 4 i 5, a o 4:00 rano rozpoczęło się odśnieżanie chodników. Pracuje na nich ogółem 24 lekkich traktorów.

“Wyjazd grozi kolizją”

Na zły stan dróg skarżą się jednak mieszkańcy Rzeszowa. Niebezpiecznie jest m.in. na ul. Sympatycznej na os. Drabinianka. – To już przechodzi ludzkie pojęcie. Droga dojazdowa i osiedlowa to tragedia. 15 cm śniegu, a pod spodem skorupa lodu. Samochody nie dość, że nie mają miejsca, by się wyminąć, to jeszcze zwyczajnie się ślizgają – zawiadamia nas Karol, Czytelnik Rzeszów News. 

Mężczyzna twierdzi, że na Sympatycznej pług nie pojawił się w tym roku ani raz. – Każdy wjazd czy wyjazd grozi kolizją albo szkodą parkingową, hamowanie praktycznie nie istnieje – zwraca uwagę. – A ponieważ ul. Sympatyczna jest dość kręta, należy liczyć się z tym, że prędzej czy później dojdzie do potrącenia kogoś. Nie wyobrażam sobie też, by miały tutaj dojechać jakiekolwiek służby, typu pogotowie ratunkowe czy straż pożarna – dodaje. 

“Odśnieżać musimy sami”

Niezadowolonych rzeszowian jest więcej. Przed południem zgłosili się do nas mieszkańcy ulic Hetmańskiej i Lenartowicza. Wielu z nich miało trudności z dotarciem do swoich samochodów i wyjechaniem z parkingu. 

– Nie wiemy, czy MZBM zaspał, ale o godz. 6:30 można było co najwyżej pomarzyć o pługu. Po ciężkich bojach, które czasami trwały nawet pół godziny, musieliśmy sami odśnieżać parking. Na ulicach dojazdowych i głównych chodnikach śnieg sięgał wyżej kostek – alarmuje Piotr, Czytelnik Rzeszów News. 
 
Podkreśla on, że to nie pierwszy raz, gdy miasto zaniedbuje tamte rejony. – Sytuacja powtarza się co chwilę, gdy spada śnieg. Ślizgamy się, upadamy, a samochody to można zostawić i przesiąść się na taksówkę – denerwuje się nasz Czytelnik. 
 
Po południu otrzymaliśmy także sygnały o “tragicznych warunkach” na ulicach osiedla Projektant i na chodnikach prowadzących w stronę Tyczyna, od skrzyżowania ulic Strażackiej i Sikorskiego.
 
Miasto się poprawi
 
Ratusz przyznaje, że mogło dojść do podobnych zaniedbań. – Może gdzieniegdzie zdarzają się problemy, szczególnie na chodnikach, parkingach i zatoczkach autobusowych, gdzie trudno doczyścić zmarznięty śnieg. Ale prace nieustannie trwają – zapewnia Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. – Na Hetmańską i Drabiniankę wyślemy służby porządkowe – deklaruje.
 
Urzędnicy wiedzą, że sytuacja na drogach nie jest idealna, ale, jak twierdzą, robią wszystko, aby ją opanować. – Otrzymaliśmy mnóstwo zgłoszeń od mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę z utrudnień. Wiceprezydent Marek Ustrobiński interweniował już w MPGK, które odpowiada za usuwanie skutków zimy – przekazuje Gernand.
 
(cm)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
 
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: