Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Trzy nowe województwa przystąpiły do porozumienia w sprawie jak najszybszej budowy Via Carpathia. Zostało ono dzisiaj podpisane w Łańcucie. W uroczystości bierze udział m.in. premier Beata Szydło.

Do porozumienia przystąpiły województwa: podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

Dokument został podpisany dzisiaj w Muzeum-Zamek w Łańcucie podczas konferencji „10 lat deklaracji łańcuckiej – Via Carpathia dziś, wyzwania na przyszłość”. Bierze w niej udział premier Beata Szydło, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, a także władze wspomnianych województw oraz Podkarpacia.

Szydło: Nie chcemy zmarnować szans

Beata Szydło podczas trwającej konferencji powiedziała, że „szlak Via Carpathia ma niezwykle strategicznie i ważne znaczenie”.

– Via Carpathia jest szansą dla regionu podkarpackiego, ale także dla całej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Wpisuje się doskonale w szanse, które otwierają się przed naszym regionem. Za mojego rządu rozwój Polski Wschodniej jest niezwykle ważny. Nie chcemy zmarnować szans i możliwości, które mamy. Zależy to od naszej pracy i determinacji – powiedziała Beata Szydło.

Zdaniem szefowej polskiego rządu, „aby mówić o odpowiedzialnym rozwoju, musimy go rozumieć jako rozwój zrównoważony”.

– Musimy się równomiernie rozwijać i w interesie całej Polski jest rozwój także części wschodniej naszego kraju. Via Carpathia otwiera nam drogę na świat, jest symbolem polskiego rozwoju. Dobrze przygotowane projekty, determinacja i skuteczność są gwarantem sukcesu. Naszą największą wartością są ludzie, a obowiązkiem rządu jest stwarzanie dla nich możliwości działania – mówiła Szydło.

– Chcemy, by Europa Środkowo-Wschodnia otworzyła się na świat i rozwijała się. Jestem przekonana, że Via Carpathia będzie miała znaczenie strategiczne dla polityki europejskiej – dodała premier RP. Gratulowała „determinacji i pracy” podkarpackiemu europosłowi PiS Tomaszowi Porębie, który od lat walczy o budowę Via Carpathia.

„Ważna rola śp. Lecha Kaczyńskiego”

W łańcuckiej konferencji biorą udział również przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przedstawiciele regionów ze Słowacji i Węgier.

Dzisiejsza konferencja jest kontynuacją Deklaracji Łańcuckiej, którą w październiku 2006 r. podpisali ministrowie transportu Polski, Litwy, Słowacji i Węgier. Deklarację podpisano w obecności prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Nazwisko śp. Lecha Kaczyńskiego przywoływał minister Andrzej Adamaczyk. – Odgrywał niezwykle ważną rolę na rzecz działań ws. Via Carpathia – mówił Adamczyk.

Szef polskiego resortu infrastruktury i budownictwa powiedział, że rządowi PiS zależy na tym, by sprawa Via Carpathia była „tematem żywym na forum krajowym oraz europejskim”. – Jest ona bardzo pozytywnie postrzegana przez wiele krajów Unii Europejskiej – stwierdził Andrzej Adamczyk.

– Via Carpathia to jeden z najważniejszych projektów komunikacyjnych dla Polski i Europy. Jest projektem, z którego będą korzystały także państwa spoza Unii Europejskiej – dodał minister Adamczyk.

„Nie było woli politycznej, dziś jest”

Via Carpathia przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19.

Politycy PiS mówią, że budowa szlaku Via Carpathia to „flagowy” projekt ekipy rządu Beaty Szydło. – W ostatnich latach brakowało woli politycznej, aby budować Via Carpathia. Dzisiaj ta wola jest. Via Carpathia to kluczowy projekt dla tej części Europy – powiedział w Łańcucie europoseł Tomasz Poręba.

– Budowy Via Carpathia w Polsce już nic nie zatrzyma – dodał.

Po podpisaniu porozumienia premier Beata Szydło wraz z delegacją pojedzie do Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tam złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary Holocaustu i ich anonimowych wspomożycieli. Zapali też znicz pod ścianą z listą nazwisk Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: